Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TRANSEXPO 2024: Premiera autobusu wodorowego Arthur Bus dla Świdnika

infobus
14.10.2024 19:40
0 Komentarzy

Trwa odbiór pierwszego autobusu wodorowego wyprodukowanego przez firmę Arthur Bus dla Świdnika. W międzyczasie pojazd zaliczy targową premierę.

Sprawdzane są zarówno spełnianie przez pojazd wymogów technicznych, jak i formalnych zawartych w umowie. Przed przekazaniem do Świdnika, obrandowany w charakterystyczne logotypy oraz symbole miasta autobus zostanie jeszcze zaprezentowany na Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach.

Spis treści:

  1. Jakie korzyści przyniesie zakup wodorowych autobusów dla Świdnika i jego komunikacji miejskiej?
  2. Kiedy odbędzie się oficjalne przekazanie pierwszego wodorowego autobusu wyprodukowanego przez firmę Arthur Bus dla Świdnika?
  3. Jakie środki bezpieczeństwa są stosowane w autobusach wodorowych, aby zapewnić bezpieczną eksploatację pojazdów?
Trwa odbiór pierwszego autobusu wodorowego wyprodukowanego przez firmę Arthur Bus dla Świdnika.
Trwa odbiór pierwszego autobusu wodorowego wyprodukowanego przez firmę Arthur Bus dla Świdnika. 

Z Lublina do Świdnika

Świdnicki wodorowce zakupiono dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – „Zielony Transport Publiczny”. Ich operatorem będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Pojazdy będą w pełni ekologiczne, a zadaniem władz Świdnika to paliwem przyszłości jest właśnie wodór. Elektrobusy są tylko etapem przejściowym.

-„Cieszę się, że projekt wyposażenia naszego systemu komunikacyjnego w nowoczesny, zeroemisyjny tabor został przeprowadzony sprawnie. Wejście tych do eksploatacji będziemy świętować wspólnie z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina, ponieważ rozwiną one komunikację pomiędzy naszymi miastami. – zapowiedział burmistrz Marcin Dmowski.

Pierwszy pojazd zostanie oficjalnie odebrany po TRANSEXPO, a pozostałe dwa egzemplarze mają trafić do miasta do końca października. O tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

Jak to działa?

O zasadach działania autobusu wodorowego opowiada Rafał Słomka, dyrektor techniczny Arthur Bus:

-„Pojazdy zasilane są przez przekształcenie sprężonego wodoru w wyniku reakcji chemicznej w trakcie której powstaje prąd, następnie przekazywany jest na układ napędowy. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, certyfikowane przez homologację związaną z układem wodorowym. W autobusach montowane są czujniki wycieku wodoru oraz dymu, by w razie awarii całkowicie wyłączyć system. Butle przechodzą testy balistyczne, aby zapewnić bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie.

Z kolei Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina, cieszy się z komunikacyjnej współpracy Świdnika i Lublina:

-„Zbudowana przy lubelskim MPK stacja wodorowa będzie niedługo ogólnodostępna i obsłuży również świdnickie autobusy, a w przyszłości także osoby prywatne. Każda miejscowa działalność gospodarcza jest przez nas ceniona. Cieszymy się, że na bazie Ursusa oraz fabryki samochodów produkcja autobusów zlokalizowana jest właśnie w Lublinie. Zapewnia to choćby nowe miejsca pracy czy rozwój ekonomiczny.”

Komentarze