Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kontrakty z CUPT-KPO: Pięć autobusów międzymiastowych dla PZTP Człuchów

infobus
07.06.2024 11:02
0 Komentarzy

7 czerwca Powiat Człuchowski ogłosił przetarg na dostawę dwóch fabrycznie nowych autobusów niskoemisyjnych klasy II kategorii MAXI.

Zamówienie ma dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności / Komponent E – Zielona, inteligentna mobilność / E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy). Przypomnijmy, że w tym programie (prowadzonym przez CUPT) nie podpisano jeszcze umów i dlatego zamawiający zastrzega, że może unieważnić przetarg, o ile nie dostanie wspomnianych funduszy.

Spis treści:

  • Jakie autobusy chce kupić Powiat Człuchowski dla Powiatowego Zakładu Transport Publicznego?
  • Jakie autobusy w 2022 roku Powiat Człuchowski zakupił dla Powiatowego Zakładu Transport Publicznego?
Autobusy Powiatowego Zakładu Transport Publicznego
Powiat Człuchowski kupi kolejne autobusy dla Powiatowego Zakładu Transport Publicznego

Międzymiastowa piątka

Przedmiotem człuchowskiego zamówienia jest „Zakup i dostawa fabrycznie nowych autobusów niskoemisyjnych”, dla potrzeb Powiatowego Zakładu Transport Publicznego Człuchów, w tym:

  • autobus międzymiastowy 12 metrowy, z klimatyzacją cało pojazdową, kategorii M3, klasa II – 2 szt.
  • autobus międzymiastowy 11 metrowy, z klimatyzacją cało pojazdową, kategorii M3, klasa II – 3 szt.

Pojazdy powinny być tej samej marki i spełniać poniższe wymagania:

  • norma emisji spalin EURO 6 step E,
  • układ sterowania silnikiem nie może zawierać ukrytych programów zmieniających poziom emisji spalin w zależności od trybu jego pracy,
  • autobusy mają charakteryzować się zużyciem paliwa w ruchu lokalnym nie większym niż 30 dm3/100 km;
  • pojazdy muszą być przystosowane do paliwa zawierającego biokomponenty w ilościach maksymalnych przewidzianych przez obowiązujące normy i przepisy,

Do tego zamawiający stosuje dyrektywę 2014/25/UE i wymaga, aby w przedmiocie dostawy udział produktów, pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej przekraczał 50%.

W zakresie doświadczenia Powiat Człuchowski wymaga od oferentów dostaw minimum 3 sztuk fabrycznie nowych autobusów o wartości minimum 3,5 mln zł brutto łącznie w ramach jednej umowy – w okresie ostatnich 3 lat.

Okres obowiązywania umowy to 360 dni. Na oferty samorząd czeka do 18 lipca, na następnie oceni złożone propozycje według dwóch kryteriów:

  • Cena: 60%
  • Parametry techniczne: 40%

Na razie nie znamy SWZ i dlatego bardziej szczegółowo zamawiane pojazdy dla PKS Człuchów opiszemy w kolejnym artykule. Tymczasem link do zamówienia: https://platformazakupowa.pl/pn/powiat_czluchow/proceedings

Autobusy Powiatowego Zakładu Transport Publicznego
Autobusy Powiatowego Zakładu Transport Publicznego

Ostatnie zakupy

Przypomnijmy, że w 2022 roku Starostwo Powiatowe w Człuchowie zamówiło w ramach przetargu cztery fabrycznie nowe autobusy międzymiastowe Iveco Crosssway. Zakup ten realizowany został w ramach dotacji z II edycji programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. Zamówienie obejmowało zakup w ramach jednego zadania dwóch autobusów klasy II o długości  12 m oraz dwóch autobusów klasy II o długości  11 m. Czyli podobnie, jak obecnie.

Termin dostawy wynosił 8 miesięcy na realizację zamówienia.

Jedyną ofertę w tamtym przetargu złożyła firma ABP Bus &Coach (diler Iveco Bus w Polsce) na sumę 5.140.416,00 PLN brutto. Z kolei Powiat Człuchowski przygotował na tę inwestycję 4.900.000,00 PLN brutto. Oferta ostatecznie została przyjęta  a nowe pojazdy wzmocniły flotę Powiatowego Zakładu Transport Publicznego w Człuchowie.

Dodajmy, że pierwszy autobus międzymiastowy Iveco Crossway Line 13M PZTP zakupiło w 2019 r.

Autobusy Powiatowego Zakładu Transport Publicznego
Autobusy Powiatowego Zakładu Transport Publicznego

CZŁUCHOWSKIE BKM

Przy okazji przypomnijmy, że od 1 lipca 2022 człuchowianie nie płacą za bilet w lokalnej komunikacji. Zmiana ma na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do komunikacji miejskiej, ale także poprawę jakości powietrza w mieście.

 -„Mam nadzieję, że spowoduje to zwiększenie zainteresowania komunikacją miejską, ponieważ z obserwacji dotychczasowej wynikało, że autobus był wykorzystany właściwie rano przy dojazdach do pracy czy do szkoły, natomiast w ciągu dnia to obłożenie było niewielkie – powiedział Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa.

Miasto nie posiada własnego zakładu komunikacji, a cyklicznie wyłania w przetargach wykonawcę usług z tego zakresu. Jak przekonują władze miasta, dochód ze sprzedaży biletów pokrywał tylko niewielką część kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, a resztę i tak dokładało miasto z własnych środków. Rezygnacja z opłat dla mieszkańców nie będzie więc stanowiła dużego obciążenia dla miejskiej kasy.

Komentarze