Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerzyści alarmują: Kraków w II lidze polskich miast

infobike
08.11.2011 22:26
0 Komentarzy

Rowerzyści alarmują: Kraków w II lidze polskich miast

 

Kraków już dawno przestał być rowerowym wzorem dla całej Polski. – Świat się zmienia, a my stoimy w miejscu –mówił Marcin Hyła na konferencji prasowej poświęconej polityce rowerowej Krakowa. Konferencję zorganizowali radni krakowskiej PO. Zdaniem radnych i rowerzystów największym problemem transportu rowerowego jest kompletny brak finansowania.

 1

Specjalizujący się w budżecie radny Grzegorz Stawowy zdradził, że drogi rowerowe zostaną prawdopodobnie wykreślone z nadchodzącej Wieloletniej Perspektywy Finansowej. Natomiast radny Paweł Ścigalski udowadnia, że nawet tegoroczny, uchwalony poprawką PO budżet rowerowy nie jest realizowany. Z 4,3 mln zł wydano jedynie ok. 160 tys. Całą sytuację podsumował prezes sieci Miasta dla Rowerów, Marcin Hyła:

– Mieliśmy niedawno podwyżki biletów, spada liczba przewozów komunikacji miejskiej, drożeje także benzyna. W tej sytuacji dla wielu krakowian tanią i wygodną alternatywą pozostaje rower. Nie realizując budżetu rowerowego Prezydent pozbawia nas możliwości wyboru środka transportu.

 

2

Hyła podkreślił także, że wiele ułatwień można wprowadzić za darmo. Przykładem są kontrapasy, umożliwiające legalną jazdę pod prąd. Tymczasem w Krakowie powstaje więcej ulic jednokierunkowych, niż kontrapasów. Bilans dla rowerzystów jest więc ujemny.

 

3

Z kolei o sieci roweru miejskiego mówił Jakub Stępak. Jego zdaniem nowy przetarg na obsługę miejskiej wypożyczalni (umowa z firmą BikeOne kończy się w tym roku) to najlepszy czas na wprowadzenie poważnych zmian w jego funkcjonowaniu.

 

– Chcielibyśmy, by włączono wypożyczalnię w system Krakowskiej Karty Miejskiej, obniżono abonamenti przede wszystkim zainwestowano w nowe stacje i rowery –wylicza Stępak. Jego zdaniem nadchodzący przetarg jest rozpisany za późno, w dodatku bez konsultacji z samymi rowerzystami.

To nie jedyne gorzkie słowa pod adresem Magistratu, jakie padły na wczorajszej konferencji. Zaprezentowano bowiem wnioski ze społecznego raportu nt. polityki rowerowej Krakowa. A ten nie pozostawia złudzeń, że w Krakowie dzieje się źle.

 

– Mamy bardzo dobre podstawy: obowiązującą od 18-lat prorowerową Politykę Transportową, czy dobrze przygotowane studium tras rowerówych. Gorzej z realizacją tych zapisów. –mówi współautor raportu, Jan Szpil.

 

4

Jak wynika z raportu, aż 80%zaplanowanych tras nie zostało dotąd zrealizowanych. Przez to 43% krakowian jest w ogóle odciętych od bezpiecznego połączenia z centrum. Sytuacja wygląda najlepiej w zachodniej części miasta, ale to słabo zaludnione tereny. Najgorzej jest w północnym i południowym pasie wielkich osiedli –na ProkocimiuKurdwanowie, czy obu Prądnikach.

 

Rowerzyści zgodnie podkreślali, że nadszedł czas na działania. W sytuacji ogromnego zadłużenia i niedomkniętego budżetu rower jest jedynym ratunkiem dla Krakowa. Koszty budowy i utrzymania infrastruktury rowerowej są wielokrotnie niższe, niż drogowej, czy szynowej. Dlaczego więc budujemy kolejne rondo za kilkaset milionów złotych, zamiast zbudować za ułamek tej kwoty kompletny system transportu rowerowego?

 

Materiały z konferencji

foto: ©Jakub Przybek,   krakow.bicycles  rybasso original_MikZ

 

Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/11/07/rowerzysci-alarmuja-krakow-w-ii-lidze-polskich-miast/

 

Komentarze