Urzędnicy odmawiają budowy drogi rowerowej
Urzędnicy odmawiają budowy drogi rowerowej
Jak informuje Rowerowy Szczecin –urzędnicy Wydziału Inwestycji Miejskich zaniechały budowy drogi rowerowej. Oto co pisze na temat wydarzenia Rowerowy Szczecin.
W kwietniu otrzymaliśmy pismo, w którym oświadcza się, że Wydział Inwestycji Miejskich zaniechał budowania drogi rowerowej przy ulicy Krasińskiego. Urzędnicy powołują się na niejasne i bezpodstawne argumenty.
Odrobina historii
W styczniu wystosowaliśmy pismo (Uwagi do projektu przebudowy skrzyżowania ul. Krasińskiego z Obwodnicą Śródmiejską) do dyrektora WIM, Pana Pawła Sikorskiego w sprawie projektu przebudowy skrzyżowania ulic Krasińskiego z Przyjaciół Żołnierza. Obydwie ulice będą ulicami dwujezdniowymi, czyli zarówno rowerzyści jak i piesi będą mieli nie małe problemy z przedostaniem się na drugą stronę drogi. Oczywiste więc jest (nie dla urzędników), że przy takich drogach należy budować drogi rowerowe po obu stronach. Dzięki temu zmniejsza się czas tracony na skrzyżowaniach (by przejechać przez skrzyżowanie rowerzysta musi czekać kilka razy na zmianę światła, podczas gdy samochody przejeżdzają za jednym razem) oraz poprawia bezpieczeństwo rowerzystów – nie są zmuszani do niepotrzebnego przekraczania jezdni.
Podobny bubel wybudowano przy ulicy Sosabowskiego. Specjaliści zrezygnowali z koncepcji, zgodnie z którą drogi rowerowe miały być wybudowane po obu stronach. W efekcie tego rowerzyści chcąc unikać przekraczania ruchliwej jezdni jeżdżą po chodniku z drugiej strony drogi… za co też są obficie nagradzani przez Policjantów.
Jest okazja, by uniknąć tego błędu przy przebudowie ulicy Krasińskiego, na drodze stoją jednak urzędnicy wraz z projektantem.
Oto pismo, w którym zastępca Dyrektora WIM 'uzasadnia’ rezygnację z budowy drogi dla rowerów:
Nasza odpowiedź:
Szczecin, 27.04.2011
Szanowny Pan
Paweł Sikorski
Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich
Wniosek w sprawie budowy obwodnicy Śródmiejskiej – etap V, skrzyżowanie ul. Krasińskiego z projektowaną obwodnicą.
Wnosimy o zaprojektowanie dwukierunkowej drogi rowerowej po wschodniej stronie ulicy Krasińskiego.
W kwietniu otrzymaliśmy od Państwa pismo w którym oświadcza się, iż Wydział Inwestycji Miejskich zaniechał budowania drogi rowerowej powołując się na niejasne i bezpodstawne argumenty.
Rada Miasta Szczecin uchwałą (UCHWAŁA NR XLIII/1091/10 Rady Miasta Szczecin) zobligowała Urząd Miasta do budowania dróg rowerowych po obu stronach dróg dwujezdniowych. Sugestie projektanta, któremu wydaje się, że droga rowerowa nie jest tutaj potrzebna nie może być żadnym argumentem przy podejmowaniu decyzji. To inwestor (także na podstawie uchwał Rady Miasta) decyduje o tym czy budować drogę rowerową po obu stronach, a nie projektant.
Przypominamy, że konieczność budowania dróg rowerowych po obu stronach ulic dwujezdniowych podyktowana jest poprawą warunków poruszania się na rowerze, a także poprawą bezpieczeństwa rowerzystów. Zmniejsza czas tracony na skrzyżowaniach oraz minimalizuje ilość sytuacji gdy rowerzysta zmuszony jest do przekraczania jezdni. Wyżej wymienione kwestie poruszaliśmy we wniosku o zmiany w projekcie, Państwo natomiast w ogóle się do nich nie ustosunkowali. Sugestie dotyczące liczby rowerzystów są więc nieistotne i nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia. Urzędnicy nie mogą wybiórczo traktować uchwał Rady Miasta i muszą realizować je wszystkie.
Miejscowe Plany Zagospodarowania przestrzennego 'Niebuszewo’ faktycznie przewidują drogę rowerową tylko po jednej stronie. Z doświadczeń krajów Europy Zachodniej, jak i wielu polskich miast, należy wnioskować, że budowanie dróg rowerowych tylko po jednej stronie nie zapewnia dostatecznego poziomu bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Stąd w 2010 roku Rada Miasta uchwałą nr XLIII/1091/10 narzuciła obowiązek budowy dróg rowerowych po obu stronach.
Przypominamy, że znaczna część przebudowanej ulicy pokrywa się z przebiegiem docelowym tak więc 'argument’ o tymczasowym rozwiązaniu tego projektu jest nieprawdziwy. Odmowa budowania drogi rowerowej na tym etapie jest wynikiem niegospodarności urzędników Wydziału Inwestycji Miejskich, gdyż dobudowanie drogi rowerowej w późniejszym okresie będzie znacznie kosztowniejsze i narazi budżet miasta na niepotrzebne straty. Dodatkowo uchwała XLIII/1091/10 nie wyklucza jej stosowania dla tymczasowych rozwiązań. Jednocześnie należy pamiętać, że dalsze etapy przebudowy ulicy Krasińskiego wiążą się z bardzo drogimi i rozległymi w czasie pracami związanymi z licznymi wyburzeniami domów mieszkalnych, budową wiaduktów itp. Miasto Szczecin nie przewiduje na najbliższe kilkanaście lat takich inwestycji, stąd rozwiązanie te nie jest chwilowe.
Sugerują Państwo, że ruch rowerowy może odbywać się drogą osiedlową. Otóż nie jest to możliwe, gdyż ulica ta nie jest w jakikolwiek sposób połączona z drogami rowerowymi. Co więcej, wjazd na tą ulicę, od strony ul. Łuczniczej oddalony jest od skrzyżowania o ponad 200m, co także czyni tą ulicę niedostępną dla rowerzystów. Przypominamy, że rowery nie są dostosowane do poruszania się po schodach, a Prawo o Ruchu Drogowym zabrania rowerzystom poruszania się po chodnikach, trawnikach itp. Ponadto zmuszanie rowerzystów do nadkładania drogi zmniejsza konkurencyjność roweru jako środka transportu co jest niezgodne z Polityką Transportową Miasta.
W związku z powyższym ponownie wnioskujemy o doprojektowanie po wschodniej stronie ul. Krasińskiego dwukierunkowej drogi rowerowej od ul. Łuczniczej (z przejazdem rowerowym do istniejącej drogi rowerowej) do projektowanej obwodnicy.
Jednocześnie przypominamy o konieczności stosowania automatycznej detekcji rowerzystów na drodze rowerowej. Zmuszanie rowerzystów do podjeżdżania i naciskania przycisków jest niezgodne z obowiązującym prawem, a mianowicie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z rozporządzeniem: ’Detektor – element wykrywający ruchy poszczególnych uczestników ruchu (pojazdów lub pieszych) którego działanie polega na wytworzeniu sygnału przy każdym wykryciu uczestnika ruchu znajdującego się w strefie detekcji. Sygnał wytwarzany jest automatycznie w przypadku pojazdów, a w sposób wymuszony lub automatyczny w przypadku pieszych. Detektory dzielą się na ręczne (przyciski sterownicze) i działające samoczynnie (indukcyjne, magnetyczne, podczerwone, mikrofalowe, radarowe, laserowe, rezonansowe, radiowe, wideo, zbliżeniowe i podobne). (…). Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 47 Prawa o Ruchu Drogowym rower jest pojazdem. Proszę o poprawienie także i tych nieprawidłowości w projekcie.
Przypominamy jednocześnie o ustawowym terminie odpowiadania na pisma którego Państwo nie dotrzymują.
Z poważaniem
Bartosz Skórzewski
Do wiadomości
Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin
Michał Przepiera – dyrektor WGKiOŚ
Roman Majchrzak – Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM
Komentarze