ETM 2024 w Wilnie z retro trolejbusem Škoda 9Tr. Pomysł na weekendowy wyjazd na Litwę
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, Wilno w niedzielę, 22 września, zaprasza na podróże trolejbusem retro.
Trolejbusy tego modelu produkowane były w latach 1961-1982. Dziś w stolicy pozostał już tylko jeden trolejbus tego typu, wyprodukowany w 1981 roku, służący do przewozów specjalnych. Naszym zdaniem podróż do Wilna w ten weekend, aby m.in. przejechać sie retro trolejbusem brzmi bardzo dobrze.
Spis treści:
- Jakim modelem trolejbusu retro będą mogli podróżować mieszkańcy Wilna podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności?
- Jakie są główne korzyści promowane przez Wilno podczas Dnia bez Samochodu?
- Ile nowych trolejbusów planuje wprowadzić Wilno do 2025 roku?
wileński ETM
„Tydzień Mobilności i Dzień bez Samochodu to świetna okazja dla mieszkańców Wilna i gości miasta, aby bezpłatnie skorzystać z transportu publicznego i odkryć jego zalety. To nie tylko alternatywa dla codziennej jazdy, ale także sposób na bardziej ekologiczne i zrównoważone poruszanie się po mieście. Gdybyśmy częściej rezygnowali z samochodów, zmniejszylibyśmy zanieczyszczenie powietrza, korki i ruch samochodowy, co nie tylko poprawiłoby jakość życia, ale także spowodowałoby, że miasto stało się bardziej zielone” – powiedział Ignas Degutis, dyrektor Wileńskiego Transportu Publicznego (VVT).
W tym roku ci, którzy zdecydują się na podróż komunikacją miejską w Wilnie, będą mieli okazję spróbować jazdy legendarnym trolejbusem „Škoda 9Tr”.
-„Pomysł, aby chociaż na jeden dzień przywrócić nasz wózek retro na ulice, zrodził się po to, aby jeszcze bardziej zwrócić uwagę na ten pojazd, który od dawna jest jednym z najbardziej ekologicznych wyborów. A żeby podróż była jeszcze bardziej niezapomniana, pasażerowie tego trolejbusu będą mieli okazję zapoznać się z historią trolejbusów i innymi ciekawostkami” – mówi I. Degutis.
Trolejbusy tego modelu produkowane były w latach 1961-1982. Dziś w stolicy pozostał już tylko jeden trolejbus tego typu, wyprodukowany w 1981 roku, służący do przewozów specjalnych.
Trolejbus retro będzie kursował według dodatkowego rozkładu jazdy w dzień bez samochodu na trasie nr 4 (ul. Antakalnis–Centras–Gerosios Vilties), pasażerowie będą mogli nim jeździć w godzinach 11:00 – 18:38. To niepowtarzalna okazja, aby dotknąć historii Wilna i przeżyć podróż autentycznym środkiem transportu publicznego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Oś TransportU publicznego
Aby zapewnić mieszkańcom Wilna podróż komunikacją miejską, w dni powszednie z ulic miasta wyjeżdża 500 autobusów i trolejbusów firmy „Vilniaus viešasis transportas”, obsługujących 54 linie autobusowe, 17 linii trolejbusowych i 5 linii ekspresowych.
Jesień to okres, w którym liczba przejazdów komunikacją miejską osiąga najwyższy poziom. Jak podaje JUDU, w sezonie w dni powszednie około 10% podróży odbywa się komunikacją miejską. więcej w porównaniu do ogólnej średniej rocznej liczby podróży. O wzmożonym przepływie pasażerów decyduje także ogólna większa aktywność ruchu w mieście jesienią, więc wzrost ten można wiązać nie tylko z transportem publicznym, ale także ze zwiększonym wykorzystaniem wszystkich pojazdów.
JUDU stale poszukuje się rozwiązań, które sprawią, że miejskie podróże będą one nie tylko wygodniejsze, ale także bardziej przyjazne dla środowiska. Dużą uwagę przywiązuje się do odnowienia taboru trolejbusowego. Ten rodzaj transportu pozostaje osią miejskiego transportu publicznego, gdyż jest jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych środków transportu.
Aktualnie w Wilnie stale przybywa nowych trolejbusów Škoda 32Tr. Planuje się, że do 2025 r pod koniec marca ulicami stolicy pojedzie 91 nowych trolejbusów. W najbliższym czasie zostanie także ogłoszony przetarg na zakup kolejnych 73 trolejbusów. Firma postawiła sobie ambitny cel – do 2026 roku. do końca roku całkowicie odnowić tabor trolejbusowy. Oczekuje się, że do 2030 r co najmniej 55 proc Transport publiczny w Wilnie będzie się opierał na pojazdach elektrycznych.
„Pod koniec sierpnia na ulice Wilna wyjechało już 20 nowych trolejbusów, dokładamy wszelkich starań, aby odnowić cały tabor trolejbusowy, dlatego latem tego roku zaczęliśmy żegnać pojazdy, które nie nadają się już do eksploatacji. Większość z nich służyła pasażerom przez ponad 30 lat i przejechała ponad 2,2 miliona mil. km” – podkreślił Degutis.
Komentarze