Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawskie Badanie Ruchu online

infobike
25.09.2015 17:49
0 Komentarzy

Autobusem, samochodem, metrem, rowerem,a może pieszo? Skąd, dokąd i jak długo? Jak poruszają sięPaństwo po Warszawie? 24 września ruszyła ankieta onlineWarszawskiego Badania Ruchu 2015 ? informuje Zarząd TransportuMiejskiego w Warszawie.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 ruszyło8 kwietnia a zakończyło się 27 czerwca. Przez ten czas zebranezostały informacje o sposobach podróżowania po mieście przezwarszawiaków a także dane o ruchu pojazdów. W ciągu trzechmiesięcy ankieterzy przepytali 17 tys. Osób.

Wypełnij ankietę online

Teraz  chcemy umożliwić udziałw badaniu osobom, do których ankieterzy nie dotarli. Zależy nam, bypoznać codzienne zachowania zarówno pasażerów komunikacjipublicznej, użytkowników samochodów osobowych, rowerzystów, jak ipieszych. Ankietę kierujemy do wszystkich osób od 6 roku życia,które na co dzień poruszają się po Warszawie ? zarówno jejmieszkańców, jak i osób, które do Warszawy dojeżdżają.

Ankieta online to elektroniczny?dzienniczek podróży?, zawierający pytania o wszystkie miejscaodwiedzone w poprzednim dniu – od momentu wyjścia z domu, poprzezmiejsce pracy, szkołę, wizytę w sklepie, kinie czy u znajomych, ażpo powrót do domu; środki transportu oraz godziny rozpoczęcia izakończenia podróży. Ankieta jest anonimowa, a wszystkie udzieloneinformacje objęte są ochroną. Elektroniczny ?dzienniczek?można wypełniać wielokrotnie, opisując swoje podróże po mieściew różnych dniach. Ankieta dostępna jest od 24 września do 25października pod adresem www.transport.um.warszawa.pl/wbr2015

Czym jest ?podróż??

W ankiecie online prosimy osobyporuszajace się po Warszawie o opisanie swoich podróży po mieście.Dla  prawidłowego przebiegu badania ważne jest odróżnienie?podróży? od innego typu przemieszczeń po mieście.

Podróże, o które pytamy to każdeprzemieszczenie się:

1. którego początek lub koniecpołożone są na obszarze Warszawy,

2. dokonane na odległość co najmniej100 m (np. około 4 minuty pieszo),

3. mające określony cel,

4. dokonane dowolnymi środkamitransportu lub pieszo.

Przykładowo podróżami są: jazdado pracy, szkoły, odprowadzenie dziecka do przedszkola, udanie siępo zakupy, do lekarza, wizyta u znajomych, jazda rekreacyjna rowerem/motocyklem/ samochodem.

Jednak podróżami już nie są: spacerw pobliżu miejsca zamieszkania, dojście do/z przystanku, parkingu,podróże wykonywane w ramach pracy w zawodach takich jak: kierowca,dostawca, operator sprzętu budowlanego, przedstawiciel handlowy itp.

Co to jest WBR?

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 to taknaprawdę kilka różnego rodzaju badań. Najistotniejszą częściąbyły badania ankietowe mieszkańców Warszawy prowadzone w losowowybranych gospodarstwach domowych. Respondenci odpowiadali na pytaniam.in. o liczbę podróży w ciągu doby, cel podróży, powódpodróży, czas trwania, sposób podróżowania. Drugą częściąWBR był pomiar ruchu drogowego czyli liczby poruszających siępojazdów. I trzecim, uzupełniającym badaniem jest ankieta winternecie. Na podstawie zebranych danych zbudowany zostanie tzw.komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej.Taki model pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju analiz iprognoz ruchu w opracowaniach, planach i projektach dotyczącychrozwoju systemu komunikacyjnego w mieście. Za pomocą modelu możnanp. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linietramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycjawpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbępasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też gdziepojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu iktórędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenęefektywności inwestycji komunikacyjnych. Po raz pierwszyprzygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

Pełny raport z WBR 2015 zawierającyzestawienia opisujące zachowania komunikacyjne mieszkańcówWarszawy (m.in. liczb podróży wykonywanych w ciągu doby wokreślonych celach, wykorzystywanych środków transportu i czasówpodróży) oraz wielkości ruchu i liczby pasażerów komunikacjizbiorowej zostanie opracowany do końca listopada. Model ruchu będziegotowy do końca maja 2016 r.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 wykonawybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest instytutbadawczy PBS, w skład którego wchodzą ponadto PolitechnikiWarszawska i Krakowska.

Komentarze