Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Złodzieje rowerów w Krakowie

infobike
03.09.2013 23:49
0 Komentarzy

Złodzieje rowerów w Krakowie

O niemalejącym problemie ze złodziejami rowerów oraz o praktycznych poradach jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą pisze Jakub Stępak na portalu I bike Kraków

Wysyp kradzieży rowerów stał się w ostatnim czasie zatrważający. Niemal nie ma dnia, by w grupie Krakowska Masa Krytyczna lub na fanpage’u Kraków Miastem Rowerów nie pojawiło się nowe ogłoszenie w tej sprawie. Również media alarmują w tej sprawie. Tylko w jednym przykładowym tygodniu zginęły: miejski arkus z Kurników, cube z Radzikowskiego i jeszcze inny góral spod Comarchu. Do tego cała masa innych, o których pewnie się nie dowiemy. Między bajki można wrzucić przekonanie, że giną tylko te najdroższe i najbardziej wypasione –złodzieje nie przebierają, kradną to co się sprzeda, a że ostatnio popyt na rowery jest duży…

Warto w związku z tym powtórzyć kilka praktycznych porad:
1. Są tylko dwa rodzaje zabezpieczeń rowerowych warte polecenia: 
u-locki (tzw. kłódki szeklowe) oraz grube łańcuchy z hartowanej stali. Nawet one nie dają nigdy 100% gwarancji bezpieczeństwa, ale stanowią największe wyzwanie dla złodzieja. Na zapięciu nie warto oszczędzać. Dobra reguła to przeznaczenie na zabezpieczenie nie mniej niż 10% wartości roweru. Zapięcia trzeba też umieć używać –ze stojakiem należy spinać ramę, a najlepiej także równocześnie przednie koło roweru.

2. Zawsze zapinaj rower nawet gdy wchodzisz do piekarni czy apteki na 30 sekund. Każda chwila, w której twój sprzęt stoi niestrzeżony, jest okazją dla złodzieja. Dobrym sposobem na zapięcie roweru na chwilę jest tzw. o-lock –zapięcie tylnego koła. Warto go w ogóle używać jako dodatkowe zabezpieczenie wraz z u-lockiem, zawsze utrudni to trochę pracę złodziejowi.

3. Piwnica i ulica nie są najlepszym miejscem do przechowywania dwóch kółek. Jeśli chcesz mieć pewność, że rower będzie na miejscu rano gdy się obudzisz, najlepiej wygospodaruj dla niego miejsce w mieszkaniu. Jeśli zamierzasz trzymać rower na balkonie, to w żadnym razie nie może to być parter. Gdyby znalezienie bezpiecznego miejsca dla roweru nie było możliwe, przemyśl zakup składaka –zmieści się w przedpokoju czy w szafie.

4. Zapinając rower na ulicy staraj się, by stał w możliwie ruchliwym miejscu. Oczywiście może w ten sposób wzbudzić zainteresowanie złodzieja, ale mało który zdecyduje się na siłowanie z zabezpieczeniami na oczach przechodniów. Z tym wiąże się oczywiście prośba –nie wahaj się ani chwili czy zareagować, gdy widzisz, że ktoś podejrzanie obchodzi się z zapięciem roweru. W razie potrzeby dzwoń na Policję.

5. Niech twój rower wyróżnia się od innych. Nietypowy kolor czy charakterystyczne dodatki nie dają gwarancji bezpieczeństwa, ale zwiększają szansę, że w razie kradzieży rower się odnajdzie. Poza zapisaniem numeru ramy pamiętaj o wykonaniu kilku zdjęć swojego sprzętu na wszelki wypadek.

6. Gdyby, niestety, doszło do kradzieży, zawsze zgłaszaj sprawę na Policję. Policjanci nie lubią przyjmować takich zgłoszeń, psuje im to statystyki. Nie zdziw się też jeśli po dwóch tygodniach otrzymasz postanowienie o umorzeniu postępowania –to oczywiste, że poza tobą nikt nie będzie szukał twojego roweru. Czasem jednak zdarza się, że znajdzie się w likwidowanej przez Policję złodziejskiej „dziupli”. Skąd policjanci mają wiedzieć, że to właśnie twój rower, jeśli nie zgłosiłeś kradzieży?

7. Nie kupuj roweru od osoby, która nie jest w stanie wiarygodnie wskazać jego pochodzenia. Pozornie nie ma to związku z zabezpieczaniem się przed kradzieżą, ale jeśli zdamy sobie sprawę, że to popyt napędza podaż w tej branży, to jasne, że unikając zakupu roweru z podejrzanego źródła, zmniejszasz ryzyko, że na czarny rynek trafi także twój.

Źródło: http://ibikekrakow.com/2013/08/29/zlodzieje-rowerow-2/

Komentarze