Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ofiary zielonego światła – polemika

infobike
19.11.2011 11:43
0 Komentarzy

Ofiary zielonego światła –polemika

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu niezmiernie ceni sobie krytyczne uwagi przekazywane za pośrednictwem serwisu ibikerakow.com. Smuci jednak nas fakt, że coraz częściej na łamach tego portalu pojawiają się artykuły, których argumentacja nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością.

1
Jednym z nich jest tekst Artura Wolnego traktujący o wadliwie ustawionej sygnalizacji świetlnej w Krakowie pt. „Ofiary zielonego światła”. Autor posiłkując się statystykami policyjnymi stawia tezę, że za tragedię jaką niewątpliwie jest śmierć człowieka na przejściu dla pieszych odpowiadają błędnie zaprogramowane sygnalizatory. „(…)ZIKIT tak programuje sygnalizację na skrzyżowaniach, że samochody wpadają na pieszych i rowerzystów! Mimo że problem jest znany w Zarządzie to te śmiertelnie niebezpieczne programy sygnalizacji nie są zmieniane!”–argumentuje autor artykułu.

 

Przykro nam, że w tak ważkiej kwestii wypowiada się osoba, która nie ma, nomen omen, zielonego pojęcia o tej sprawie, a fakty, które podaje są po prostu wyssane z palca. Spieszymy więc uspokoić bezpodstawnie bijącego na alarm Pana Wolnego i tłumaczymy jak w rzeczywistości wygląda ta sytuacja.

Komenda Miejska Policji w Krakowie przesyła do ZIKiT wszystkie karty zarejestrowanych zdarzeń drogowych. Po szczegółowym przeanalizowanych przekazanych do nas danych stwierdzamy, że zamieszczone w artykule informacje po prostu wprowadzają czytelników w błąd.

Z przekazanych od Policji danych wynika iż:

– W 2010 roku było 22 zabitych na krakowskich drogach w sumie, z czego 15 pieszych i 1 rowerzysta.

– W 2011 roku od stycznia do końca września zginęło 28 osób w tym 16 pieszych i 0 rowerzystów. Z czego na działających sygnalizacjach świetlnych zginęło dwóch pieszych, w obu przypadkach przyczyną zdarzenia było wejście pieszego na czerwonym świetle.

 

Na rondzie Grzegórzeckim w 2011 były w sumie 2 wypadki z udziałem pieszych. Jedno przy przejściu przez torowisko, drugie przy przejściu przez wlot al. Powstania Warszawskiego gdzie przejeżdżają pojazdy poruszające się od strony ronda Mogilskiego. Na tych przejściach sygnał jest wyświetlany bezkolizyjnie, a przyczyną zdarzenia było również wejście pieszego na czerwonym świetle.

Ponadto informujemy, że przy składaniu wniosków nie ma obowiązku wysyłać osobnych pism do każdego skrzyżowania. Przy sugerowaniu wprowadzania zmian w działaniu sygnalizacji świetlnej wszystkie uwagi można składać w jednym piśmie. Konieczne jest jedynie zaznaczanie, których skrzyżowań uwagi dotyczą wraz z opisem sytuacji, aby możliwa byłe przeprowadzenie szczegółowej analizy i wprowadzenie odpowiednich zmian.

Dodatkowo informujemy, że wszystkie obecnie projektowane programy sygnalizacji świetlnych są analizowane pod kątem eliminacji sytuacji w której pojazd dojeżdża przed zapaleniem się sygnału zielonego na równoległym przejściu dla pieszych.

Pragniemy podkreślić, że każda tragedia na krakowskich drogach, podobnie jak uwagi mające usprawnić naszą pracę, są przez nas szczegółowo analizowane i jeżeli mamy przesłanki do zmian, które wpłyną na bezpieczeństwo uczestników ruchu, to wprowadzamy je. Nie możemy się jednak zgodzić na szerzenie nieprawdziwych opinii i niepotrzebne „sianie paniki”, co w swoim artykule nieudolnie próbuje zrobić Pan Artur Wolny.

Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/11/18/ofiary-zielonego-swiatla-%E2%80%93-polemika/

Komentarze