Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań z przetargiem na rowery miejskie IV generacji

infobike
28.08.2018 08:00
0 Komentarzy

10 sierpnia ruszył przetarg ZTM Poznań na nowego operatora PoznańskiegoRoweru Miejskiego. W 2019 roku, oprócz 1200 rowerów obecnie dostępnych, maprzybyć 500 nowych pojazdów czwartej generacji, czyli bezstacyjnych. Docelowo w2022 w Poznaniu dostępnych będzie 2000 rowerów.

– Rok 2018 jest ostatnim, w którym obowiązuje umowa z firmąNextbike. Przy okazji nowego przetargu, który zostanie rozpisany,postanowiliśmy rozwinąć poznański rower miejski o rowery czwartej generacji. Wprzyszłym roku po Poznaniu ma jeździć 500 takich jednośladów, a w kolejnychtrzech latach, co roku będzie ich przybywać o 100 kolejnych. Łącznie w 2022roku do dyspozycji mieszkańców będzie więc ponad 2000 rowerów – wyjaśnia MaciejWudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Rowerowe zmiany

W sezonie 2019 szykują się spore zmiany w systemiePoznańskiego Roweru Miejskiego. Oprócz 1200 rowerów w funkcjonujących obecniena terenie Poznania stacjach (PRM3G), poznaniacy będą mogli korzystać z tzw.rowerów czwartej generacji (PRM4G). Docelowo ma ich być 800. Rozbudowa systemujest odpowiedzią na skokowy wzrost popularności Poznańskiego Roweru Miejskiego.Już w lipcu, czyli w połowie sezonu, liczba wypożyczeń w tym roku przekroczyłamilion. Szacuje się, że do końca roku ta liczba przekroczy 1,7 milionów.

Równocześnie w Poznaniu będą funkcjonowały dwa systemy:

  •  1200 rowerów trzeciej generacji

  • docelowo – 800 czwartej generacji.

Przewagą tych ostatnich będzie możliwośćpozostawienia w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia wstację lub do innego roweru. Wszystkie rowery będą posiadać nadajniki GPS orazzamki blokujące.

Wyznaczone zostanąstrefy – tzw. wirtualne stacje – w których użytkownicy będą moglizwracać rowery – w sąsiedztwie obecnych stacji oraz nowe miejsca, w którychbrakuje stacji 3 generacji. Nie zmienią się ogólne zasady korzystania z rowerupublicznego oraz taryfa opłat. Obecne rowery i stacje zostaną – w uzasadnionychprzypadkach będzie można zmienić ich lokalizację.

Przetarg na PRM3G i PRM4G

Przedmiotem poznańskiego zamówienia jest uruchomieniesystemu rowerów publicznych w Poznaniu oraz zarządzanie i utrzymanie obecniedziałającego systemu trzeciej generacji składającego się ze 109 stacji(dodatkowe 4 stację są sponsorskie) z 1200 rowerami, a także wprowadzeniesystemu 4 generacji. W ramach tego ostatniego działać ma w pierwszym roku 500rowerów, a w kolejnych latach system ma być rozbudowany o 100 rowerów w każdymroku obowiązywania umowy.

Jedna firma może obsługiwać oba systemy, ale zwyciężyć mogąrównież dwie firmy, z których jedna odpowiadać będzie za obecny systemstacyjny, a druga – czwartej generacji. Firma która wygra przetarg na PRM3Guruchomi system 1 marca 2019 roku, natomiast operator PRM4G zostaniezobowiązany do rozpoczęcia funkcjonowania tego systemu 120 dni od datypodpisania umowy, jednak nie wcześniej niż 1 marca. W obu przypadkach umowybędą obowiązywały przez cztery lata – do końca 2022 roku.

Standardowy sezon będzie trwał do końca listopada każdegoroku, jednak ZTM Poznań będzie mógł wydłużyć okres funkcjonowania systemu PRM4Go miesiąc w każdym roku, natomiast PRM3G – miesiąc w pierwszym roku, a wkolejnych latach nawet o trzy. W dodatkowym okresie nie będzie mogło byćudostępnionych mniej niż 300 rowerów.

Głównym kryterium przetargu na oba systemy będzie cena (60pkt.). Dodatkowe punkty będzie można też zyskać za relokacje, czyliuzupełnianie rowerów na stacjach – 40 punktów w przypadku PRM3G i 25 dla PRM4G.W przypadku rowerów czwartej generacji 15 punktów może dostać firma startując wprzetargu, która zaoferuje rowery elektryczne.

Zainteresowane firmy mają czas do 18 września do godz.11:00 na składanie swoich ofert.

Rekordy poznańskiego roweru

– Poznański Rower Miejski jest wielkim sukcesem. Liczbynajlepiej to oddają. Większa liczba stacji i rowerów daje efekt w postaciwiększej liczby użytkowników i wypożyczeń- mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. – Poznań zmaga się z problemem zakorkowanychulic i zanieczyszczenia powietrza, trzeba więc podejmować zdecydowanedziałania. Dlatego inwestujemy w infrastrukturę transportu publicznego, taborMPK, parkingi „Parkuj i Jedź”, usprawnienia dla komunikacjizbiorowej, a także w rower miejski.Efekty zaczynają być widoczne. Od lat rośnie nie tylko liczba podróżyodbywanych środkami transportu publicznego, ale także liczba użytkowników iwypożyczeń rowerów. Musimy mieć świadomość, że dzięki każdemu kierowcyprzesiadającemu się z samochodu do środków komunikacji publicznej, malejeliczba aut na poznańskich ulicach. Dalsza rozbudowa systemu roweru publicznego zpewnością przyczyni się do zachowania tego trendu – podkreśla Jacek Jaśkowiak.

Rozbudowa systemu jest odpowiedzią na skokowy wzrostpopularności Poznańskiego Roweru Miejskiego. Już w lipcu, czyli w połowiesezonu, liczba wypożyczeń w tym roku przekroczyła milion. Szacuje się, że dokońca roku ta liczba przekroczy 1,7 milionów.

W zeszłym roku w Poznaniu liczba wypożyczeń rowerumiejskiego przekroczyła milion. W tym roku ten milionowy został wypięty zestacji 25 lipca, czyli w połowie sezonu. Prognozy mówią o 1,7 mln wypożyczeń dokońca roku.

Przez pierwsze pięć lat funkcjonowania PRM, w latach2012-2016, z rowerów skorzystano 671 tysięcy razy. Tylko przez ostatnie półtoraroku liczba ta się potroiła, a jeszcze w trakcie obecnego sezonu Poznań będzieświętował 3 miliony wypożyczeń.

Poznański Rower Miejski wystartował 15 kwietnia 2012 roku zsiedmioma stacjami i 80 rowerami. Trzy lata później stacji i rowerów było jużpięć razy więcej, a liczba wypożyczeń przekroczyła 120 tysięcy. W kolejnychlatach przybywało stacji i rowerów. Rok 2016 zamknął się liczbami: 67 stacji,713 rowerów i prawie 390 tysięcy wypożyczeń. W 2017 roku przybyły 22 stacje z274 nowymi rowerami. Cały poprzedni sezon, który zakończył się po raz pierwszyw grudniu, zamknął się przekroczeniem miliona wypożyczeń.

Im więcej rowerów, tym więcej użytkowników. W 2015 roku byłoich niecałe 33 tysiące, dwa lata później już trzy razy więcej. W porównaniu z2017 rokiem, w tym liczba zarejestrowanych klientów wzrosła już o 36%. Obecniejest ich ponad 135 tysięcy.

Komentarze