Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Madrycie ruszył „Minibus Euro Test 2024”. Sześć autobusów w konkursie

infobus
20.10.2024 17:08
0 Komentarzy

19 października rozpoczęto testy sześciu autobusów kategorii MINI, które mają wyłonić laureata nagrody „Minibus Of The Year 2025”.

To już czwarte tego typu spotkanie poprzedzające jedne z największych targów autobusowych w Europie FIAA. Głównym organizatorem testu jest redaktor naczelny Miguel Seaz z redakcji „Autobuses & Autocares”, przy współpracy Targów madryckich IFEMA Madrid oraz producenta myjni samochodowych JMB oraz firmy przewozowej Somauto.

Spis treści:

  1. Które kraje są reprezentowane przez pojazdy testowane w konkursie „Minibus Of The Year 2025”?
  2. Jakie są trzy główne grupy, na które podzielono autobusy uczestniczące w testach?
  3. Który z testowanych pojazdów jest napędzany dieslem i przez którego producenta został dostarczony?

Międzynarodowa obsada

W teście bierze udział aż sześć pojazdów z Francji, Niemiec, Węgier, Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Zgodnie z wymogami tegorocznego konkursu, stawka kandydatów obejmuje pojazdy adresowane do obsługi transportu publicznego. Tak, jak w przypadku autobusów wielkopojemnych, stawka kandydatów została zdominowana przez pojazdy zeroemisyjne.

Jedynie węgierski producent Inter Traction Electrics podstawił do testów minibus z napędem diesla Reform-S City Max.

Jazdy testowe odbywają się w nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej zlokalizowanej wokół parku leśnego imienia Filipa VI.

Trzy grupy

Wszystkie startujące we współzawodnictwie pojazdy można podzielić na trzy grupy:

pierwsza z nich obejmuje autobusy integralne projektowane od początku jako autobus miejski. Są wśród nich francuski Bluebus 6 i turecki Otokar eCentro, znany z targów Transexpo.

drugą grupę stanowią pojazdy zbudowane na podwoziu Mercedesa Sprintera, lecz wymagające od producenta nadwozia wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w podwoziu, aby zapewnić jak największą pojemność pojazdu.

i trzeci segment, który obejmuje pojazdy podstawione przez hiszpańską firmę Car-bus oraz niemieckiego producenta Tremonia z Dusseldorfu, który podstawił najdłuższy pojazd, liczący 8,7 metra długości. Reform-S oraz rumuński Aveuro podstawili pojazdy bazujące na klasycznych podwoziach Mercedesa, przy czym ten ostatni zaprezentował wersję adresowaną głównie do przewozu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, którą dzięki specjalnemu systemowi rozkładanych siedzeń, można szybko przekształcić w typowego minibusa do obsługi linii.

Komentarze