Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zaproszenie na otwarcie trasy rowerowej po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy

infobike
08.09.2011 23:25
0 Komentarzy

Zaproszenie na otwarcie trasy rowerowej po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy

W najbliższy weekend 10-11 września 2011 zostanie oficjalnie otwarta droga rowerowa w Dolinie Baryczy biegnąca po śladzie dawnej wąskotorówki –od Sułowa do Milicza –czytamy na portalu Rowerowego Wrocławia

1

Od zmiany systemowej w 1989 roku obserwujemy ustawiczny upadek polskich kolei. Jednak wiele tras i połączeń kolejowych było likwidowanych już dużo wcześniej. Niektóre, jak Kolej Sowiogórska wyszły z użycia w latach 30-stych XX wieku, Kolej Izerska nie przetrwała w całości wojny, inne zaś, jak wąskotorówka Wrocław –Trzebnica –Prusice –Żmigród –Milicz –Sulmierzyce umierały powoli i po kawałku;ostatni kurs po szynach tej linii miał miejsce na początku lat 90-tych.

2

Najbardziej widocznymi pozostałościami po dawnej infrastrukturze klejowej to nasypy (najczęściej ogołocone z torów i zarośnięte) i dawne stacje. Lecz chyba najważniejsze jest to, co niewidzialne: wydzielone w rejestrach gruntów działki –dzięki temu niezabudowane i niezagospodarowane. Sytuacja taka pozwala na albo rewitalizację linii (jak to na przykład stało się z połączeniem Wrocław – Trzebnica), lub na zmianę jej przeznaczenia;wyasfaltowanie i stworzenie z niej trasy dla rowerzystów i rolkarzy latem, a dla narciarzy biegowych zimą.

3

W wielu krajach, także w Polsce, bardzo popularne jest wykorzystywanie nieczynnych linii kolejowych do prowadzenia dróg rowerowych.

Jazda rowerem śladem dawnych torów jest bardzo komfortowa: trasy te wiodą bowiem najczęściej niezależnie od ruchu kołowego (poza pasem drogowym), przez lasy, łąki i pola, w zachowanych korytarzach, które nierzadko są obrośnięte drzewami, co podwyższa atrakcyjność trasy (cień w czasie lata, osłona od wiatru, możliwość obcowania z naturą). Trasy linii kolejowych te mają też doskonałe parametry techniczne: minimalne nachylenia, duże promienie łuków i, w razie braku wiaduktów, doprowadzona do minimum ilość skrzyżowań z ruchem kołowym. Zdarza się też, iż trasy te są oświetlone i wyposażone w punkty postojowe, czy to wiaty z tablicami informacyjnymi, czy też stare, nieczynne dworce, gdzie lokują się lokale gastronomiczne, muzea, czy hotele.


4
Idea reaktywacji dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy i na Wzgórzach Trzebnickich krążyła od dawna, lecz po wykonaniu przez Fundację Doliny Baryczy studium wykonalności dla takiej inwestycji (pierwotnie zakładano przebieg trasy od Żmigrodu, który jest świetnie skomunikowany kolejowo z Wrocławiem i Poznaniem), okazało się, iż najbardziej trwałym, efektywnym ekonomicznie i najszybszym do realizacji sposobem zagospodarowania starej linii, będzie poprowadzenie jej śladem ścieżki dla rowerzystów. Studium to przekazane powiatom i gminom dawało możliwość ubiegania się o środki europejskie na współfinansowanie inwestycji. Szansę tą wykorzystał powiat milicki i gmina Milicz (powiat trzebnicki, na terenie którego leży Żmigród, już nie). W 2009 roku projekt ścieżki od Sułowa do Grabownicy uzyskał współfinansowane w 70 % ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Priorytet 6, Działanie 6.2 Turystyka aktywna. Łączna wartość projektu to 8 mil zł. Być może sukces tego projektu zachęci pozostałe gminy i powiaty do rozbudowy trasy.

5

W dniach 10-11 września w Miliczu organizowana jest impreza promująca ścieżkę rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy. Trasa rowerowa ma 20,3 km długości;rozpoczyna się w Sułowie, biegnie przez Milicz i kończy w Grabownicy. Na dziś gotowy (wyasfaltowany) jest odcinek od Sułowa do Milicza. Opis i ocenę zastosowanych rozwiązań technicznych i organizację ruchu poruszymy w oddzielnym artykule.

6

W wybranych punktach wzdłuż trasy zostaną zainstalowane specjalne wiaty postojowe, które w konstrukcji (szachulcowe, ceglane) nawiązują do architektury w regionie. Na początku trasy w Sułowie (obok dawnego budynku stacji Sułów Milicki), w miejscu dawnej stacji Milicz Zamek (obok dawnego lotniska) oraz w miejscu dawnej stacji kolejki wąskotorowej Milicz Wąsk. (blisko obecnego dworca) ustawiono już zabytkowe wagoniki i lokomotywy na podkładach kolejowych. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia cennej i uroczej Doliny Baryczy –jeśli ktoś nie chce pedałować z Wrocławia (ok. 80 km), można dojechać z rowerem w pociągu do Żmigrodu, bądź Trzebnicy.

Program imprezy przedstawia się następująco:

Sobota 10 września 2011
15.10 – rozpoczęcie imprezy promującej ścieżkę rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej
17.00 – pokaz akrobacji rowerowych
18.00 – pokaz mody rowerowej
19.00 – wystep zespołu lokalnego
21.00 – występ gwiazdy wieczoru Happysad
22.30 – dj z muzyką
24.00 – zakończenie imprezy

Niedziela 11 września 2011
15.00 – pokaz oryginalnych pojazdów jednośladowych
16.00-18.00 – konkurencje na ścieżce rowerowej z udziałem słynnego kolarza
 – konkurencje dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami
 – konkurencje dla amatorów i profesjonalistów z atrakcyjnymi nagrodami
 – nordic walking dla każdego
21.00 – występ gwiazdy wieczoru: Sidney Polak

Dodatkowo w programie przez 2 dni: jarmark rybny, strefa dla najmłodszych (malowanie twarzy , karuzele, place zabaw), bezpłatny punkt przeglądu rowerów, koszulki dla wszystkich uczestników zawodów sportowych oraz osób, które dokonają przeglądu swojego roweru podczas imprezy;projekcja filmu o kolejce wąskotorowej i Dolinie Baryczy;wystawa pn : Historia kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy.

Radek Lesisz, Maja Jeż (Starostwo Powiatowe w Miliczu)


Źródło: http://www.rowerowy.wroclaw.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=9&kat=16&art=1156

Komentarze