Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

40 lat od katastrofy pod Otłoczynem

inforail
19.08.2020 10:45
0 Komentarzy

„19 sierpnia ogodzinie 4.30 w pobliżu Torunia wydarzyła się tragiczna katastrofa kolejowa” –tak brzmiał komunikat podany przez Polską Agencję Prasową czterdzieści lattemu.

Dziś (19 sierpnia 2020 roku) obchodzimy rocznicę zderzeniarozpędzonych pociągów w miejscowości Brzoza, w którym życie straciło 67 osób.Podczas dzisiejszej uroczystości samorząd województwa reprezentowała członek zarząduAneta Jędrzejewska.

Dziś, jak co roku,wracamy myślami do największej po wojnie katastrofy kolejowej w Polsce.Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, a także pełnym poświęcenia ratownikom– mówi marszałek Piotr Całbecki.

19 sierpnia 1980 roku, tuż przed świtem, ze stacji ToruńGłówny rusza w kierunku Włocławka o pół godziny spóźniony osobowy pociągpospieszny z Kołobrzegu do Łodzi. Jest 4.18. Dwie minuty później w przeciwnymkierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna, którego maszynista, zmęczony podwudziestokilkugodzinnej służbie, ignoruje znak „stój!” na semaforze i, prującrozjazd krzyżowy, wjeżdża pod prąd na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciwosobowy. Błąd maszynisty towarowca sygnalizują automatyczne urządzeniasterowania ruchem, błyskawicznie dowiadują się o nim kierujący ruchem w tymrejonie dyżurni. Nic jednak nie można zrobić, kierujący pociągami nie mająbowiem żadnych środków łączności. O 4.30, w wąwozie na wysokości miejscowościBrzoza, dochodzi do zderzenia. W katastrofie ginie 67 osób: kierownik pociągu,maszynista i dwóch pomocników oraz 63 pasażerów (lista ofiar).

Maszyniści przejeżdżający obok tego miejsca cały czassygnałem dźwiękowym oddają hołd tragicznie zmarłym.

Dziś (19 sierpnia) w miejscu katastrofy, w lesie pomiędzyBrzozą a Otłoczynem (około 2 kilometry za Brzozą w kierunku Włocławka), biskupordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel odprawił mszę świętą w intencjiofiar. Po nabożeństwie pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożonezostały kwiaty. W uroczystości wzięli udział także sekretarz stanu wMinisterstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, wicewojewoda Józef Ramlau,prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek orazwójt gminy Wielka Nieszawka.

W czterdziestą rocznicę katastrofy kolejowej pod Otłoczynemna zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstała wystawa online „Pamiętając19.08.1980”. Składa się ona ze zdjęć z akcji ratunkowej oraz fragmentówartykułu profesora Wojciecha Polaka „Katastrofa kolejowa w Brzozie podToruniem”. Zdjęcia można także obejrzeć w Kolejowej Izbie Tradycji w Toruniu. (UMWKP)

Komentarze