Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tragiczna forma fizyczna Polaków

infobike
10.09.2018 12:29
0 Komentarzy

Aż 38 proc. Polaków nie podejmuje aktywnościfizycznej nawet raz w miesiącu, choćby takiej, jak rekreacyjnespacery, czy jazda na rowerze do pracy – wynika z najnowszegobadania aktywności fizycznej i sportowej Polaków.

Mniej niż połowa – bo jedynie 48 proc. z nas –minimum raz w tygodniu uprawia sport w czasie wolnym od pracy iobowiązków domowych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, kryteriaminimalnej aktywności fizycznej zalecanej dla osób dorosłych, to wbadaniu rysuje nam się tragiczny obraz aktywności fizycznejpolskiego społeczeństwa” – skomentował dla PAP wynikinajnowszego badania dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum BadaniaKondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. JózefaPiłsudskiego w Warszawie.

Jak przypomniał, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)jako minimum wskazuje 150 minut umiarkowanej (lub 75 minutintensywnej) aktywności fizycznej w tygodniu. Zgodnie z zasadąkardiologiczną (3x30x130) powinniśmy ćwiczyć co najmniej trzyrazy w tygodniu po 30 minut z tętnem nam poziomie 130 uderzeń naminutę.

Na podstawie wyników badania możemyoszacować, że 60 proc. populacji polskiej powyżej 15. roku życianie podejmuje aktywności fizycznej gwarantującej utrzymaniezdrowia. Polacy ćwiczą zdecydowanie za mało” – podkreśliłdr Dobosz.

Dla porównania, najnowsza analiza naukowców WHO,którą w tym tygodniu opublikowało pismo „Lancet Global Health”,wskazuje, że jedna czwarta ludzi na świecie jest za mało aktywnafizycznie.

Polskie badanie zostało zrealizowane na zlecenieBenefit Systems przez Kantar TNS w styczniu 2018 r. na losowej próbie1800 Polaków powyżej 15. roku życia.

Wynika z niego, że odsetek Polaków, którzy uważająsię za aktywnych fizycznie – czyli co najmniej raz w miesiącuspędzają aktywnie czas, np. spacerując, jeżdżąc na rowerze,biegając, ćwicząc na siłowni czy w klubie fitness – wynosi 62proc. Wartość ta nie uległa zmianie od 2017 r. „Nie powinnonas to uspokajać, bo moim zdaniem w rzeczywistości aktywnośćPolaków jest niższa, poza tym w tej grupie znalazły się zarównoosoby, które ćwiczą niemal codziennie, jak i te, które sąaktywne sporadycznie – raz w miesiącu” – zaznaczył drDobosz.

W gronie osób w ogóle nieaktywnych (38 proc.badanych) największą grupę stanowią ludzie starsi, a takżemieszkający w mniejszych miejscowościach, w tym wsiach, o niższymwykształceniu i niższych dochodach. „Seniorom, którzypozostają w domach często nie chce się podejmować aktywności wobawie o pogorszenie zdrowia. Tymczasem to właśnie sport może byćich przepustką do dłuższego i bardziej komfortowego życia, o ilenie istnieją istotne przeciwwskazania” – skomentowałapsycholog sportu Joanna Kotek, cytowana w raporcie MultiSport Index2018, który powstał na podstawie wyników badania.

Spory odsetek osób, które nie podejmują aktywnościfizycznej co najmniej raz w miesiącu, stanowią pracownicy fizyczni.Jak oceniają autorzy raportu, osoby te mogą preferować biernywypoczynek ze względu na charakter obowiązków zawodowych.

Najwyższy odsetek osób aktywnych sportowo, czyliwykonujących regularny trening (nie włączając w to jazdyna rowerze do pracy czy spacerów rekreacyjnych) co najmniej razw tygodniu , odnotowano wśród osób uczących się – 90 proc., wgrupie wiekowej od 18. do 24. roku życia – 86 proc. oraz w grupieod 15. do 17. roku życia – 80 proc.

Trzeba pamiętać, że duża częśćaktywności fizycznej w najmłodszych grupach wiekowych wynika ztego, że dzieci i młodzież uczestniczą w obowiązku szkolnym imuszą brać udział w zajęciach wychowania fizycznego. Nie jest towięc efektem ich niezależnych wyborów” – zaznaczył drDobosz.

Zwrócił też uwagę, że zgodnie z zaleceniami WHOminimalna dawka co najmniej umiarkowanej aktywności fizycznej dladzieci do 18. roku życia wynosi jedną godzinę dziennie. Natomiastw najnowszym badaniu wystarczyło uprawiać sport raz w tygodniu, bytrafić do grupy aktywnej sportowo.

W swoim planie aktywizacji ruchowej ludzi na lata2018-2030 WHO podaje, że regularna aktywność fizyczna pomaga wzapobieganiu, a także leczeniu schorzeń, takich jak choroby układusercowo-naczyniowego, w tym zawał serca i udar mózgu, cukrzyca,nadwaga i otyłość oraz rak piersi i jelita grubego. Może też wdużym stopniu poprawiać zdrowie psychiczne, jakość życia iprzyczyniać się do dobrego samopoczucia.

Dlatego eksperci są zgodni, że promowanieaktywności ruchowej wśród Polaków jest ważną kwestią zdrowiapublicznego.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Sportu,który przypada 15 września, z inicjatywy Fundacji Zwalcz Nudę w 39miastach w kraju odbędą się wydarzenia zachęcające do uprawianiasportu dzieci, ich rodziców i dziadków. Informacje o wydarzeniachmożna znaleźć na stronie internetowej- http://narodowydziensportu.pl/.

W Warszawie 15 września w godzinach 12.00-17.00 nabłoniach Stadionu PGE Narodowego odbędzie się wielkisportowo-rodzinny piknik. Dorośli będą mogli na nim skorzystaćm.in. z konsultacji z dietetykami, fizjoterapeutami, masaży,pomiarów składu ciała. Zajęcia sportowe będą się odbywać domuzyki puszczanej przez najstarszą didżejką w Polsce, czyli DJWikę, której obecność ma zachęcić seniorów do aktywnościfizycznej.

Podczas tego wydarzenia Fundacja V4Sport zaprezentujeswój projekt pt. Aktywne Szkoły MultiSport, który łączymultimedialną technologię i ruch w formie zabawy nawiązującej doGwiezdnych Wojen. Dzieci uczestniczące w pikniku będą mogłystanąć w szranki z Potworami Galaktyki Bezruchu. Przejdą przezosiem stacji z różnymi aktywnościami sportowymi, dostosowanymi doich wieku i możliwości. W pokonaniu puszystych Potworów Bezruchupomagać będą dzieciom wykwalifikowani opiekunowie. (PAP)

Komentarze