Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd przyjął projekt noweli ws. delegowania kierowców w transporcie drogowym

infobus
21.08.2024 15:07
0 Komentarzy

20 sierpnia rząd przyjęła nowelę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz innych ustaw przedłożonych przez Ministra Infrastruktury.

Tym samym przyspieszono wejście w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Rozwiązanie to pozwoli na skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie przewoźników zagranicznych. Przyczyni się tym samym do wzmocnienia ochrony polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą i nierówną konkurencją z krajów spoza UE.

Spis treści:

  1. Jakie przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym?
  2. Od kiedy obowiązek rejestracji w systemie SENT będzie dotyczył przewoźników spoza UE?
  3. Jakie korzyści ma przynieść przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących kontroli przewoźników zagranicznych?
KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym
KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym / fot. MI

postulaty przewoźników

Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą. Obecnie polska branża transportu drogowego boryka się z wieloma problemami. Wynika to nie tylko z sytuacji w Ukrainie, lecz także ze spowolnienia gospodarczego, jakie obserwujemy w Europie.

W przypadku Polski, sytuacja ta nakłada się na generowany od wielu lat wzrost branży międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w naszym kraju. Dotyczy to również systematycznie rosnącej liczby przewoźników drogowych oraz posiadanych przez nich pojazdów ciężarowych. Dlatego konieczne jest wzmocnienie kontroli przewoźników z państw trzecich, aby wyeliminować zjawisko nieuczciwej konkurencji i ochronić rodzimy rynek transportu drogowego przed niedozwolonymi praktykami ze strony podmiotów zagranicznych.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Kosiniak-Kamysz przyznał, że sytuacja polskich transportowców jest trudna z uwagi na zmieniającą się sytuację gospodarczą i ograniczenie możliwości wykonywania przewozów, ale też z powodu mniejszej liczby zleceń z uwagi na spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej oraz nieuczciwą konkurencję.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska przewoźników przyspieszamy wejście w życie elektronicznej informacji i rejestracji na temat przewozów dokonywanych przez transportowców z państw trzecich, spoza z UE” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rozwiązanie to wejdzie w życie w listopadzie i m.in. spowoduje eliminację nieuczciwej konkurencji.

KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym
KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym / fot MI

Projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw ma wprowadzić zmiany związane z implementacją do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy, zgodnie z którą państwa członkowskie nie powinny móc ograniczać użytkowania na swoim terytorium pojazdu najmowanego przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w innym państwie członkowskim, jeżeli pojazd został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z normami któregokolwiek państwa członkowskiego.

Znowelizowane przepisy umożliwią czasowe korzystanie przez przewoźników drogowych prowadzących działalność w Polsce z pojazdów zarejestrowanych na terytorium innego państwa UE. Nowela ma również zapewnić stosowanie „spójnej krajowej strategii egzekwowania przepisów dotyczących przewozów kabotażowych”, czyli zarobkowego transportu ładunku pomiędzy punktami odbioru znajdującymi się w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EFTA niż kraj, w którym przewoźnik założył działalność gospodarczą.

Przepisy projektowanej ustawy zobowiązują również Główny Inspektorat Transportu Drogowego do corocznego przekazywania Komisji Europejskiej danych dotyczących kontroli przewozów kabotażowych w poprzednim roku kalendarzowym.

KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym
KPRM: rząd przyjął projekt noweli ustawy dot. delegowania kierowców w transporcie drogowym / fot. MI

Najważniejsze rozwiązania

Podsumowując przepisy przyjętego dzisiaj projektu przewidują:

  • Przyspieszenie wejścia w życie przepisów o elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT).
    • Rozwiązanie będzie dotyczyć przewoźników zagranicznych, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
  • Obowiązek rejestracji w systemie SENT będzie dotyczył:
    • od 1 listopada 2024 r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
    • od 1 stycznia 2025 r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o osoby, które wykonują na terenie Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
  • O 3 lata (do 31.08.2027 r.) będzie przedłużony okres przejściowy na spełnienie warunku posiadania akredytacji kuratora oświaty przez Ośrodek Szkolenia Kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.
    • Pozwoli to na utrzymanie na dotychczasowym poziomie liczby podmiotów, które są uprawnione do:
      • prowadzenia kursów dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy,
      • prowadzenia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów i wykładowców nauki jazdy;
      • wydawania nieodpłatnie kart rowerowych;
      • prowadzenia szkoleń kandydatów na kierowców w formie nauczania na odległość.

Komentarze