Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pakiet Rowerowy dla Szczecina

infobike
02.11.2010 20:21
0 Komentarzy

Zbliżają się wybory samorządowe i dlatego Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin przygotowało dla kandydatów na Prezydenta Miasta Szczecina Pakiet Rowerowy oraz zestaw pytań dotyczących infrastruktury rowerowej. Odpowiedzi polityków zostaną opublikowane jednocześnie na stronie stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. A teraz przyjrzyjmy się co zawiera Pakiet Rowerowy. To pięć najważniejszych spraw, które należy wykonać, by Szczecin stał się przyjazny rowerzystom:
Po pierwsze: Standardy projektowe i wykonawcze systemu rowerowego Szczecina. Należy opracować i wprowadzić w życie zarządzeniem Prezydenta Standardy projektowe i wykonawcze systemu rowerowego Szczecina. Jest to dokument w którym zawarte są wytyczne mówiące o tym jak i którędy wyznaczać trasy rowerowe oraz jak je projektować i budować. Standardy, jako załącznik do SWIZ, są przekazywane projektantom wykonującym projekty drogowe dla miasta.
Po drugie: Opracowanie koncepcji tras rowerowych wraz ze studium wykonalności. Należy opracować koncepcję tras rowerowych dzielącą trasy rowerowe na trzy grupy: główne trasy rowerowe, lokalne trasy rowerowe oraz trasy turystyczne. Koncepcja tras rowerowych jest uzupełnieniem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, w ramach którego wytyczono „główne ścieżki rowerowe”. Należy tutaj odróżnić pojęcie ścieżka/droga rowerowa od trasy rowerowej. Trasa rowerowa to czytelny i spójny ciąg różnych rozwiązań technicznych, funkcjonalnie łączący poszczególne części miasta, natomiast ścieżka rowerowa jest tylko jednym z rozwiązań, jakie może wchodzić w skład trasy rowerowej. Dzięki takiemu podejściu infrastrukturę rowerową można budować taniej i o lepszych parametrach, wcześniej jednak należy opracować koncepcję/plan takich tras. Studium wykonalności wskazywać ma które trasy rowerowe powinny powstać w pierwszej kolejności, gdyż ważniejsze jest to gdzie i jak są budowane trasy rowerowe,
a nie ich ilość.
Po trzecie: Budowa rocznie min. jednej głównej trasy rowerowej łączącej dzielnice mieszkalne ze Śródmieściem. Problem z jakim mamy do czynienia w Szczecinie polega na budowaniu dróg rowerowych głównie w trakcie budowy dróg dla samochodów. Wszystkie te drogi mają charakter obwodnicowy, nie zapewniający bezpośredniego przejazdu pomiędzy dzielnicami mieszkalnymi, a miejscami pracy czy sklepami. W ten sposób można wybudować setki kilometrów dróg rowerowych, które nie przyniosą pożądanego efektu. Dla ruchu rowerowego kluczowe są bezpośrednie połączenia celów i źródeł podróży. Dlatego tak ważne jest budowanie tras rowerowych łączących bezpośrednio dzielnice mieszkalne ze Śródmieściem przy istniejących już drogach, w szczególności przy ul. Ku Słońcu, Krzywoustego, al. Piastów (przynajmniej do pl. Kościuszki), ul. 26 Kwietnia, Mickiewicza, al. Wyzwolenia, ul. Kołłątaja itp.
Po czwarte: Stworzenie jasnych i klarownych zasad funkcjonowania Zespołu ds. Komunikacji Rowerowej. ZDSKR działa w Szczecinie od 2005 roku. Jest to dobry „łącznik”pomiędzy twórcami infrastruktury rowerowej (urzędnicy, projektanci), a jej użytkownikami. Do dnia dzisiejszego jednak nie ustalono jasnych zasad jego funkcjonowania. Prawidłowy algorytm działania to: obowiązkowe stosowanie przez urzędników i projektantów Standardów, późniejsze omawianie wszystkich projektów ulic wchodzących w skład tras rowerowych na Zespole z przedstawicielami organizacji rowerowych (jest ich kilka w Szczecinie).
Po piąte: Prowadzenie kampanii promujących zrównoważony transport. Infrastruktura samochodowa pochłania zbyt wiele cennej przestrzeni miejskiej, a hałas i spaliny obniżają standard życia w Szczecinie przez co, głównie Śródmieście, jest coraz mniej atrakcyjnym miejscem do życia. Rower może pomóc w poprawie jakości życia w mieście, korzystanie z roweru jednak nie może być owiane wieloma stereotypami (rower jest tylko dla młodych, mamy zły klimat, nie można jeździć rowerem do pracy itp.). Do tego potrzebne są kampanie promocyjne prowadzone przy wsparciu Urzędu Miejskiego.

Rowerowa akcja „szczecin w 15 minut”fot. Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin

Rowerowe pytania
Podczas ostatniej Masy Krytycznej Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin zaprosiło osobiście wszystkich kandydatów na urząd prezydenta w Szczecinie. Jeszcze nie wiemy, czy wszyscy się pojawili i o czym molili. Czekamy tutaj na relację Stowarzyszenia. wiemy natomiast, jakie czekały na nich pytania. Oto one:
1. Jaka kwota na infrastrukturę rowerową powinna zostać wpisana do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego i na które inwestycje?
2. Czy uważa Pan/Pani za efektywny dotychczasowy sposób funkcjonowania w Szczecinie Zespołu ds Komunikacji Rowerowej? Jeśli nie, to co trzeba zmienić i jak zamierza Pan/Pani tego dokonać?
3. Jakie ma Pan/Pani zastrzeżenia do istniejącej infrastruktury rowerowej w mieście? Jakie kroki zamierza Pan/Pani podjąć, żeby poprawić jej stan?
4. Które nowe inwestycje rowerowe uważa Pan/Pani za najważniejsze? Jak będzie Pan/Pani działał/a na rzecz ich pilnej realizacji?
5. Jak zamierza Pan/Pani korzystać z doświadczeń innych miast w Polsce i na świecie w zakresie infrastruktury rowerowej? Których?
6. Są miasta w Polsce w których by zwiększyć udział ruchu rowerowego wybudowano drogi rowerowe kosztem miejsc parkingowych. Czy to były dobre decyzje?
Z ostatniej chwili –Stowarzyszenie zaprasza 4. listopada o godzinie 18.00 do siedziby Rowerowego Szczecina, na VI Polityczną Kawiarenkę Rowerową. Zaproszeni kandydaci na Prezydenta Szczecina przedstawią swoje pomysły i poglądy na rowerowe miasto, a rowerzyści będą zadawać swoje pytania.

Komentarze