Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa planuje Centralny Dworzec Rowerowy

infobike
16.07.2010 13:59
0 Komentarzy

Jak informuje Krzysztof Śmietana na łamach „Gazety Wyborczej Warszawa”–pierwszą budowlą wzniesioną w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki ma być …Centralny Dworzec Rowerowy na pl. Defilad. Warszawski Urząd Miasta chce już jesienią ogłosić konkurs na jego projekt. Dworzec powstanie tuż przy PKiN, od strony parku Świętokrzyskiego. Będzie on wzorowany na tego typu obiektach w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Ma przede wszystkim służyć przyjeżdżającym na rowerze do pracy w centrum miasta. Będzie tam można nie tylko zostawić swoje dwa kółka, ale także wziąć prysznic. – W budynku będzie też m.in. kawiarnia i punkt informacji turystycznej – mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.
Jak dodaje TVNWarszawa.pl – na Centralnym Dworcu Rowerowym ma m.in. działać:
– bezpieczny parking na 300 rowerów,
– wypożyczalnia rowerów,
– szatnia z zamykanymi szafkami,
– prysznice,
– serwis rowerowy,
– punkt informacji turystycznej,
– kawiarnia.

Rowerowy Dworzec w Warszawie;rys. Marcin Iwaszkiewicz

Centralny Dworzec Rowerowy miałby siedem kondygnacji otoczonych rampą, która umożliwiałaby bezpieczne wjeżdżanie i zjeżdżanie rowerami. Na dachu znalazłby się skatepark z miejscem do wykonywania akrobacji, także na rowerach. Generalnie inwestycja miałaby zachęcić warszawiaków, by do Śródmieścia przyjeżdżali na rowerach.
Jaki jest terminarz? Tutaj już mamy mniej konkretnych informacji. Wstępne założenia konkursu architektonicznego zostaną opracowane w wakacje. Sam konkurs ruszy we wrześniu. Jego rozstrzygnięcie planowane jest pod koniec 2010 r. W tzw. międzyczasie miasto przedstawi plan zagospodarowania pl. Defilad i rozpoczną się społeczna konsultacje –w tym także rowerowego dworca. Dlatego ciężko jest określić, kiedy dworzec zostanie oddany do użytku –tym bardziej, że Warszawa jest mocno zadłużona na inwestycje związane z EURO 2012. Ostrożne prognozy mówią o latach 2014 –2015.
Równolegle warszawski Ratusz obiecuje, że wdroży miejski rower. Plany przewidują powstanie systemu ok. 120 wypożyczalni oferujących ok. 2000 rowerów. Aktualnie trwają przygotowania do przetargu, który ma wyłonić sam projekt systemu –m.in. już z konkretną lokalizacją punktów wypożyczeń. Wiosną 2011 r. miasto planuje wybór operatora systemu, a optymistyczna data startu warszawskiego miejskiego roweru to wiosna 2012 r.
Te dwie informacje (plus jeszcze majowa akcja Gazety Wyborczej „Kręć Warszawo”) pokazuje, że Warszawa pozytywnie się zmienia na rowerowej mapie Polski i po latach pozostawania w tyle zaczyna wdrażać pionierskie rozwiązania. Do tej pory rowerzyści nie byli przez miasto traktowani zbyt poważnie. Teraz zaczyna to się zmieniać –czy jest to trwała zmiana czy też tylko polityczne posunięcie zwiane z listopadowymi wyborami samorządowymi? Zobaczymy.

Komentarze