Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Skoda cały czas z Solarisem. Trzy trolejbusy dla Landskrony

infobus
12.08.2024 08:01
0 Komentarzy

Škoda Electric, która zakończyła produkcję trzech nowych trolejbusów Solaris Trollino 12 dla szwedzkiej Landskrony, rozpoczęła ich testy.

Pierwszy nowy trolejbus testowano na ulicach Pilzna z logo jego przyszłego operatora Keolisa Sverige.

Trolejbusy w Landskronie

Jedyne miasto w Szwecji posiadające jedną linię trolejbusową odnawia swoją flotę. Trzy trolejbusy Solaris Trollino 12 z osprzętem elektrycznym Grupy Škoda zastąpią trolejbusy, które mają już 21 lat. W zeszłym roku linia trolejbusowa w Landskronie obchodziła 20-lecie swojego otwarcia. Linia trolejbusowa o długości 3,4 km powstała, aby stworzyć zrównoważone i ekologiczne połączenie nowego dworca kolejowego z centrum miasta. Dwa z trzech wówczas kursujących trolejbusów Solaris Trollino jeżdżą po liniach do dziś. W 2010 roku dołączyła do nich nowość z generatorem diesla, a w 2013 roku kolejny – trolejbus akumulatorowy, który dzięki mocnemu  akumulatorowi był w stanie przejechać około 20 km bez podłączania do trakcji.

„Slide In”

Solarisy Trollino 12 z osprzętem elektrycznym Škody były częścią finansowanego ze środków UE projektu „Slide In”. Pierwsze trzy pojazdy zostały również wyposażone w akumulatory, o zasięgu do 4 km i umożliwiały przejazd z linii do zajezdni poza siecią trakcyjną.

Dzięki „Slide In” miasto Landskrona było pionierem tak zwanego ładowania w ruchu. Wiele lat temu projekt „Slide In” pokazał, że trolejbus zasilany bateryjnie może być efektywnie wykorzystywany. Koncepcja przekazywania energii elektrycznej do pojazdu podczas jazdy, ładowania jego akumulatorów i możliwości jazdy na akumulatorze poza siecią pokazała, że ​​pojazdy te są cichsze, mniej zanieczyszczają środowisko niż konwencjonalne autobusy, są niezawodne i zapewniają lepsze środowisko pracy kierowcy.

Podczas uroczystego otwarcia linii trolejbusowej w 2003 roku pierwsze trzy trolejbusy otrzymały nazwy Ella, Elvira i Ellen. Później dwa nowsze trolejbusy otrzymały nazwy Else-len i Elvis. Elvira (nr boczny 6992) została wycofana ze służby w 2022 roku.

…przez 10 lat

Od grudnia 2024 r., u nowego operatora miejskiego transportu publicznego – Keolis Sverige, będą kursować trzy nowe trolejbusy. Przewoźnik planuje ich eksploatację co najmniej do 2034 roku.  Podobnie jak Elvis, który pozostanie w eksploatacji, nowe trolejbusy będą także wyposażone w akumulatory umożliwiające jazdę bez sieci trakcyjnej.

Keolis przez 10 lat będzie obsługiwał transport na pięciu trasach w Landskronie w południowej Szwecji. Oprócz trolejbusów, cztery inne linie obsługują autobusy elektryczne BYD.

Komentarze