Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków: Policja organizuje letnie egzaminy na kartę rowerową

infobike
07.08.2009 14:21
0 Komentarzy

Jak informuje Barbara Suchy na łamach Gazeta Wyborcza Kraków – Policjanci z komendy miejskiej policji będą prowadzić egzaminy na kartę rowerową przez całe wakacje. W środy w parku Jordana, przy Domu Harcerza, a w czwartki na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Parku Wodnym w godzinach od 10 do 13. Młodzi rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę na temat zasad ruchu drogowego i wyposażenia pojazdu. Następnie muszą wykazać się praktycznym zastosowaniem zasad i znajomością znaków na placu manewrowym. Jedynym kryterium, oprócz posiadania legitymacji szkolnej, jest wiek. Żeby zdawać na kartę rowerową, trzeba mieć ukończone 10 lat. W przypadku karty motorowerowej granica to 13 lat. Po zdanym egzaminie policjanci wydają zaświadczenie, na podstawie którego dyrektor szkoły wydaje kartę.
Policjanci zauważają, że sytuacja na krakowskich drogach poprawia się. – Wzrosła kultura ruchu drogowego. Kierowcy są też bardziej tolerancyjni dla poruszających się jednośladami. Większa jest również świadomość rodziców.
Zależy im, żeby dopilnować, ile wiedzą ich dzieci, zanim wyjadą na drogę.
Ci, którzy przyjeżdżają z nimi na egzamin, pytają o błędy, jakie popełniły w testach. To ważne, żeby jak najbardziej wyczulać wyobraźnię młodych ludzi – tłumaczy Adamczyk.
Policyjne statystyki wciąż są jednak niepokojące. W pierwszej połowie 2009 roku w Krakowie w wypadkach drogowych ucierpiało 54 rowerzystów. W całej Małopolsce 172 osoby, w tym dwie osoby zginęły. – Wiadomo, że rowerzysta czy kierowca skutera jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, dlatego tak ważne jest, żeby wyczulać ich na zasady poruszania się, a kierowców samochodów wymuszających pierwszeństwo czy spychających ich z drogi traktować bez pobłażania – podkreśla Krzysztof Dymura, rzecznik prasowy małopolskiej drogówki. Szczegóły: http://www.gazeta.pl/0,0.html?utm_source=czapeczka&utm_medium=AutopromoCzp&utm_campaign=a_logoczapa

Komentarze