Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ITD z akcją „Bezpieczny Autokar 2024”. Ostatnie kontrole pokazują, że ma sens

infobus
27.06.2024 14:09
0 Komentarzy

Początek wakacji to czas wzmożonych podróży autokarami, jak i ich kontroli przez inspektorów z ITD w ramach corocznej akcji Bezpieczny Autokar.

24 czerwca kolejną jej edycję zainaugurował Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski na MOP Nowa Wieś przy A1. W okresie wakacyjnym szczególnym nadzorem objęte są przewozy wykonywane autokarami. Prowadzenie takich kontroli przez ITD ma potwierdzić dobre przygotowanie przewoźników do realizowania przewozów tymi pojazdami. To przygotowanie w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczne przemieszczanie się grup wakacyjnych do miejsc przeznaczenia.

Spis treści:

  1. Jakie aspekty są sprawdzane podczas kontroli autokarów przez Inspekcję Transportu Drogowego?
  2. Ile autokarów zostało skontrolowanych w trakcie działań na MOP Nowa Wieś?
  3. Jak można zgłosić prośbę o przeprowadzenie kontroli autokaru przed wyjazdem?
Wystartowała akcja ITD - „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”
Wystartowała akcja ITD – „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” / fot. GITD

MOP Nowa Wieś

22i 23 czerwca na MOP Nowa Wieś przy A1 kujawsko-pomorscy inspektorzy prowadzili intensywne działania, sprawdzając przy pomocy mobilnej stacji diagnostycznej stan techniczny każdego przejeżdżającego autokaru. Weryfikowany był też czas pracy kierowcy, wymagane uprawnienia, trzeźwość i dokumenty przewozowe. W sumie skontrolowano 111 autokarów, zatrzymano 19 dowodów rejestracyjnych, a w 2 przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy. Przez cały okres wakacji autobusy turystyczne sprawdzane będą w punktach kontrolnych bezpośrednio na drogach oraz w miejscach zbiórek dzieci i młodzieży w całym kraju.

O wpływie kontroli na wzrost bezpieczeństwa w przewozach autokarowych mówił podczas briefingu Artur Czapiewski – p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego.

-„Głównym przesłaniem akcji Bezpieczny Autokar jest to, aby dzieci i młodzież bezpiecznie dojechali do miejsca docelowego. Tego rodzaju cykliczne działania motywują kierowców do przestrzegania przepisów związanych z czasem pracy, natomiast przewoźników do zapewnienia właściwego stanu technicznego autokaru” – powiedział szef ITD.

Wystartowała akcja ITD - „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”
Wystartowała akcja ITD – „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” / fot. GITD

Ostatnie kontrole

Sześć zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, siedem postępowań administracyjnych i 14 mandatów karnych – to bilans kontroli, które przeprowadzili 4 czerwca inspektorzy śląskiej, opolskiej i dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Sprawdzono stan techniczny 28 autokarów. W jednym przypadku usterka niebezpieczna wykluczyła dalszą jazdę – śląscy inspektorzy stwierdzili nieszczelny układ hamulcowy. Poza tym zostało zatrzymanych 6 dowodów rejestracyjnych m.in. za niesprawne oświetlenie, uszkodzone przewody hamulcowe, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone lub zużyte opony czy też usterki układu kierowniczego.

14 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorców oraz osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach zostanie wszczętych 7 postępowań administracyjnych. W działaniach kontrolnych inspektorów WITD wspierali funkcjonariusze Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej.

Wystartowała akcja ITD - „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”
Wystartowała akcja ITD – „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” / fot. GITD

10 czerwca inspektorzy opolskiej Inspekcji Transportu Drogowego na prośbę rodziców przedszkolaków udających się na wycieczkę, skontrolowali autokar należący do polskiego przewoźnika. Analiza okazanych dokumentów oraz zapisów z urządzenia rejestrującego i karty kierowcy ujawniła, że kierowca nie rejestrował aktywności, prędkości i przebytej drogi na swojej karcie.

Zastrzeżenia inspektorów wzbudził także stan techniczny pojazdu. Z silnika wyciekały płyny eksploatacyjne. Także w tym przypadku funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarali mandatem karnym. Mężczyzna stracił również prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Za stwierdzone nieprawidłowości odpowiedzialność finansowa grozi również przewoźnikowi.

11 czerwca inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału opolskiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy z inspektorami CANARD prowadzili kontrole na A4, zatrzymali autokar, którym dzieci podróżowały do opolskiego zoo. Kontrola stanu technicznego pojazdu wykazała pękniętą tarczę hamulcową. To niebezpieczna usterka, która może spowodować bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego. Funkcjonariusze ukarali kierowcę mandatem karnym i zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru. Inspektorzy zakazali też dalszej jazdy a przewoźnik podstawił inny autokar. Odpowiedzialność poniesie także przewoźnik oraz osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie.

Wystartowała akcja ITD - „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”
Wystartowała akcja ITD – „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” / fot. GITD

12 czerwca inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie zostali poproszeni o skontrolowanie autokaru przed wyjazdem na wycieczkę szkolną dzieci jednej z miejskich podstawówek. Kontrola wykazała, że kierowca nie powinien siadać za kierownicą, bo blisko 2 lata temu utraciło ważność jego prawo jazdy kategorii D. Poza tym, jadąc na miejsce zbiórki przed szkołą, mężczyzna nie rejestrował swojej aktywności. Kartę kierowcy do tachografu włożył dopiero przed samym dojazdem do placówki. Inspektorzy zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące. Zatrzymano również dowód rejestracyjny autokaru, bo nieszczelny był jego układ pneumatyczny. Wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające, zagrożone karą finansową. 

Wystartowała akcja ITD - „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”
Wystartowała akcja ITD – „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” / fot. GITD

Zgłaszanie kontroli

Każdy zainteresowany może także zgłosić prośbę o przeprowadzenie kontroli autokaru, kontaktując się z najbliższym miejscowo Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Ze względu na rosnącą liczbę kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić konieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem

Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem. W większych miejscowościach, inspektorzy i policjanci kontrolują autokary w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Pena lista miejsc do kontroli autobusów znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

Komentarze