Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bogota chce rozbudować swój system BRT. Do dzielnicy Ciudad Bolivar

infobus
21.07.2024 09:01
0 Komentarzy

Mieszkańcy Bogoty chętnie korzystają z systemu BRT „TransMilenio”, który zapewnia im wydajny i bezpieczny transport zbiorowy.

System ten nie dociera jednak do każdego zakątka stolicy Kolumbii. Jednak jest stale rozbudowywany.

Spis treści:

  1. Ile kilometrów pasów autobusowych miało TransMilenio po rozbudowie w 2015 roku?
  2. Dlaczego dzielnica Ciudad Bolivar ma trudności z dostępem do systemu TransMilenio?
  3. Co z dalszą rozbudową systemu BRT?

Historia BRT w Bogocie

W latach 90. populacja Bogoty gwałtownie rosła, głównie z powodu migracji wewnętrznych ze wsi, jednocześnie system transportu publicznego podupadał i nie był w stanie poradzić sobie ze wzrostem liczby użytkowników. W 1999 r. burmistrz Bogoty, Enrique Peñalosa, zaproponował plan systemu szybkiego transportu autobusowego TransMilenio, który poprawiłby wydajność i bezpieczeństwo usług publicznego transportu pasażerskiego poprzez zapewnienie dostępu ubogiej ludności miejskiej, zwiększyłby zaangażowanie sektora prywatnego w świadczenie usług, zmniejszył zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych oraz położył podwaliny pod kompleksowy proces rozwoju urbanistycznego miasta. Tak właśnie powstał system BRT.

Planowana rozbudowa sieci BRT do Ciudad Bolivar

TransMilenio opiera się na autobusach o dużej pojemności, kursujących po wydzielonych pasach autobusowych na trasach miejskich. Na początku system miał zaledwie 41 km pasów autobusowych. Było to w 2000 r. Po rozbudowie w 2015 roku było to 207 km. Tym samym, system TransMilenio stał się największym BRT na świecie.

Ciudad Bolivar to dzielnica należąca do Bogoty, która mocno się rozrosła się głównie w wyniku budowy nowych osiedli. Sieć drogowa składa się z wąskich i często nieutwardzonych dróg, które nie nadają się do jazdy większymi autobusami lub innymi wydajnymi środkami transportu. W rezultacie cała dzielnica cierpiała na brak połączeń komunikacyjnych i słabą dostępność. Terminal BRT El Tunal leży w pobliżu Ciudad Bolivar, ale trudno jest do niego dotrzeć. Tylko niewielka część Ciudad Bolivar znajduje się w obszarze systemu BRT TransMilenio i jego usług dowozowych. Miasto w przyszłości planuje rozbudowę BRT bardziej w głąb dzielnicy Ciudad Bolivar, tak aby jeszcze większa liczba mieszkańców była objęta systemem BRT.

Komentarze