Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: Nadchodzi projekt „Tempo 30”

infobike
28.05.2010 11:28
0 Komentarzy

Na części ulic w centrum Poznania władze miasta planują wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę – napisała 'Gazeta pl’. Celem, jak tłumaczy wiceprezydent Kruszyński, jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ta informacja wywołała burzę na naszym internetowym forum. Kierowcy oburzali się, że ktoś planuje ograniczać ich wolność. Padały zarzuty, że przez to zwiększą się korki, że tak wolno nie da się jeździć, że przy 'trzydziestce’ niszczą się silniki samochodów. Tak mi się zdaje, że cała ta burza wynika z niezrozumienia sprawy. Korki nie zwiększą się, bo ograniczenie prędkości nie ma dotyczyć ulic przelotowych. Chodzi o ulice o drugorzędnym znaczeniu dla ruchu. Po takich właśnie ulicach chodzi wielu pieszych – a to oni w centrum miasta powinni być najważniejsi. Jeśli chodzi o silniki – przecież Niemcy nie demolowaliby świadomie swoich volkswagenów i mercedesów, a strefy 'tempo 30′ obejmują większość powierzchni niemieckich miast. Pozostaje zarzut o ograniczaniu wolności. Bez przesady – ograniczenie, które planują władze miasta, oznacza w praktyce, że kierowca, który dojeżdża do centrum miasta z innej dzielnicy, 'trzydziestką’ będzie musiał jechać przez ostatnie kilkaset metrów. Czy to jest aż taka wielka cena za to, żeby przechodnie nie musieli bać się potrącenia na przejściu dla pieszych? – czytamy w komentarzu poznańskiej „Gazety pl”.
TEMPO 30, czyli ograniczenie prędkości do 30 km/h w obszarach zurbanizowanych zaczęto masowo wprowadzać w Europie Zachodniej w latach osiemdziesiątych. Przez ostatnie 15 lat przeprowadzono w Niemczech wiele badań. W ich wyniku rekomenduje się do realizacji wielkoobszarowe ograniczenia prędkości do 30 km/h. Więcej, z wyników tych badań wynika konieczność generalnego ograniczenia prędkości w miastach do 30 km/h z wyjątkiem głównych ulic, na których prędkość nie powinna przekraczać 40-50 km/h. Ograniczenie prędkości na większych obszarach ma za zadanie: ograniczyć ilość wypadków, poprawić warunki zamieszkania (ograniczenie hałasu i spalin), uniemożliwić przemieszczanie się ruchu tranzytowego na obszary mieszkaniowe w przypadku korków na głównych ulicach, stworzyć lepsze warunki dla najsłabszych uczestników ruchu (pieszych i rowerzystów). Działania te przybrały formę stref szybkości ograniczonej do 30 km/h (30 km zone). Ta właśnie szybkość uznana została za optymalny kompromis między wymogami bezpieczeństwa ruchu a hałasem i zanieczyszczeniem powietrza przez samochody. Ograniczenie prędkości do 30 km/h odnosi się do wszystkich ulic zawartych w obszarze danej strefy, z wyjątkiem ulic głównych, które oznakowane są wówczas odrębnie. Do 1994 roku wyznaczono w Stuttgarcie 239 takich stref, pokrywając nimi niemal wszystkie obszary mieszkaniowe lub o przeważającej funkcji mieszkaniowej. Z istniejących w tym mieście około 1400 km ulic, aż 65% ich długości zostało włączonych do strefy 30 km/h. W 1992 roku rozpoczęto dwuletnie badania wprowadzonego w Grazu (Austria) TEMPA 30. Władze miasta podzieliły sieć uliczną na dwie kategorie. Na głównych ulicach dopuszczono maksymalną prędkość 50 km/h a na pozostałych ulicach wprowadzono 30 km/h. Oznacza to w przypadku Grazu, że 23% sieci ulicznej stanowią ulice z TEMPEM 50 przejmujących 75% ruchu a pozostałe 77% ulic zostało włączonych do strefy 30 km/h. W wyniku badań stwierdzono wiele pozytywnych efektów uzasadniających pozostawienie TEMPA 30 na zawsze. Zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu dzięki niewielkiemu zróżnicowaniu prędkości przy poprawie warunków ruchu wszystkich użytkowników ulic. Liczba wypadków w skali całego miasta zmniejszyła się o 18% a w strefach TEMPO 30 jeszcze więcej. Zdecydowanie obniżył się poziom hałasu, gdyż przy 30 km/h hałas nie jest tak dokuczliwy jak w przypadku większych prędkości. W strefach TEMPO 30 nastąpił zdecydowany spadek skażenia powietrza tlenkami azotu. Analizy belgijskie pokazują, że 45% wszystkich pieszych potrąconych przez samochody jadące z prędkością 50 km/h umiera. Tymczasem tylko 5% pieszych umiera potrąconych przez samochody jadące z prędkością 30 km/h. Pełna treść artykułu tutaj.  

Komentarze