Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak bezpiecznie korzystać z roweru miejskiego? NextBike wraca na ulice miast.

infobike
05.05.2020 13:35
0 Komentarzy

Do 5 maja ma obowiązywał korzystania z rowerów miejskich, który został wprowadzony 1 kwietnia  przez Ministerstwo Zdrowia. Od 6 maja największy operator systemów roweru miejskiego w Polsce – Nextbike poinformował, że od 6 maja znów będzie można korzystać z jej usług. 

Dalsze zwlekanie z odblokowaniem działalności systemów rowerowych zwiększyłoby straty wynikające z masowego przesiadania się do samochodów prywatnych. To z kolei miałoby negatywne konsekwencje w postaci smogu transportowego i korków. Dlatego potrzebne jest systematyczne i długofalowe podejście do systemów rowerów miejskich jako istotnego elementu transportu w mieście – donosi Nextbike Polska

Rowery miejskie są dla mieszkańców alternatywnym i ekologicznym środkiem transportu, który rozwiązuje przy okazji problem tzw. ostatniej mili stanowiąc uzupełnienie siatki transportu publicznego organizowanego przez samorząd. Jazda rowerem poprawia także kondycję fizyczną a to – jak podkreślają wirusolodzy – zwiększa odporność na różnego rodzaju infekcje. Przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych oraz świadomości i odpowiedzialności użytkowników, rower miejski nie tylko nie stanowi zagrożenia, ale wręcz zmniejsza ryzyko zakażenia – informuje dalej operator systemu.

Zakaz ten wprowadzono w ramach licznych obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Polska wyróżniła się w ten sposób na minus, bo praktycznie w żadnym innym kraju w Europie nie zastosowano takiego rozwiązania. – Dobrze, że wycofujemy się z tego obostrzenia, chociaż szkoda, że tak późno – komentuje Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. 

Dostępne dane na temat wykorzystania współdzielonych środków transportu m.in. z Berlina wskazują, że rower miejski jako jedyny odnotował wzrost w okresie pandemii kosztem m.in. transportu publicznego, gdzie spadki przewozów wyniosły nawet ponad 90% w ujęciu rok do roku. 

– Zniesienie zakazu korzystania z roweru miejskiego jest konieczne przy zachowaniu obostrzeń dotyczących dostępności miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej. Dzięki rowerowi w innych współdzielonych pojazdach zrobi się luźniej, a tym samym bezpieczniej – podkreśla Furgalski. 

Chociaż operatorzy systemów rowerów miejskich będą regularnie dezynfekować jednoślady, to ich użytkownicy powinni stosować dodatkowe środki ostrożności, w tym znane już ze sklepów płyny do dezynfekcji oraz rękawiczki. Jazda rowerem prywatnym czy miejskich powinna oczywiście odbywać się w maseczce.

Wracają rowery miejskie Nextbike


Komentarze