Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobus specjalny PZU ruszył z pomocą powodzianom. Od strony ubezpieczeń

infobus
16.09.2024 12:08
0 Komentarzy

13 września na Dolny Śląsk dotarł autobus specjalistyczny PZU na bazie Mercedes-Benz Travego z zabudową firmy Zeszuta.

Nadrzędnym celem tego niezwykłego pojazdu jest natychmiastowa reakcja i pomoc poszkodowanym w miejscach, gdzie tradycyjne biura nie są dostępne. O tym „niezwykłym pojeździe „specbusie” zakupionym przez ubezpieczyciela w 2009 roku pisaliśmy w InfoBusie wcześniej. Teraz czas sprawdzić, jak sobie radzi w terenie.

Spis treści:

  1. Jakie główne korzyści przynosi Mobilne Biuro PZU Pomoc w likwidacji szkód w sytuacjach kryzysowych?
  2. W jaki sposób Mobilne Biuro jest wyposażone, aby sprostać wyzwaniom pracy w ekstremalnych warunkach?
  3. Jakie nowoczesne technologie, takie jak drony, są wykorzystywane przez Mobilne Biura PZU, aby przyspieszyć proces likwidacji szkód?
Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom
Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom / fot. PZU

Jedyne takie Biuro w Polsce

Mobilne biuro na bazie autokaru Mercedes-Benz Travego ma na celu usprawnienie procesu likwidacji szkód w sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie, katastrofy drogowe czy inne klęski żywiołowe. Nadrzędnym celem pojazdu jest natychmiastowa reakcja i pomoc poszkodowanym w miejscach, gdzie tradycyjne biura nie są dostępne.

Pojazd został zbudowany na bazie autobusu trzyosiowego przez firmę Zeszuta, specjalizującą się w zabudowach specjalistycznych.

Autobus został wyposażony w 7 stanowisk pracy do obsługi klientów, urządzenia do kserowania i skanowania dokumentów, a także zaawansowaną łączność satelitarną, która umożliwia dostęp do systemów PZU. Dodatkowo pojazd dysponuje własnym agregatem prądotwórczym o mocy 30 kW, co pozwala na funkcjonowanie biura nawet w najtrudniejszych warunkach.

W jego lukach znajdują się również plandeki, koce oraz folie ochronne, które mogą być wykorzystane w sytuacjach kryzysowych do udzielania pomocy rzeczowej poszkodowanym.

Zgodnie z przyjętą strategią, autokar „Mobilne Biuro PZU” stacjonuje w Warszawie, ale w sytuacjach kryzysowych może być szybko przemieszczone w dowolne miejsce w kraju. Ubezpieczyciel zatrudnił do obsługi autobusu dwóch doświadczonych kierowców, którzy transportują pracowników z najbliższych centrów likwidacji szkód PZU bezpośrednio do miejsc katastrof.

Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom
Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom / fot. PZU

w terenie

Zalety biur mobilnych to możliwość rozstawienia w każdej chwili i każdym miejscu – tak by ułatwić poszkodowanym załatwienie od ręki wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem szkód, oględzinami oraz uzyskaniem i wypłatą odszkodowań.

Mobilne biura odgrywają też rolę centrów koordynujących działania dziesiątek mobilnych ekspertów w terenie. Wśród nich są także pracownicy przeszkoleni z obsługi dronów i w nie wyposażeni. Wykorzystanie dronów mocno przyspiesza ocenę rozmiarów szkód i cały proces ich obsługi. Tylko w dniach 14-15 września przyjął ponad 3000 zgłoszeń szkód spowodowanych czynnikami pogodowymi – blisko 9 razy więcej niż w typowy weekend.

PZU uruchomił także uproszczony tryb obsługi szkód – należne wypłaty, wyliczone na podstawie wywiadów z poszkodowanymi i dostarczonych przez nich zdjęć, mogą być jeszcze tego samego dnia przekazane na ich konta. Już w niedzielę, 15 września, PZU wypłacił pierwsze zaliczki klientom – powodzianom.

-„W tej trudnej sytuacji nie pozostawimy żadnego naszego klienta bez opieki i wsparcia. PZU ma ogromne doświadczenie w obsłudze masowych szkód powstałych w wyniku działania żywiołów atmosferycznych. Zmobilizowaliśmy dodatkowe siły w organizacji, by w chwili wystąpienia kataklizmu móc jak najszybciej udzielić pomocy naszym klientom i maksymalnie ułatwić im proces dokumentowania, szacowania i zgłaszania szkód oraz wypłaty zaliczek i odszkodowań. Ale zaczęliśmy działać, jeszcze zanim szkody faktycznie wystąpiły, ostrzegając ubezpieczonych u nas i wskazując im dostępne ścieżki postępowania” – powiedziała Irmina Nowak, dyrektorka zarządzająca ds. obsługi szkód i świadczeń w PZU.

Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom
Autobus PZU gotowy do pomocy powodzianom / fot. PZU

ABC powodziowej likwidacji szkód

Co zrobić, gdy jesteś ubezpieczony w PZU i zostaniesz poszkodowany w wyniku ulew i podtopień?

• W miarę możliwości zabezpiecz swoje mienie przed dalszym zniszczeniem.

• Zrób zdjęcia uszkodzeń i spisz je (uprzątnięte rzeczy złóż w jednym miejscu, a jeśli musisz je wyrzucić, wcześniej je sfotografuj).

• Zgłoś szkodę w aplikacji mojePZU, na stronie www.pzu.pl, na infolinii 801 102 102 lub 799 699 599 (wybierz cyfrę 2, by przejść od razu na ścieżkę przeznaczoną specjalnie do obsługi takich szkód), albo u Mobilnego Eksperta PZU lub w Mobilnym Biurze PZU Pomoc na miejscu.

• Jeśli masz już zdjęcia uszkodzeń, możesz sprzątnąć uszkodzone mienie.

Komentarze