Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Politechnika Wrocławska frontem do studentów-rowerzystów. W planach Centrum Rowerowe

infobike
13.12.2023 15:15
0 Komentarzy

Kilkaset nowych stojaków rowerowych, prysznice w kilku budynkach uczelni i początek prac przy Centrum Rowerowym PWr. Rozbudowa infrastruktury rowerowej w ramach programu Polytechnica Nova rusza pełną parą!

Wrocław posiada kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych i każdego roku powstają kolejne. Rower jest już nie tylko sposobem na rekreację, ale stał się popularnym środkiem transportu, z którego wiele osób korzysta przez cały rok. Wśród nich są również pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej,

Jesteśmy osobami, które na uczelnię regularnie dojeżdżają rowerem i uznaliśmy, że infrastruktura rowerowa w tym zakresie jest niewystarczająca. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zgłoszenie projektu jej rozbudowy w programie Polytechnica Nova. Uważamy, że takie działania zachęcą wszystkich do przesiadki na rower i dojazdu na uczelnię także w chłodniejszych okresach – mówi dr hab. inż. Grzegorz Soboń, 

To właśnie Grzegorz Soboń  z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów zgłosił projekt wspólnie z dr inż. Piotrem Szymańskim z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Według pomysłodawców głównymi problemami, które zniechęcały do korzystania z jednośladów, były m.in. niewystarczająca liczba zadaszonych i monitorowanych miejsc postojowych dla rowerów, mała liczba miejsc w rowerowni, brak szatni i sanitariatów w budynkach oraz brak serwisu rowerowego na terenie uczelni, w którym można by wykonać podstawowe naprawy.

Przygotowując wniosek inspirowaliśmy się przykładami innych uczelni np. warsztatu rowerowego Uniwersytetu w Grenoble INP-UGA i tych, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe popularyzujące korzystanie z rowerów. Warto pamiętać, że tego typu infrastruktura jest standardem w większości uczelni w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej – podkreśla Grzegorz Soboń.

Nowe stojaki i prysznice

Dzięki inicjatywie na terenie Kampusu Głównego już wkrótce zamontowanych zostanie ponad 450 nowych stojaków rowerowych, a stare zostaną wymienione. Wszystkie nowe stojaki typu U zostaną wykonane z rur stalowych, a po zakończeniu prac do dyspozycji rowerzystów będzie ok. 800 miejsc postojowych.

Obecnie trwają prace w formule zaprojektuj i wybuduj, a projektant jest na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Wszystkie nowe stojaki mają być zamontowane do końca marca 2024 r. Planowany jest także remont rowerowni w budynku C-13. Oprócz wymiany stojaków, przygotowane zostaną również miejsca ładowania hulajnóg elektrycznych. Ta część inwestycji ma się zakończyć w III kwartale 2024 r.

Mapa stojaków rowerowych, które staną na terenie Politechniki Wrocławskiej
Mapa stojaków rowerowych, które staną na terenie Politechniki Wrocławskiej

Za to już od stycznia 2024 r. rowerzyści będą mogli skorzystać z natrysków w wybranych budynkach uczelni. Zgodnie z planem w Kampusie Głównym udostępnionych zostanie dziesięć sanitariatów, w Kampusie Chełmońskiego dwa prysznice, a w Kampusie Prusa i Kampusie Gdańska po jednym. Pilotaż projektu zakłada, że klucze do pomieszczeń, które zostaną również specjalnie oznakowane, dostępne będą na portierniach.

Największą inwestycją w ramach projektu rozbudowy infrastruktury rowerowej będzie budowa Centrum Rowerowego PWr. Ma ono stanąć na placu pomiędzy budynkami C-7 i C-18. Ma to być piętrowy budynek kontenerowy, w którym znajdą się prysznice z szatniami, toalety, strefa odpoczynku oraz obsługiwany przez mechanika rowerowego serwis z pełnym wyposażeniem narzędziowym.

Zależy nam, żeby w serwisie można było zarówno samodzielnie naprawić rower, jak również zostawić go do naprawy przez serwisanta. Centrum ma być także miejscem, w którym prowadzone będą działania edukacyjne z zakresu naprawiania jednośladów – tłumaczy  Grzegorz Soboń.

Procedura na wyłonienie projektanta centrum rowerowego jest w toku. Centrum rowerowe powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Zakończenie prac i oddanie budynku do użytku  planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

Komentarze