Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W jakie autobusy eklektyczne celuje ZUK ROKBUS? Analiza SWZ

infobus
26.01.2025 11:02
0 Komentarzy

Zakład Usług Komunikacyjnych „ROKBUS” z Rokietnicy poszukuje dostawcy sześciu sztuk fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy I kategorii MAXI.

O ogłoszeniu przetargu na pierwsze elektrobusy dla Rokbus, pisaliśmy już w InfoBusie. Sprawdzamy teraz, jakie oczekiwania co do nowych pojazdów ma zamawiający.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie są główne kryteria oceny ofert w przetargu na autobusy elektryczne dla Rokbus?
  2. Jakie wymagania dotyczą baterii trakcyjnych i zasięgu nowych autobusów?
  3. Jakie funkcje i wyposażenie przewidziano w kabinie kierowcy oraz systemie informacji pasażerskiej?
W jakie autobusy eklektyczne celuje ZUK ROKBUS? Analiza SWZ
W jakie autobusy eklektyczne celuje ZUK ROKBUS? Analiza SWZ

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny trzech kryteriów: ceny (60%), właściwości techniczno-eksploatacyjnych (30%), warunków gwarancji (10%). W kryteriach technicznych najwięcej punktów można zdobyć za następujące rozwiązania:

  • szkielet nadwozia – zaoferowanie szkieletu nadwozia wykonanego ze stali nierdzewnej – odpornej na korozję, zgodnej z PN-EN 10088 lub aluminium – 3 pkt,
  • zaoferowanie: jednego silnika centralnego lub osi napędowej ze zintegrowanymi silnikami wraz z układem sterowania tego samego producenta co producent osi napędowej – 4 pkt,
  • zaoferowanie przez wykonawcę w oferowanym autobusie 3-częściowej szyby czołowej składającej się z szyby górnej, części dolnej lewej oraz części dolnej prawej podzielonych w osi pojazdu lub szyby panoramicznej o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne – 2 pkt,
  • zaoferowanie pełnego oświetlenia zewnętrznego wykonanego w technologii LED – 2 pkt,
  • najniższe zaoferowane zużycie energii elektrycznej – 6 pkt.
W jakie autobusy eklektyczne celuje ZUK ROKBUS? Analiza SWZ
W jakie autobusy eklektyczne celuje ZUK ROKBUS? Analiza SWZ

Specyfikacja techniczna

Nowe autobusy mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 60 pasażerów, w tym minimum 26 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów odbywać się będzie poprzez troje drzwi, w układzie 2-2-2, o szerokości czynnej drzwi nie mniejszej niż1200 mm.

Autobusy będą napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o mocy umożliwiającej osiągnięcie przez pojazd warunków jezdnych analogicznych do autobusów z napędem konwencjonalnym. Silnik (silniki) powinny posiadać moc sumaryczną ciągłą minimum 150 kW. Szczytowa (chwilowa) moc silnika/silników ma wynosić minimum 220 kW. W przypadku zastosowania osi napędowej z silnikami w piastach kół wymagane jest zastosowanie układu sterowania silnikami trakcyjnymi tego samego producenta co osi napędowej lub rozwiązanie realizujące sterowanie napędem w sposób przewidziany przez producenta osi. Pojazdy mają być wyposażone w baterie trakcyjne gwarantujące dostępność dla użytkownika nie mniej niż 390 kWh energii w całym okresie gwarancji baterii. Zdolność magazynowania energii w pojeździe powinna zapewnić przejechanie przez autobus co najmniej 300 km. Baterie będą ładowane przez złącze plug-in.

Miejsce pracy kierowcy to kabina wydzielona typu zamkniętego, zamykana na zamek patentowy, z zamykanym okienkiem do komunikacji. W kabinie znajdzie się podkładka pod rozkład jazdy, gniazdo 12V, haczyk na ubrania, radioodbiornik. Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia typu miejskiego. Typ fotela oraz kolorystyka i rodzaj tkaniny będą do uzgodnienia z zamawiającym.

Informację pasażerską zewnętrzną zapewni komplet diodowych, elektronicznych tablic LED, w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się: tablica podsufitowa, wyświetlająca informacje w kolorze czerwonym, a także tablica boczna LCD o przekątnej minimum 38 cali, wyświetlająca przebieg trasy. Ponadto, w autobusach przewidziano również system zliczania pasażerów.

Nic nie jest przesądzone

Wprawdzie kryteria oceny ofert nieznacznie premiują Solarisa, jednak nie jest wcale pewne, czy tylko producent z Bolechowa złoży ofertę. W tym przypadku czarnym koniem jest zarówno Irizar, jak i Busnex Poland. Ostateczny skład oferentów poznamy w dniu 5 lutego.

Postępowanie przetargowe znajduje się na stronie: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1028016

Komentarze