Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gmina Walce kupuje kolejny MINI elektrobus. Taki sam, czy inny? Analiza SWZ

infobus
04.04.2025 06:01
0 Komentarzy

Gmina Walce szuka kupuje kolejny autobus elektryczny. Tym razem również będzie to pojazd klasy I kategorii MINI.

Inwestycja będzie dofinansowana w ramach Programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. O ogłoszeniu najnowszego przetargu od gminy pisaliśmy w InfoBusie tutaj. W poprzednim przetargu – który dotyczył dostawy jednego autobusu elektrycznego kategorii MINI, zwyciężyła firma Mercus PSQ. Kto będzie dostawcą najnowszego elektrobusu? Sprawdzamy SWZ.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie są główne wymagania techniczne dotyczące autobusu elektrycznego zamawianego przez Gminę Walce?
  2. Jakie kryteria oceny ofert zastosowano w przetargu na autobus klasy MINI?
  3. Dlaczego firma Mercus PSQ może ponownie wygrać przetarg?
Gmina Walce kupuje kolejny mini elektrobus. Taki sam, czy inny? Analiza SWZ

Punktacja oferentów

Zamawiający wyodrębnił dwa kryteria oceny ofert:

  • cenę – 60 pkt,
  • długość okresu gwarancji i rękojmi za wady – 72 miesiące – 40 pkt.

Tak jak poprzednio, tak również tym razem zamawiający zrezygnował z kryteriów technicznych, co nie jest często spotykane w przetargach na autobusy MINI.

Specyfikacja techniczna

Zamawiany pojazd będzie fabrycznie nowy, tj. wyprodukowany nie wcześniej, niż w 2024 r. i dotychczas nieeksploatowany. Elektrobus będzie pojazdem kategorii M3 (w rozumieniu Regulaminu nr 107 EKG ONZ). Wymagane wymiary to: długość – od 7,5 do 8,5 m; szerokość – od 2,2 m; wysokość – do 3,0 m. Pojazd ma mieć możliwość przewozu minimum 22 pasażerów, w tym co najmniej 13 na miejscach siedzących. Ma być to autobus z niską podłogą minimum w przedniej części przestrzeni pasażerskiej z miejscem na wózek inwalidzki (naprzeciwko drzwi wejściowych dwuskrzydłowych). Wymiana pasażerów odbywać się będzie przez drzwi w układzie 2-0.

Minibus ma być zasilany energią elektryczną zgromadzoną w bateriach trakcyjnych. Silnik elektryczny powinien posiadać moc nie mniejszą niż 200 kW. Z kolei minimalna pojemność baterii trakcyjnych ma wynosić 140 kWh. Autobus ma być wyposażony w układ odzyskiwania energii w trakcie hamowania autobusu. Pojazd musi być wyposażony w ładowarkę.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się ładowarki USB 5V/2A (2 sztuki). Pasażerowie pojadą na siedzeniach profilowanych, ergonomicznych, zaopatrzonych w miękkie wkładki tapicerowane w oparciu i siedzisku (zalecane) lub pełną tapicerką siedziska i oparcia odporną na ścieranie, zabrudzenie i zniszczenia. Kabina kierowcy to przestrzeń typu półzamkniętego, wyposażona m.in. w schowek, radio, gniazdo USB.

System informacji pasażerskiej to tablice zewnętrzne LED – przednia i boczna, ze sterownikiem zamontowanym w kabinie kierowcy.

Będzie to samo?

Od poprzedniego przetargu, w którym wygrał Mercus niewiele się zmieniło. W tej sytuacji trudno oczekiwać, że zadzieje się coś niespodziewanego i kto inny powalczy o to zamówienie. Chociaż tak jak poprzednio, tak też i tym razem podtrzymujemy naszą opinię, że SWZ jest liberalne, co czyni przetarg otwartym również dla innych dostawców. Otwarcie ofert odbędzie się 11 kwietnia.

Przetarg można śledzić na stronie: https://bip.walce.pl/9185/zakup-zeroemisyjnego-taboru-autobusowego-dla-gminy-walce.html

Komentarze