Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

18 autobusów na Mobility Move 2025. Polskę reprezentują Arthur i Solaris. Premiera Hyundai FC12

infobus
02.04.2025 19:00
0 Komentarzy

1 kwietnia 2025 roku w Berlinie wystartowała wystawa Mobility Move 2025, jedno z kluczowych wydarzeń w niemieckim kalendarzu branży elektromobilności.

Wśród już anonsowanych wcześniej przez nas wystawców znaleźli się reprezentanci z naszego kraju – Arthur Bus ze swoim autobusem demonstracyjnym oraz Solaris Bus & Coach z napędem modułowym. Jakie jeszcze firmy można zobaczyć do 3 kwietnia w Berlinie w ramach spotkania VDV? W telegraficzny skrócie wygląda to tak:

Rozkład jazdy:

  1. Które dwie polskie firmy prezentują swoje pojazdy na targach Mobility Move 2025 w Berlinie?
  2. Jakie technologie zastosowano w nowym wodorowym autobusie marki Arthur Bus?
  3. Co wyróżnia zaprezentowaną wersję elektrobusu Solaris Urbino 12 electric?
Altas na Mobility Move 2025
Altas na Mobility Move 2025

Altas

Litewska firma pokazała swój model Novus City V7, który uzupełnia ofertę o segment minibusów elektrycznych. Ten 7,49-metrowy pojazd o szerokości 2,10 m bazuje na platformie Zhongtong, a jego zabudowę wykonuje Altas. Mieści do 35 pasażerów, w tym 16 na miejscach siedzących. Dzięki dopuszczalnej masie całkowitej 9,9 t, unika problemów z przeciążeniem charakterystycznych dla niektórych minibusów bazujących na Sprinterze. Zastosowano sprawdzone komponenty: akumulatory LFP od CATL, napęd od Dana TM4 i klimatyzację Spheros. Czas dostawy określono na 7–8 miesięcy. Polskim przedstawicielem Altas jest firma Wowo z Białegostoku, która już ma za sobą pierwsze tournée – w Hajnówce, PKS Nowa i MKS Krosno.

Arthur Bus na Mobility Move 2025
Arthur Bus na Mobility Move 2025

Arthur Bus

Bawarski holding z produkcją w Polsce zaprezentował odświeżoną wersję swojego autobusu wodorowego, rozwijanego zgodnie z rekomendacjami VDV. Długość pojazdu to 12.015 mm, masa własna ok. 12,5 tony. Klienci mają do wyboru ogniwa paliwowe Ballard o mocy 70 lub 100 kW oraz akumulatory o pojemności 30–45 kWh. Pojazd został stworzony z myślą o rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych, co już miał okazję udowodnić w ruchu liniowym w Świdniku, który eksploatuje trzy takie pojazdy. Podczas targów ogłoszono powołanie Martina Lischki (który pochodzi ze Śląska i mówi po polsku) na stanowisko prezesa zarządu CEO holdingu Arthur Bus. Nowy lider ma wzmocnić pozycję spółki jako technologicznego gracza na międzynarodowym rynku autobusów wodorowych.

BYD B12, 12-metrowy autobus miejski z LFP-bateriami o pojemności do 491 kWh
BYD B12, 12-metrowy autobus miejski z LFP-bateriami o pojemności do 491 kWh

BYD

Chiński pionier elektromobilności pokazał swój najnowszy model B12, 12-metrowy autobus miejski z LFP-bateriami o pojemności do 491 kWh, umieszczonymi między osiami, co zapewnia niską wysokość pojazdu (3,20 m). Nowy design oraz zoptymalizowany układ wnętrza zapewniają zarówno nowoczesny wygląd, jak i maksymalną efektywność energetyczną.

Mercedes-Benz na Mobility Move 2025
Mercedes-Benz na Mobility Move 2025

Daimler Buses

z marką Mercedes-Benz pokazał nową wersję eCitaro – 10,63-metrowy model K, który został zaprojektowany z myślą o wąskich ulicach i mniejszych potokach pasażerskich – sprawdzi się w centrach miast, podczas kursów poza szczytem, a także jako pojazd wspomagający flotę w godzinach największego ruchu. Zdolny pomieścić do 84 pasażerów, eCitaro K wyposażono w pięć baterii o łącznej pojemności 491 kWh, rozmieszczonych na dachu i z tyłu pojazdu. Ładowanie odbywa się poprzez gniazda plug-in z przodu i z tyłu pojazdu. Od 2026 roku model będzie dostępny z nową generacją akumulatorów NMC4, oferujących o 6% wyższą gęstość energii, dłuższy zasięg i żywotność – nawet przy szybkim ładowaniu z mocą 300 kW.

Na stoisku Daimlera zobaczyć można był cyfrowe rozwiązania Omniplus On – w tym Battery Monitoring i Uptime Pro, pozwalające na zdalny wgląd w stan techniczny pojazdów i baterii. Firma oferuje również wsparcie w zakresie infrastruktury ładowania poprzez Daimler Buses Solutions GmbH, zapewniając klientom pełne wdrożenie elektromobilności – od analizy wykonalności, przez projekt, aż po serwis i zarządzanie ładowaniem.

Ebusco

Holenderski producent, mimo niedawnych trudności i przejęciu , prezentuje swój lekki autobus Ebusco 3.0, który wyróżnia się konstrukcją z kompozytów włókna szklanego. Dzięki tej technologii masa własna jest znacząco zredukowana, a baterie zamontowano pod podłogą, poprawiając środek ciężkości. Autobus zapowiada nowy kierunek rozwoju e-mobilności miejskiej, natomiast na razie Holendrzy muszą się gęsto tłumaczyć, co będzie dalej z ich biznesem.

Hyundai

Hyundai przywozi do Berlina swój autobus wodorowy Elec City FC, zaprojektowany z myślą o rynkach europejskich. Pojazd napędzany jest przez ogniwo paliwowe generujące 90 kW, które zasila centralny silnik elektryczny o mocy 180 kW (245 KM). Dzięki zbiornikowi 700 bar możliwy jest zasięg porównywalny, a nawet większy niż w przypadku autobusów z silnikiem diesla. To pierwszy model z Korei Południowej wykorzystujący taką technologię na europejskim rynku. O tym premierowym modelu pisaliśmy szerzej już wcześniej w TransInfo.

Irizar ie bus 18 na Mobility Move 2025
Irizar ie bus 18 na Mobility Move 2025

Irizar

Na stoisku niemieckiego partnera Jebsen & Jessen prezentowany był Irizar ie Bus 18, 18-metrowy przegubowy elektrobus z najnowszymi bateriami LFP o pojemności 476 kWh. Pojazdy te są pierwszymi Irizarami z tą technologią w Niemczech. Nowy typ akumulatorów pozwala lepiej dopasować pojazd do lokalnych warunków eksploatacji.

Iveco Crossway Elec na Mobility Move
Iveco Crossway Elec na Mobility Move

Iveco


Iveco
 wystawiło wersję 12-metrową Crossway LE Elec, reprezentującą gamę miejskich niskowejściowych autobusów elektrycznych. Napędzany jest przez centralny silnik Accelera, a dostępne są akumulatory NMC o pojemności do 485 kWh. Pojazd występuje w dwóch wariantach nadwozia: z szerokim wejściem miejskim (City) oraz wersją międzymiastową (Line).

Autonomiczny Karsan e-ATAK na Mobility Move 2025

Karsan

Pokazany w Berlinie autonomiczny autobus Karsan e-ATAK to nowoczesny, elektryczny pojazd o długości 8,3 metra, zdolny pomieścić 52 pasażerów. Wyposażony jest w technologię autonomiczną poziomu 4, co pozwala mu na samodzielne poruszanie się po zaplanowanej trasie z prędkością do 50 km/h w różnych warunkach pogodowych. W 2022 roku e-ATAK rozpoczął regularne kursy w Stavanger w Norwegii, stając się pierwszym w Europie autonomicznym autobusem przewożącym pasażerów w ruchu miejskim. Projekt realizowany jest we współpracy z operatorem transportu publicznego Kolumbus oraz prywatnym operatorem Vy Buss. W lutym 2024 roku trasa autobusu w Stavanger została rozszerzona o 800-metrowy tunel, co uczyniło go pierwszym w Europie autonomicznym autobusem publicznym operującym w tunelu. Przejazd przez tunel stanowi wyzwanie dla pojazdów autonomicznych ze względu na ograniczoną łączność i sygnał GPS, jednak e-ATAK pokonał te trudności dzięki zaawansowanej technologii mapowania i autonomicznej nawigacji.

MAN na Mobility Move 2025

MAN

Na Mobility Move MAN pokazał zmodernizowany model Lion’s City 12 E z całkowicie nową architekturą elektroniki oraz cyfrowym kokpitem z 12-calowym wyświetlaczem. Nowa platforma umożliwiła rozbudowę systemów wspomagania kierowcy. Producent pokaże również nowe modułowe baterie LFP, które będą produkowane w zakładzie w Norymberdze i dostosowywane do różnych typów pojazdów.

Premierowy MCV 107 EV
Premierowy MCV 107 EV

MCV

Egipski producent świętował w Berlinie premierę modelu C 107 EV, kompaktowej wersji swojego elektrycznego autobusu miejskiego. Długość pojazdu to 10.600 mm, co oznacza skrócenie nie tylko rozstawu osi (5.200 mm), ale i tylnego zwisu. Takie podejście poprawia rozkład masy, choć wymaga większego nakładu konstrukcyjnego. Maksymalna pojemność baterii to 385 kWh.

Otokar e-Kent na Mobility Move
Otokar e-Kent na Mobility Move

Otokar

Turecki Otokar przedstawił zmodernizowany model E-Kent C, w którym wszystkie akumulatory zostały przeniesione na dach, co pozwoliło zrezygnować z wieży napędowej w tylnej części. Pojazd ma długość 12,20 m lub 13 m i może przewozić do 63 pasażerów na miejscach siedzących. Otokar promuje również model e-Territo U, z zasięgiem do 500 km i bateriami o pojemności do 450 kWh, przeznaczony na trasy podmiejskie i szkolne.

Solaris Urbino 12 electric bez wieży
Solaris Urbino 12 electric bez wieży

Solaris Bus & Coach

Solaris pokazał w Berlinie elektrobus Urbino 12 electric w wersji z modułowym systemem napędowym, który umożliwia rozmieszczenie kluczowych komponentów (np. falownika czy jednostki napędowej) w tylnej części pojazdu. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania tradycyjnej wieży silnika i pozwala zwiększyć przestrzeń pasażerską. Model ten został wyróżniony prestiżową nagrodą Sustainable Bus Award 2025 w kategorii autobusów miejskich. Wyposażony w baterie Solaris High Energy, pojazd oferuje elastyczność w zakresie metod ładowania – standardowo plug-in, ale również z opcją pantografu (klasycznego lub odwróconego). Urbino spełnia wymagania GSR2 oraz normy w zakresie cyberbezpieczeństwa, wyposażone jest m.in. w system wykrywania zmęczenia kierowcy, inteligentnego asystenta prędkości, elektroniczne lusterka oraz systemy ostrzegania pieszych i rowerzystów. Prezentowany egzemplarz to pełnowymiarowy, 12-metrowy autobus, gotowy na intensywną eksploatację w aglomeracjach.

Tremononia Sprinter 75E
Tremononia Sprinter 75E

Tremonia

Producent minibusów z Dortmundu zaprezentował seryjną wersję Sprinter City 75 Electric, minibusu bazującego na Mercedesie Sprinterze. Pojazd zachował układ napędowy od litewskiej firmy Elinta, ale zmieniono niektóre detale w porównaniu z prototypem. Model ten zdobył tytuł Minibus of the Year 2025 i jest gotowy do masowej produkcji i eksploatacji. Dodajmy, że w listopadzie ten autobus pojawił się na Czech Bus 2024, dlatego teraz czekamy na polską premierę na Transexpo 2026. Potrzebny jest tylko krajowy przedstawiciel…

VDL Citea 181 SLF na Mobility Move
VDL Citea 181 SLF na Mobility Move

VDL

Holendrzy – po dłuższej targowej nieobecności związanej m.in. z terminowością dostaw po pandemii i przejęciem Van Hool – wystawił nowy przegubowy autobus Citea LF-181 o długości 18,10 m z bateriami NMC montowanymi pod podłogą. W Berlinie zaprezentowano wersję z 551 kWh, z możliwością zwiększenia do 674 kWh. Napęd zapewniają dwie osie ZF AVE 130. Jest to pierwszy pojazd w gamie VDL z napędem wyłącznie na dwie osie, co wymusiła sama firma ZF.

Wisdom na Mobility Move
Wisdom na Mobility Move

Wisdom

Po kłopotach Mellora, minibusy Sigma są sprzedawane w Niemczech przez Jebsen & Jessen pod marką Wisdom. Nowe modele przeszły lifting stylistyczny i otrzymały nową oś napędową o większej mocy, a także systemy wspomagania zgodne z GSR2. Model Sigma 7 najlepiej radzi sobie w Europie na brytyjskim rynku i stanowi interesującą propozycję w segmencie minibusów elektrycznych.

Komentarze