Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKS Lubin tankuje gazem także zewnętrzne autobusy CNG. Jest koncesja

infobus
01.10.2024 08:05
0 Komentarzy

We wrześniu PKS Lubin ogłosiło uzyskanie koncesji na sprzedaż gazu CNG, co oznacza, że nowo otwarta stacja tankowania jest już w pełni operacyjna.

Inwestycja, zrealizowana z myślą o potrzebach taboru komunikacji miejskiej, w której większość pojazdów napędzana jest gazem CNG, przyczyni się do dalszego rozwoju ekologicznego transportu w regionie. Obecnie po ulicach Lubina kursuje 25 autobusów marki MAN oraz dwa Solarisy, wszystkie zasilane gazem CNG.

Spis treści:

  1. Jakie wymagania muszą spełniać używane autobusy, które MZK Toruń zamówił od firmy MIKO Mariusz Kozieł?
  2. Jaka była wartość oferty złożonej przez firmę MIKO Mariusz Kozieł na dostawę pięciu autobusów?
  3. Ile wynosi termin realizacji dostawy używanych autobusów po podpisaniu umowy?
PKS Lubin dostał koncesję na sprzedaż gazu ze swojej stacji CNG
PKS Lubin dostał koncesję na sprzedaż gazu ze swojej stacji CNG

Korzyści dla Lubina

Stacja tankowania gazu CNG w Lubinie działa na zasadzie przesyłania ciekłego gazu, który w zbiornikach przechowywany jest w temperaturze -162 stopni Celsjusza. W wyniku procesu parowania i sprężania gaz jest następnie przekazywany do bufora pod ciśnieniem 250 atmosfer, skąd trafia do dystrybutorów, umożliwiając szybkie i sprawne tankowanie autobusów.

– To ważny moment dla naszej floty i mieszkańców Lubina – powiedział podczas otwarcia stacji Kazimierz Ziółkowski, prezes PKS Lubin. – Stacja tankowania gazu CNG to nie tylko wsparcie dla naszej działalności, ale również możliwość zapewnienia czystego transportu, praktycznie bez emisji pyłów zawieszonych, które są groźne dla zdrowia – dodał.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego PKS Lubin uzyskało prawie 24 miliony złotych. Dzięki temu zakupiono autobusy zasilane gazem CNG, które obecnie kursują po ulicach Lubina.

– Pełne tankowanie autobusu trwa zaledwie około sześciu minut i pozwala na przejechanie aż 500 kilometrów, co w zupełności wystarcza na całodzienną trasę – dodał Ryszard Fritsch, kierownik działu technicznego PKS Lubin. – Nasze pojazdy pokonują dziennie średnio 350-400 kilometrów, co sprawia, że jedno tankowanie dziennie w zupełności wystarcza.

Wdrożenie pojazdów napędzanych gazem CNG było kluczowym wymogiem, aby PKS Lubin mogło ubiegać się o kontrakt na obsługę systemu komunikacji autobusowej w powiecie lubińskim.

PKS Lubin dostał koncesję na sprzedaż gazu ze swojej stacji CNG

Korzyści dla regionu

Teraz lubińska stacja CNG będzie mogła również obsługiwać inne podmioty, które posiadają pojazdy zasilane tym paliwem. W przyszłości PKS Lubin planuje rozszerzyć ofertę stacji o możliwość tankowania gazu LNG, co dodatkowo ułatwi lokalnym firmom korzystanie z ekologicznych paliw.

Jak wskazuje Kazimierz Ziółkowski, decyzja o wyborze gazu CNG wynikała z jego niższych kosztów operacyjnych w porównaniu do innych ekologicznych paliw, takich jak energia elektryczna czy wodór, które są na razie poza zasięgiem spółki.

– Technologia CNG to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Koszty gazu były wyższe w zeszłym roku, ale obecnie spadają i stabilizują się na poziomie sprzed inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślił prezes PKS.

PKS Lubin dostał koncesję na sprzedaż gazu ze swojej stacji CNG
PKS Lubin dostał koncesję na sprzedaż gazu ze swojej stacji CNG

Komentarze