Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Nysa szuka Diesli z funkcją „start-stop”. Kto ją stosuje w autobusach? Analiza SWZ

infobus
05.01.2025 13:01
0 Komentarzy

Miejski Zakład Komunikacji w Nysie będzie miał 15 nowych autobusów kategorii I klasy MAXI. Będą to pojazdy z silnikiem Diesla, a wszystko dzięki dofinansowaniu ze środków z CUPT-KPO.

O ogłoszeniu przetargu na nowe pojazdy pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Pora zajrzeć do szczegółów SWZ.

Spis treści:

  1. Jakie kryteria oceny ofert stosuje MZK Nysa w przetargu na nowe autobusy i jaka jest ich waga procentowa?
  2. Jakie są minimalne wymagania dotyczące liczby pasażerów i miejsc siedzących w autobusach dla MZK Nysa?
  3. Czym charakteryzuje się funkcja „start-stop” i w których autobusach jest stosowana?

Kryteria oceny ofert

Kryteria oceny ofert nie są zbyt rozbudowane. Zamawiający będzie oceniać wykonawców tylko w dwóch kryteriach:

  • ceny – 95%,
  • najniższego zużycia energii – 5%.

Specyfikacja techniczna

Pojazdy dla MZK mają być fabrycznie nowe, niskopodłogowe, o długości od 11,80 do 12,20 m i wysokości max 3,20 m. Autobusy mają mieć możliwość przewiezienia minimum 85 pasażerów, z czego przynajmniej 23 pojedzie na miejscach siedzących. Wejście na pokład pojazdów odbywać się będzie przez troje drzwi w układzie 2-2-2 lub 2-2-1.

Jednostką napędową pojazdów ma być silnik spalinowy, wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o mocy minimum 250 kW. Silnik powinien spełniać normę emisji spalin Euro 6. Zamawiający wymaga zastosowania w autobusach funkcji „start-stop”, zapewniającej możliwość automatycznego wyłączania silnika spalinowego podczas postoju na przystanku lub w rejonie skrzyżowania.

Miejsce pracy kierowcy to kabina wydzielona, typu zamkniętego lub półzamkniętego z okienkiem do sprzedaży biletów oraz zapewnionym dostępem do terminala płatniczego. Z kolei fotele pasażerskie będą wykonane z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego zmywania, demontażu i montażu. Pojazdy będą wyposażone w oddzielną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy.

System informacji pasażerskiej to komplet tablic diodowych zewnętrznych oraz tablica wewnętrzna wyświetlająca numer linii, kierunek jazdy oraz przystanki na trasie przejazdu.

Funkcja „start-stop”

Podsumowanie kryteriów oceny ofert jest krótkie – ma być tanio i ekonomicznie. Więcej szczegółów dotyczących wymagań zamawiającego znajduje się w specyfikacji technicznej. I tutaj pewną wskazówką może być wymóg zastosowania funkcji „start-stop”. Dokładnie w funkcję o takiej nazwie są wyposażone autobusy MAN Lion’s City Efficient Hybrid. Czy zatem MAN złoży ofertę? Przekonamy się w dniu 9 stycznia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1029057

Komentarze