Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Alstom nie odpuszcza Rumunii. Skarży ponownie wynik przetargu

inforail
10.06.2024 16:45
0 Komentarzy

Alstom skarży ponowną ocenę ofert, w której PESA została wskazana jako zwycięzca przetargu na 20 dalekobieżnych pociągów elektrycznych.

Odwołanie zostało złożone w poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku.

Historia przetargu

Ministerstwo Transportu za pośrednictwem ARF podpisało umowę z PESA na kwotę 1,1 mld lei już w grudniu 2023 roku na podstawie pozytywnej decyzji CNSC, przy czym podpisanie umowy stało się „obowiązkowe” po rozwiązaniu administracyjnym, bez oczekiwania na ewentualne odwołanie. W podobnej sytuacji jest kontrakt na 62 pociągi regionalne, również przyznany firmie PESA, ale „wrócony” do CAB po uwzględnieniu odwołania Alstomu.

Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego w piątek 31 maja na Facebooku, ARF zakończyła ponowną ocenę 16 maja, a ANAP wydała bezwarunkową zgodę.

Zarząd Reformy Kolei (ARF) ogłosił zakończenie ponownej oceny oferty POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ SPÓŁKA AKCYJNA, prowadzonej w ramach postępowania o udzielenie zamówienia o przedmiocie „Zakup 20 dalekobieżnych międzyregionalnych pociągów elektrycznych RE-IR , mających na celu połączenie ośrodków miejskich w Rumunii oraz zakup usług utrzymania i napraw niezbędnych do funkcjonowania tych pociągów”.

Alstom skarży ponowną ocenę ofert, w której PESA została wskazana jako zwycięzca przetargu na 20 dalekobieżnych pociągów elektrycznych.
Tak mogłyby wyglądać składy PESY dla Rumunii

Zgodnie z postanowieniami Sądu Apelacyjnego w Bukareszcie (CAB) komisja przeprowadziła postępowanie w sprawie ponownej oceny ofert. Ta przedstawiona przez PESA została uznana za zgodną i uznana za ofertę zwycięską.

Zamówienie obejmuje zakup 20 elektrycznych pociągów dalekobieżnych i ich utrzymanie przez okres 15 lat, z opcją. W ten sposób możliwy jest zakup 29 jednostek z okresem utrzymania wynoszącym 30 lat. Dostawca będzie także świadczył usługi szkoleniowe dla personelu w zakresie eksploatacji, obsługi pociągu i korzystania z aplikacji.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 106 400 000,00 lei bez VAT (223 799 987,87 EUR), z czego 830 400 000,00 lei stanowi wartość pociągów (167 971 357,49 EUR), a 276 000 000,00 lei (55 828 630,38 EUR), usługi konserwacyjne. Jeżeli chodzi o termin dostawy pierwszego składu to wynosi on 24 miesiące od podpisania umowy.

Elektryczne pojazdy składają się z trzech członów i zapewniają 191 miejsc siedzących. Jednostki wyposażone są w system sygnalizacji i bezpieczeństwa ERTMS poziomu 1 i poziomu 2 oraz krajowy system PZB90. Z punktu widzenia komfortu pasażerów posiadają klimatyzację, łącze Wi-Fi, strefę bar/bistro, strefę dla pasażerów niepełnosprawnych z dwiema lokalizacjami zgodnie z obowiązującymi normami, a także powierzchnię do automatycznej dystrybucji biletów.  

Komentarze