Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szczecińscy urzędnicy kontra Rowerowy Szczecin

infobike
20.05.2011 14:53
0 Komentarzy

Szczecińscy urzędnicy kontra Rowerowy Szczecin


Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin próbuje przekonać szczecińskich urzędników do stosowania użytecznej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej. Efekty pracy urzędników mogą zaskakiwać.


Oto co pisze Rowerowy Szczecin na swojej witrynie:


Na nadchodzącej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 23 maja, ma odbyć się głosowanie nad wprowadzeniem Systemu Informacji Miejskiej. Ma on obejmować sposób prezentowania informacji miejskich takich jak: nazwy ulic, oznaczenia miejsc, zabytków itp. Obejmuje również tzw. meble miejskie: słupy ogłoszeniowe, ławki oraz stojaki rowerowe. Na tym nie koniec. SIM zakłada także, że dziurawe poniszczone 'ścieżki’ z polbruku będą malowane na niebiesko! 

Proponowany stojak rowerowy, zawarty jest w katalogu systemu [w:] Etap VI Katalog Systemu, Fundamentalne Elementy Systemu, Katalog Systemu Informacji Miejskiej, Katalog Systemu Komunikacji Miejskiej, Preferowane Formy i założenia mebli miejskich, sierpień 2010, str. 144.

W katalogu tym znajdujemy stojak typu wyrikółka – czyli urządzenie do parkowania rowerów, gdzie umieszczamy jedynie przednie koło. 

s144_760

Jako rowerzyści z doświadczenia wiemy, że tego typu stojaki nie spełniają warunków, aby z nich korzystać, bo:

  • rower przy takim stojaku jest bardzo niestabilny, może się łatwo wywrócić przy silniejszym podmuchu wiatru lub oparciu się o rower, możemy zapomnieć o prostym kole,
  • takie stojaki są niezbyt ładne i mało widoczne,
  • rower przypięty za przednie koło to dla złodzieja prezent. Nasz pojazd przypięty tylko za jedno koło może zostać zabrany poprzez odkręcenie koła od ramy w dwie sekundy.


Od dłuższego czasu mówmy o tym jakie stojaki są dobre i apelujemy o ich stosowanie. Mimo tego Miasto upiera się na stosowanie 'wyrwikółek’. 

To dziwi. Wpierw Miasto ogłasza konkurs na projekt stojaka, a następnie w katalogu umieszcza zupełnie inny model stojaka! Konkurs na stojak, w którym wygrała –plamka – został rozstrzygnięty 30 kwietnia 2010 a katalog, nad którym mają głosować radni, został opracowany w sierpniu 2010, czyli trzy miesiące po rozstrzygnięciu konkursu. Tym bardziej nas dziwi fakt nie uwzględnienia konkursowego stojaka, ponieważ w komisji konkursowej był przedstawiciel Biura Promocji. 

Rodzą się pytania:

– Dlaczego miasto nie wprowadza plamki do swojego katalogu?
– Czy wydziały Urzędu miasta komunikują się ze sobą? Konkurs na 'palamkę’ organizował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, a za System Identyfikacji Miejskiej odpowiedzialne jest Biuro Promocji i Informacji. Należy dodać, że obie te jednostki dzieli odległość jednego piętra oraz znajdują się w osobnych skrzydłach budynku. Nie wspominając, że urzędnicy mają do dyspozycji tak nowoczesne urządzenia jak telefon, a nawet poczta elektroniczna.

Jako Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin nie godzimy się na stosowanie takich stojaków jakie zaproponowano w wyżej wymienionym katalogu.

Nie jest to kres naszych zdziwień, bo stojaki typu plamka maiły być kolorowe i wyglądać tak:

plamkawizualizacja



Natomiast obecne miasto w parku przy ulicy Przygodnej postawiło stojaki, które wyglądają tak:

plamka_czarna_m

A co jest oprócz wyrwikółek?
Miasto odmawia budowy drogi rowerowej na ul. Krasińskiego, zlikwidowało drogę rowerową na Bohaterów Warszawy, czy na ul. Wierzbowej, nie chciało wyznaczyć pasów rowerowych na Obrońców Stalingradu, czy też odmówiło budowy drogi rowerowej po zachodniej stronie ulicy Warcisława. Tego typu sytuacje powtarzają się od lat. Urzędnicy jednak nie widzą problemu w braku infrastruktury rowerowej. Wpadli na lepszy pomysł – drogi rowerowe będę niebieskie!  Zgodność oznakowania poziomego z obowiązującymi przepisami pozostawiamy bez komentarza…

sim

Maciej Gibczyński 
Bartosz Skórzewski


Źródło: http://www.rowerowy.szczecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1483:sprawdzamy-co-jest-w-katalogu-mebli-miejskich&catid=145:parkingi-rowerowe&Itemid=424


Komentarze