Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawskie standardy rowerowe

infobike
15.09.2009 20:35
0 Komentarzy

Jak informuje Stowarzyszenie Zielone Mazowsze (www.zm.org.pl) –Po roku leżakowania gotowych standardów w szufladzie i po sześciu latach od petycji rowerzystów w tej prezydent Warszawy podpisała „Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w m. st. Warszawie. Standardy zostały umocowane formalnie poprzez zmianę zarządzenia w sprawie tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju komunikacji rowerowej. Przyjęcie standardów – nawet z takim opóźnieniem – to spory krok do przodu. Warszawa dołączyła w ten sposób do miast takich jak Gdańsk, Kraków, Wrocław czy Słupsk. Oczywiście, teraz wszystko zależy od tego, czy nie zabraknie woli politycznej, by egzekwować stosowanie standardów na co dzień, przy każdym projekcie drogowym… Warto podkreślić, że dokument wprowadza nowe rozwiązania techniczne. Poczynając od tradycyjnych ścieżek rowerowych (z łagodnymi zakrętami), kończąc na ciekawych propozycjach… jazdy pod prąd. Mowa oczywiście o kontrapasach, z których mogliby korzystać rowerzyści na jednokierunkowych ulicach nawet w centrum miasta. Poniżej podstawowe informacje o Standardach. Całość można znaleźć na:

Przedmiot i ustalenia ogólne Standardów
„Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w m. st. Warszawie”zwane dalej Standardami, zawierają warunki techniczne służące planowaniu, projektowaniu, wykonywaniu i utrzymaniu infrastruktury rowerowej w granicach administracyjnych m.st. Warszawa. Celem Standardów jest ułatwienie działań związanych z rozwojem ruchu rowerowego w Warszawie. Standardy są przeznaczone do stosowania przez: jednostki zajmujące się planowaniem (np. na etapie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego), biura projektowe, firmy wykonawcze oraz przez zarządców dróg i zarządców ruchu. W Standardach zawarto ustalenia ogólne dotyczące infrastruktury rowerowej, charakterystyki i wymagania dotyczące projektowania dróg oraz skrzyżowań (z drogami rowerowymi) wraz z kryteriami stosowania poszczególnych ich typów. Standardy określają także wymagania dotyczące oznakowania poziomego i pionowego oraz sygnalizacji świetlnej. W Standardach przyjęto, że tekst pisany normalnym drukiem stanowi zapisy podstawowe Standardów, a komentarze pisane są kursywą. W Standardach wykorzystano pojęcia, które zostały zastosowane w „Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie”. Wyrażają one stopień obowiązywania poszczególnych ustaleń:
– należy, nie należy, powinno być, nie powinno być;sformułowania te wyrażają konieczność respektowania danego ustalenia, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego (brd);
– zaleca się;sformułowanie to wyraża celowość ustalenia ze względów ekonomicznych, funkcjonalnych, estetycznych lub środowiskowych;
– dopuszcza się;sformułowanie to wyraża możliwość stosowania odstępstw od ustaleń w podanym zakresie uzasadnionych warunkami projektowania np. przy przebudowie czy związanych z potrzebą ochrony istniejących obiektów;
– najmniejszy, największy;sformułowanie to wyraża graniczną wartość parametru, która nie powinna być przekroczona, ustaloną najczęściej z warunków brd.
Cel stosowania Standardów
Standardy zostały opracowane dla określenia stałych zasad planowania, projektowania, wykonywania i eksploatacji infrastruktury rowerowej na terenie Warszawy. Zakłada się, że ich stosowanie:
– ułatwi rozwój i poprawi jakość infrastruktury rowerowej,
– ujednolici standardy projektowana, wykonywania i eksploatowania infrastruktury rowerowej,
– na etapie przygotowywania inwestycji ułatwi współpracę biur planistycznych i projektowych z jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za infrastrukturę rowerową.
W Standardach, jako priorytetowy potraktowano rozwój dróg dla rowerów wykorzystywanych w codziennych podróżach. Rozwój dróg służących ruchowi rekreacyjnemu uważa się za ważny, ale działanie to ma charakter uzupełniający, skierowany przede wszystkim na poprawę zdrowotności społeczeństwa i kreowanie mody na korzystanie z rowerów. Zasadniczo trasy przeznaczone dla ruchu rekreacyjnego powinny być realizowane w ramach inwestycji związanych z rozwojem turystyki oraz rekreacji i sportu, nie zaś, jako inwestycji posiadających znaczenie dla systemu transportowego miasta.
Stosowanie odstępstw od Standardów wymaga uzasadnienia ze strony wykonawcy projektu, lub wykonawcy inwestycji. i w przypadku wszystkich projektów wykonywanych na terenie m.st. Warszawy uzyskania stosownej zgody Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, lub osoby przez niego upoważnionej.

Komentarze