Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MKiŚ umożliwiło transport biogazu i biometanu poza gazociągami

infobus
05.09.2024 11:01
0 Komentarzy

Jest rozporządzenie umożliwiające transport biogazu, biogazu rolniczego i biometanu innymi środkami transportu niż gazociągi – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dzięki temu paliwa te będzie można wykorzystać poza miejscem ich wytwarzania.

Spis tresci:

  1. Co umożliwia nowe rozporządzenie dotyczące transportu biogazu, biogazu rolniczego i biometanu?
  2. Jakie alternatywne sposoby przeliczania ilości biogazu na ilość energii przewiduje rozporządzenie?
  3. Kiedy rozporządzenie w sprawie transportu biogazu i biometanu weszło w życie?
MKiŚ umożliwiło transport biogazu i biometanu poza gazociągami

biogaz i biometan

Chodzi o rozporządzenie w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało w komunikacie, że 2 lipca br. ogłoszono je w Dzienniku Ustaw poz. 974.

„W związku z wyzwaniami związanymi z dostępem do infrastruktury gazowej w lokalizacjach o dużym potencjale substratowym opublikowane rozporządzenie pełni kluczową rolę z uwagi na umożliwienie wykorzystania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu poza miejscem wytworzenia. Ponadto zapewnia alternatywę transportowania ww. biogazów przy wykorzystaniu środków transportu innych niż sieci gazowe” – wyjaśnił resort klimatu.

MKiŚ wskazało, że rozporządzenie określa przede wszystkim: wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe, miejsce dokonywania pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe, sposób przeliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe na ilość energii wyrażoną w MWh.

Ministerstwo dodało, że w dokumencie zaproponowano dwa alternatywne sposoby przeliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe na ilość energii z wykorzystaniem: dobowej, średnioważonej względem objętości, wartości ciepła spalania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, albo dobowej, średnioważonej względem masy, wartości ciepła spalania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu z wykorzystaniem współczynnika konwersji wynikającego z konieczności przeliczenia MJ na MWh.

„Rozporządzenie stanowi podstawę dla części procesu wydawania i obrotu gwarancjami pochodzenia biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, o których mowa w art. 120 ust. 1 ustawy OZE (…)” – zaznaczyło ministerstwo. Jak wynika z Internetowego Systemu Aktów Prawnych, rozporządzenie weszło w życie 17 lipca br. (PAP)

Komentarze