Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

28 września Święto Pary w Tarnowskich Górach

inforail
19.09.2019 08:48
0 Komentarzy

Kilkadziesiątzabytkowych maszyn zasilanych parą pojawi się 28 września na terenie ZabytkowejKopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tego dnia odbędzie się tam Święto Pary -pierwszy w regionie festiwal dziedzictwa przemysłowego, który w całości poświęconytechnice parowej.

Święto Pary odbędzie się na terenie Skansenu Maszyn Parowychprzy Zabytkowej Kopalni Srebra, która w 2017 r. została wpisana na listęświatowego dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie nawiązuje do rocznicy uruchomieniapierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej – stało się to właśnie w TarnowskichGórach, w 1788 r.

Najważniejszą częścią festiwalu będzie prezentacjazabytkowych maszyn parowych. W skansenie pojawią się potężne walce drogowe, traktorparowy, blisko stuletnia ciężarówka, samochód napędzany parą oraz lokomobile.Jak zaznacza Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia Miłośników ZiemiTarnogórskiej (SMZT), które razem z Urzędem Miasta w Tarnowskich Górachorganizuje Święto Pary – będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w TarnowskichGórach.

„Nasi goście będą mogli zobaczyć prawdziwe cuda techniki,nie tylko maszyny drogowe, ale również stacjonarne lokomobile parowe, którebędą zasilały inne urządzenia – takie jak mechaniczna siekiera, piła stołowaczy niewielki młyn tzw. śrutownik. Gromadzimy już odpowiednią ilość drewna izboża. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni pojawią się takżemniejsze maszyny – traktory parowe i mini walec, a na tory kolejki skansenowejwjedzie lokomotywa parowa” – wylicza Grzegorz Rudnicki z SMZT.

Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszynyparowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w1788 r. Logo festiwalu przedstawia właśnie tę pierwszą maszynę – 32-calową,systemu Newcomen, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii. Uznaje się, że jejuruchomienie rozpoczęło rewolucję przemysłową w kolejnym, po Kornwalii, Waloniii Nord-Pas-de-Calais, miejscu w Europie. Działający model takiej właśniemaszyny także będzie można zobaczyć podczas festiwalu.

Jak podkreślił burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech,właśnie technika parowa zmieniła oblicze miasta, regionu i kontynentu podkoniec XVIII w. „I to właśnie ona, w sposób symboliczny – poprzez maszynęparową po raz pierwszy zastosowaną do odwadniania – wpłynęła na odrodzenie sięnaszego miasta w czasie II tarnogórskiej rewolucji górniczej” – dodałburmistrz.

Święto Pary to także atrakcje dla młodego pokoleniapasjonatów techniki. Specjalnie dla nich SMZT przygotowuje bogatą ofertęwarsztatów o tematyce parowej, a także animacje dla dzieci. Politechnika Śląskaw Gliwicach zaprezentuje stanowisko, gdzie demonstrowane będzie tzw.doświadczenie Watta – słynnego konstruktora maszyn parowych, a także działającemodele maszyn. Podczas festiwalu będzie też można posłuchać występówtarnogórskich zespołów.

Obsługa festiwalu i wolontariusze będą w dniu festiwaluprzebrani w stylu steampunkowym – czyli nawiązującym estetycznie do maszynparowych oraz epoki wiktoriańskiej. „Podczas światowych festiwali paryobsługa poprzebierana jest w stroje z okresu międzywojennego. My przebierzemysię inaczej. Chyba nikt do tej pory nie łączył pary i tego typustylizacji” – wskazał Pawlak.

Do kopalni na Święto Pary będzie można dostać się pociągiem GórnośląskichKolei Wąskotorowych, które specjalnie z tej okazji będą przewoziły turystówwykorzystując lokomotywę parową LAS 49. Skład będzie kursował tradycyjniemiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Między dworcem autobusowym w TarnowskichGórach, Parkiem Wodnym, z przystankiem na tarnogórskim rynku, będzie kursowałpiętrowy angielski autobus z 1959 r. Przejazdy piętrusem i wąskotorówką w tymdniu będą bezpłatne. Do kopalni może też dostać się zwykłym autobusem lub narowerze. Organizatorzy odradzają przyjazd samochodem z uwagi na ograniczonąliczbę miejsc parkingowych.  


Komentarze