Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Petycja o zamontowanie bezpiecznych stojaków rowerowych przy wejściach do Galerii Kraków Plaza

infobike
30.08.2011 19:54
0 Komentarzy

Petycja o zamontowanie bezpiecznych stojaków rowerowych przy wejściach do Galerii Kraków Plaza


Na stronie petycje.pl zbieram podpisy pod petycją dotyczącą zamontowania bezpiecznych stojaków rowerowych przy wejściach do Galerii Kraków Plaza. Podpisz się i Ty! –zachęca Adam Łaczek z ibikekrakow.com

1
Kliknij na link i podpisz się w serwisie petycje.pl, poniżej treść petycji. Petycja to część naszej akcji „Rowerem na zakupy


SEGECE Polska Sp. z o.o.
Galeria Kraków Plaza
Aleja Pokoju 44
31-564 Kraków
tel.: 48 12 684 16 00
[email protected]

Dotyczy: zamontowania bezpiecznych stojaków rowerowych przy wejściach do Galerii Kraków Plaza
Szanowni Państwo,


W imieniu swoim oraz innych rowerzystów odwiedzających Galerię Kraków Plaza zwracam się z wnioskiem o zainstalowanie bezpiecznych stojaków rowerowych przy wejściach do Państwa kompleksu.


Często robię zakupy w Państwa butikach, czasem chodzę też do kina. Do Państwa galerii najczęściej przyjeżdżam własnym rowerem. Niestety znajdujące się przed wejściem stojaki rowerowe nie pozwalają przypiąć roweru w bezpieczny sposób, czyli za ramę. Stojaki te, tzw. „wyrwikółka”nie tylko narażają mój pojazd na kradzież, ale też skutecznie deprymują przy korzystaniu z roweru jako codziennego środka transportu. Czy pozostaje to w zgodzie z Państwa priorytetami?

Idealnym środkiem transportu by dojechać do G.K. Plaza jest rower. Wprost pod drzwi sklepu poprowadzi nas budowana obecnie droga dla rowerów na Al. Pokoju. Dogodny dojazd zapewnia też najbardziej przyjazny rowerzystom ciąg w Krakowie, czyli Wiślana Trasa Rowerowa wzdłuż nabrzeży Wisły, która kończy się przy ujściu Biełuchy, a więc praktycznie tuż przy Państwa obiekcie. Wygodną podróż zapewnia też trasa przez Park Lotników, oraz DDR na nowej ulicy Lema. Warunki dojazdu są więc idealne, czego nie można powiedzieć o warunkach parkowania jednośladów. Dzieje się tak pomimo, że sondaż TNS OBOP z maja 2010 dotyczący używania rowerów w Polsce wykazał, że aż 27 proc. Polaków jeździ na rowerze po zakupy.
Dobry stojak powinien dawać możliwość oparcia roweru oraz przypięcia do niego ramy oraz jednego koła pojedynczym zapięciem typu U-lock (kłódka szeklowa), niezależnie od typu roweru. Stojak powinien być w sposób stabilny i trwały przymocowany do podłoża.


Takie warunki bardzo dobrze spełnia stojak w kształcie odwróconej litery „U”. Daje on możliwość oparcia i przypięcia co najmniej dwóch rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz kształtu kierownicy. Typowe wymiary stojaka to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,0 -1,5 m.
Więcej informacji o solidnych stojakach rowerowych (gdzie kupić, ile kosztują, zdjęcia) można znaleźć na internetowej stronie akcji „Rowerem na zakupy”http://ibikekrakow.com/tag/rowerem-na-zakupy/


Równanie „rozwój handlu = dojazd samochodem”nie znajduje potwierdzenia w faktach.
Badanie przeprowadzone w Munster (Niemcy) dotyczące trzech supermarketów i sklepów samoobsługowych (gdzie asortyment był wystarczający do zrobienia „dużych zakupów”raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie) i domu towarowego, mającego różne działy (ubrania, księgarnia, artykuły luksusowe itp.) pokazały że rowerzyści są często lepszymi klientami niż kierowcy:
– Rowerzyści, którzy zazwyczaj kupują mniejsze ilości, przychodzą do sklepu częściej (średnio 11 razy w miesiącu, kierowcy tylko średnio 7 razy), a każda wizyta w sklepie to zachęta do nowych zakupów i okazja do skutecznego marketingu,
– Zaledwie 25% kierowców wychodzi ze sklepu z dwiema torbami zakupów lub więcej (w porównaniu z 17% rowerzystów). Trzy czwarte kierowców nie przewozi więc nic, co uniemożliwiłoby im korzystanie z innego środka komunikacji.


W Bernie, po przeprowadzeniu badania na grupie 1.200 konsumentów, określono stosunek pomiędzy średnioroczną wartością zakupów, a powierzchnią parkingową używaną przez każdego klienta. Wynik: „Rentowność parkingu”jest najkorzystniejsza dla rowerzystów: 7.500 EURO/m2. Kierowcy są na następnej pozycji –6.625 EURO/m2.


Rowerzystów w Krakowie będzie coraz więcej, bo wg założeń Karty Brukselskiej (Charter of Brussels, podpisanej przez Kraków podczas światowego kongresu rowerowego Velo-city 2009) do 2020 roku aż 15 % wszystkich podróży w mieście będzie się odbywała na rowerze.
Jednym z elementów Karty jest opracowanie systemu parkingów rowerowych, polityki przeciwko kradzieży rowerów, oraz współpraca z firmami w celu upowszechnienia ruchu rowerowego, a niniejszy wniosek idealnie wpisuje się w założenia Karty.


Wśród obiektów handlowych położonych w pobliżu Alei Pokoju pozostają Państwo jedynym obiektem nieprzyjaznym dla rowerzystów: Centrum Handlowe M1 zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo jednośladom już od kilku lat, w zeszłym miesiącu bezpieczne stojaki zamontowała także Galeria Kazimierz, a wzorem do naśladowania jest położony „tuż za miedzą”Decathlon. Warto odwiedzić „sąsiada”i podejrzeć prawidłowe i popularne wśród rowerzystów rozwiązania.

Liczę na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Wykorzystajmy szansę na promowanie zrównoważonego transportu!


Z wyrazami szacunku i uznania,

Liczy się też Twój głos!
Foto: Maciej Janiec


Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/08/30/petycja-o-zamontowanie-bezpiecznych-stojakow-rowerowych-przy-wejsciach-do-galerii-krakow-plaza/

Komentarze