Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pomysł na liczenie krakowskich rowerzystów

infobike
07.08.2013 23:25
0 Komentarzy

Pomysł na liczenie krakowskich rowerzystów

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider (PO) wystosował do Prezydenta Miasta interpelację z pytaniem o pomiary ruchu rowerowego –pisze Adam Łaczek z I bike Kraków

Miesiąc temu podczas wizyty w Gdańsku zapoznałem się m.in. z tamtejszymi rozwiązaniami rowerowymi. Moją uwagę zwróciło zwłaszcza liczenie rowerzystów, które w Gdańsku odbyło się już trzeci rok z rzędu, a w tym roku na 40 najważniejszych skrzyżowaniach. Badania realizowane są przez Biuro Rozwoju Gdańska we współpracy z Referatem Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Badanie prowadzone jest w szczycie porannym (w godzinach 7:00-9:00), oraz w szczycie popołudniowym (15:00-17:00), w jednym wybranym tygodniu w roku (zazwyczaj w trakcie jednego dnia, na wiosnę): we wtorek, w środę lub w czwartek. Każda relacja na skrzyżowaniu liczona jest oddzielnie. Nie wszystkie wybrane skrzyżowania posiadają infrastrukturę rowerową. Przeszkoleni obserwatorzy rejestrują każdy rower przejeżdżający daną ulicą, drogą rowerową lub skrzyżowaniem i określają kierunek jazdy. Dzięki uzyskanym wynikom pomiarów gdańscy urzędnicy rozbudowują i reorganizują infrastrukturę rowerową w bardziej przemyślany sposób, a regularność pomiarów pozwala ocenić, czy polityka inwestycyjna przynosi sukcesy tj. czy liczba rowerzystów zwiększa się z roku na rok i w jakim stopniu. Liczenie daje też podstawy do oceniania bezpieczeństwa poszczególnych rozwiązań, bowiem przykładowo sam wzrost liczby wypadków, czy kolizji z udziałem rowerzystów bez informacji o tym, jak w tym czasie wzrosła liczba rowerzystów nie daje nam informacji czy bezpieczeństwo ruchu drogowego się poprawiło, czy pogorszyło.

Uważam, że podobny, regularny cykl pomiarów natężenia ruchu rowerowego przydałby się także w Krakowie. Czy Pan Prezydent podziela moją opinię? Czy badania takie mógłby przeprowadzić np. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, lub podmiot zewnętrzny zajmujący się ruchem rowerowym na podstawie zlecenia z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu?”

Prezydent odpowiedział pod koniec lipca:
”Pomiary natężenia ruchu rowerowego są prowadzone corocznie na krakowskich skrzyżowaniach w ramach regularnych pomiarów natężenia ruchu drogowego, jako jedna z wyszczególnionych kategorii. Przeprowadzane pomiary obejmują godziny szczytu porannego (6:30 –9:30) oraz szczytu popołudniowego (l4:00 –17:00) z dokładnością do 15 minut i z uwzględnieniem kierunku jazdy. Utworzona w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie baza danych zawiera 303 skrzyżowania, z czego 244 skrzyżowania zmierzono w 2012 i 2013 roku zarówno w szczycie porannym, jak i popołudniowym. Z uwagi na ograniczone środki finansowe jednostka planuje przeprowadzać pomiary na wszystkich 303 skrzyżowaniach co 3 lata. Zapewnienie odpowiedniego planu finansowego w kolejnych latach umożliwi dalsze, regularne przeprowadzanie pomiarów w sposób umożliwiający wykonanie analizy porównawczej.”

Źródło: http://ibikekrakow.com/2013/08/07/b-kosmider-policzmy-krakowskich-rowerzystow/

Komentarze