Wrocław dokłada i wybiera aglo autobusy od firmy Kłosok. W dwóch zadaniach
6 maja Urząd Miejski we Wrocławiu wybrał dwie oferty w ponowionym przetargu na obsługę autobusowych linii w aglomeracji.
Przypomnijmy, że po serii anulacji zadań (I i IV) teraz mamy zwrot akcji i wejście wrocławskiego aglo przetargu na prostą, aczkolwiek do końca zamknięcia tego ogromnego projektu jeszcze jest daleko. Ale mamy kolejny krok. Przypomnijmy, że to już drugie podejście do obsługi połączeń do gmin Wisznia Mała, Długołęka i Czernica. Za pierwszym razem zgłosił się tylko jeden chętny – PKS Gostynin, który został jednak odprawiony z kwitkiem. Teraz mamy pierwszego zwycięzcę, czyli śląską firmę Kłosok. O tym bardzo ciekawym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.
NOWE PODEJŚCIE
Drugi przetarg od wrocławskiego Wydział Transportu obejmował cztery zadania na 17 linii podmiejskich 9xx łączących Wrocław z Wisznią Małą, Długołęką i Czernicą (w tym na 5 całkowicie nowych tras) oraz na 9 linii miejskich – dziś obsługiwanych przez MPK Wrocław oraz jego podwykonawcę.
-„Podzieliliśmy postępowanie na cztery, a nie jak dotychczas na dwa zadania. Zakładamy, że wprowadzone zmiany zachęcą większą liczbę przewoźników do udziału i tym samym zwiększy się szansa na pozytywne rozstrzygnięcie tego postępowania – podkreśliła Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W porównaniu do poprzedniego postępowania, Wydział Transportu zmienił wymóg dotyczący wielkości autobusów zeroemisyjnych. Mogą to być także autobusy solo, nie muszą być to pojazdy przegubowe. Priorytetem jest, by przewoźnicy zapewniali na te bardziej obciążone kursy pojazdy przegubowe. Mniej istotne jest, jaki będą miały napęd. Ważne by w całej flocie był odpowiedni, wymagany przepisami udział pojazdów zeroemisyjnych. Zmianie uległ także zapis dotyczący autobusów zastępczych i dodatkowych – obecnie nie będą to musiały być każdorazowo fabrycznie nowe pojazdy.
cztery oferty
14 lutego Urząd Miejskie we Wrocławiu otworzył oferty w ponowionym przetargu na obsługę autobusowych linii w aglomeracji. Zamawiający poinformował, że do upływu terminu składania ofert wpłynęły trzy oferty (pięć podofert), które zostały złożone przez trzech wykonawców:
- OFERTA NR 1 NA ZADANIE NR 2 Złożona przez konsorcjum z liderem Kłosok, Żory. Członek konsorcjum to Jutrans , Żory, gdzie cena brutto oferty wyniosła 233.711.437,61 PLN brutto, w tym: Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu B(CB) wynosi 12,86 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu C (Cc) wynosi 12,86 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu Ce (CCe) wynosi 17,73 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu D (CD) wynosi 18,10 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu De (CDe) wynosi „nie podano”. Z kolei liczba autobusów wyposażonych w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” liczba autobusów wyposażonych w system „rekuperacji” (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w system asystenta hamowania-system wspomagający kierującego w przypadku nagłego hamowania lub zwalniający w przypadku wykrycia braku reakcji kierującego na zbliżającą się przeszkodę (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w defibrylator AED (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w defibrylator AED liczba autobusów podstawowych typu C i Ce tego samego producenta: 10
- OFERTA NR 1 NA ZADANIE NR 3 Złożona przez konsorcjum z liderem Kłosok, Żory. Członek konsorcjum to Jutrans , Żory, gdzie cena brutto oferty wyniosła 222 563 694,04 PLN brutto, w tym: Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu B(CB) wynosi 13,45 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu C (Cc) wynosi 13,45 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu Ce (CCe) wynosi 17,90 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu D (CD) wynosi 16,45 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu De (CDe) wynosi „nie podano”. Z kolei liczba autobusów wyposażonych w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” liczba autobusów wyposażonych w system „rekuperacji” (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w system asystenta hamowania-system wspomagający kierującego w przypadku nagłego hamowania lub zwalniający w przypadku wykrycia braku reakcji kierującego na zbliżającą się przeszkodę (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w defibrylator AED (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w defibrylator AED liczba autobusów podstawowych typu C i Ce tego samego producenta: 11
- OFERTA NR 2 NA ZADANIE NR 2 Złożona przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gostyninie , gdzie cena brutto oferty wyniosła 240 897 973,24 PLN brutto, w tym: Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu B(CB) wynosi 12,96 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu C (Cc) wynosi 14,40 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu Ce (CCe) wynosi 16,56 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu D (CD) wynosi 17,99 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu De (CDe) wynosi 19,44 PLN brutto. Z kolei liczba autobusów wyposażonych w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” liczba autobusów wyposażonych w system „rekuperacji” (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w system asystenta hamowania-system wspomagający kierującego w przypadku nagłego hamowania lub zwalniający w przypadku wykrycia braku reakcji kierującego na zbliżającą się przeszkodę (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w defibrylator AED (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w defibrylator AED liczba autobusów podstawowych typu C i Ce tego samego producenta: 10
- OFERTA NR 2 NA ZADANIE NR 3 Złożona przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gostyninie , gdzie cena brutto oferty wyniosła 239 337 573,20 PLN brutto, w tym: Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu B(CB) wynosi 13,54 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu C (Cc) wynosi 15,04 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu Ce (CCe) wynosi 17,30 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu D (CD) wynosi 18,80 PLN brutto, Cena jednostkowa za 1 (jeden) wozokilometr autobusu typu De (CDe) wynosi 20,31 PLN brutto. Z kolei liczba autobusów wyposażonych w system wykrywania pieszychoraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w system wykrywania pieszych oraz rowerzystów w tzw. „martwym polu” liczba autobusów wyposażonych w system „rekuperacji” (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w system asystenta hamowania- system wspomagający kierującego w przypadku nagłego hamowania lub zwalniający w przypadku wykrycia braku reakcji kierującego na zbliżającą się przeszkodę (autobusy podstawowe): 23 liczba autobusów wyposażonych w defibrylator AED (autobusy podstawowe i dodatkowe): 26 wszystkie autobusy zastępcze wyposażone w defibrylator AED liczba autobusów podstawowych typu C i Ce tego samego producenta: 11
I w tym zakresie wybrano bez większego zaskoczenia firmę Kłosok, która zaproponował niższe ceny. Czekamy teraz na umowę, przypominając, że pierwotny budżet dla zadania 2 wynosił 176 160 783,26 zł brutto, a dla zadania 3 – 167.544 947,06 PLN brutto.
ANULOWANE ZADANIA
W ramach przetargu anulowano zadanie numer 1, gdzie ofertę złożyło przez Dolnośląskie Linie Autobusowe, Wrocław z ceną brutto oferty: 344 029 277,19 PLN brutto przy budżecie: 182.060.580,91 zł brutto. I spodziewamy się, że miasto ogłosi powtórkę na tę część.
Do tego Wrocław unieważnił zadanie numer 4, gdzie nie złożono ofert. Tutaj raczej nie będzie powtórki, a te przewozy wchłonie najprawdopodobniej MPK Wrocław.
I na koniec kilka słów o aglo autobusach, które już może zamawiać Kłosok. Mają być fabrycznie nowe, klimatyzowane i niskopodłogowe, we wszystkich będzie można podładować komórkę czy laptop oraz skorzystać z ogólnodostępnego wi-fi. Co szósty z nich będzie zeroemisyjny. Dodatkowo, autobusy będą posiadały udogodnienia dla pasażerów o ograniczonej mobilności oraz z niepełnosprawnościami sensorycznymi.
Komentarze