ETM 2024: Wielka niespodzianka w Lublinie. Test autobusu Solaris Urbino 24 electric
Jedną z atrakcji przygotowaną przez Lublin na Europejski Tydzień Mobilności jest pokaz dwuprzegubowego autobusu elektrycznego przez najbliższe dni.
W niedzielę – 22 września – ten niezwykły pojazd stanie przy Dworcu Lublin i będzie można go z bliska zobaczyć. A będzie na co popatrzeć – Solaris Urbino 24 electric ma blisko 25 metrów długości, napęd elektryczny i dwa przeguby.
Spis treści:
- Kiedy i gdzie w Lublinie można zobaczyć pokaz dwuprzegubowego autobusu elektrycznego Solaris Urbino 24 electric?
- Jakie są główne cechy techniczne autobusu Solaris Urbino 24 electric?
- Jakie atrakcje są zaplanowane na „Dzień Bez Samochodu” w Lublinie w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności?
MEGA niespodzianka
19 września autobus Solaris Urbino 24 electric pojawi się na ulicach Lublina.
-„Lublin już od ponad 15 lat aktywnie włącza się w europejską kampanię promującą zrównoważone formy poruszania się po mieście. Cieszę się, że w tym roku z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności możemy zaprezentować mieszkankom i mieszkańcom niezwykły pojazd komunikacji miejskiej, a jednocześnie przetestować go w lubelskich warunkach. Wiedza ta pozwoli nam w przyszłości podejmować decyzje o ewentualnym zakupie tego rodzaju autobusów – powiedział Tomasz Fulara, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
Solaris Urbino 24 Electric Metrostyle to pojazd niskopodłogowy, w pełni klimatyzowany i przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Na pokład może zabrać 183 pasażerów, w tym 61 na miejscach siedzących. Autobus posiada pięcioro drzwi. Takie autobusy obecnie jeżdżą np. w Aalborgu w Danii oraz w Bratysławie na Słowacji. Premiera pierwszego 24-metrowego pojazdu tej firmy (Solaris Trollino 24) miała miejsce w 2019 r. na targach Busworld Europe.
Pojazd będzie kursować po ulicach Lublina (bez pasażerów) od czwartku (19 września) do soboty (21 września) na odcinkach linii obsługiwanych na co dzień przez pojazdy przegubowe, np. 26, 57, 151 czy 158.
-„Te kilka dni pozwolą nam na poznanie specyfiki technicznej pojazdu oraz sprawdzenie jego możliwości poruszania się po ulicach miasta. Z uwagi na brak jeszcze uzyskania homologacji w Polsce dla taboru o takich parametrach nie może on przewozić pasażerów, a w trakcie poruszania się po mieście musi korzystać z pomocy pilota – dodał Sławomir Podsiadły, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Wyjątkowa niedziela
Autobus zostanie także zaprezentowany podczas niedzielnych (22 września) obchodów „Dnia Bez Samochodu” przy Dworcu Lublin. Tego dnia, w godzinach 12.00-16.00 teren przy ul. Dworcowej 2 zamieni się w strefę rozrywki dla dzieci i dorosłych. Obok nowoczesnego autobusu, będzie też można zobaczyć zabytkowy pojazd od MPK Lublin, zwiedzić dworzec z przewodnikiem, przejechać się rowerem elektrycznym funkcjonującym na co dzień w systemie miejskiej wypożyczalni jednośladów. Do tego spotkać lubelskich siatkarzy z klubu BOGDANKA LUK Lublin i otrzymać ich autograf oraz skorzystać z innych licznych atrakcji i warsztatów. Ponadto w trakcie wydarzenia czynny będzie do dyspozycji pasażerek i pasażerów Punkt Obsługi Klienta ZDiTM.
Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. Tym samym w niedzielę (22 września) ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZDiTM w Lublinie.
Europejski Tydzień Mobilności jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkanki i mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kampania ETM każdego roku trwa od 16 do 22 września. W tym roku tematem kampanii jest współdzielenie przestrzeni publicznej. Miasta, które oferują wystarczająco dużo przestrzeni dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców, środków transportu i aktywności, zapewniają większą równość społeczną i bezpieczeństwo na drogach, mniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza, a także lepszą jakość życia. Wpisuje się to w zmiany jakie zaszły w Lublinie w ostatnich miesiącach w zakresie zarządzania komunikacją miejską i drogami. Od 1 lipca z połączenia dwóch jednostek miejskich utworzono Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Komentarze