Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP dot. ścieżek rowerowych

infobike
09.08.2013 00:04
0 Komentarzy

Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP dot. ścieżek rowerowych

Bronisław Komorowski podpisał dokument o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy dopuszczającego jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych

 

Projektowana zmiana dotyczy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260)

           Artykuł 1. proponowanej nowelizacji zmieniający ustawę – Prawo wodne ma na celu dopuszczenie poruszania się na rowerze na wałach przeciwpowodziowych oraz ułatwienie wyznaczania turystycznych szlaków rowerowych i budowy dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych oraz obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Nowelizacja ta znosi bowiem zakaz poruszania się rowerami po koronie i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Jednocześnie proponowana regulacja zachowuje wszelkie zakazy mające na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem oraz służące ochronie przed powodzią. Ponadto w przypadku budowy drogi dla rowerów wprowadzane zmiany sprowadzają się do odstąpienia od procedury administracyjnego wyrażania zgody do procedury zgłoszenia. Właściwy w sprawie organ po stwierdzeniu braku przesłanek do utrzymania określonego zakazu lub przy ich zaistnieniu będzie zatem zobowiązany do podjęcia określonych decyzji.

           Należy zauważyć, że obszary szczególnego zagrożenia powodzią nie są jednorodne ani pod względem ukształtowania terenu ani pod względem prawdopodobieństwa częstotliwości wystąpienia na nich zjawiska powodzi. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 9 ust. 1 pkt 6c ustawy Prawo wodne przez obszar szczególnego zagrożenia powodzią rozumie się:

a) obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie
i wynosi raz na 100 lat,

b) obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie
i wynosi raz na 10 lat,

c) obszary, między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, a także wyspy i przymuliska, o których mowa w art. 18, stanowiące działki ewidencyjne,

d) pas techniczny w rozumieniu art. 36 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej;

           Z terenami tymi wiążą się natomiast wysokie walory naturalne: krajobraz, urozmaicona rzeźba terenu, jeziora, rzeki, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, bogata i różnorodna flora i fauna, sieć haydrograficzna, Obszary te będą zwykle terenami o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, czystym środowisku nadającym się na uprawianie turystyki w tym zwłaszcza turystyki rowerowej. Aktywny wypoczynek na rowerze jest formą relaksu, która pozwala również na poznawanie ciekawych miejsc.

Turystyka rowerowa doskonale wpisuje się w propagowaną przez Komisję Europejską politykę zrównoważonego rozwoju oraz nurt turystyki zrównoważonej, której podstawowym celem jest zintegrowanie działalności turystycznej z celami ochrony przyrody, a także kształtowaniem nowych postaw i zachowań turystów i organizatorów ruchu turystycznego. Rowerzystom rzadko zarzucić można działanie na szkodę środowiska naturalnego, a uprawiany przez nich sport jest promocją zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku w harmonii z naturą, a także mniejszej emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Polska z uwagi na piękno walorów przyrodniczych (natura, krajobrazy) o niskim stopniu ingerencji człowieka oraz bogactwo śladów przeszłości ma wiele do zaoferowania miłośnikom turystyki rowerowej.

Proponowane zmiany umożliwiają zainteresowanym podmiotom wyznaczanie ciągów komunikacji rowerowej, a zwłaszcza dróg rowerowych w taki sposób, że przyczynią się one do poprawy skomunikowania niektórych obszarów, a także zachęcą dotychczasowych użytkowników samochodów do zmiany środka transportu. Nowelizacja jest odpowiedzią na coraz większą popularność poruszania się rowerem, zarówno na terenach atrakcyjnych krajobrazowo, ale również na obszarach zurbanizowanych, w pobliżu budowli wodnych. Trend taki można zaobserwować w niektórych krajach europejskich np. Holandii.

           Projektowana nowelizacja, próbując pogodzić z jednej strony ograniczone możliwości wykorzystania pod zabudowę obszarów zagrożonych powodzią oraz wykorzystania urządzeń chroniących przed powodzią w postaci wałów przeciwpowodziowych, utrzymuje w zasadzie zakazy z tym związane, z drugiej strony ułatwia wszędzie tam gdzie to będzie możliwe budowę dróg dla rowerów lub wyznaczanie szlaków turystycznych rowerowych przyczyniając się zarazem do projektowania ciekawych krajobrazowo szlaków turystycznych.

           W przypadku budowy drogi dla rowerów oraz wytyczania szlaku turystycznego rowerowego –zarówno na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, jak i na wałach przeciwpowodziowych –ustanawia się procedurę zgłoszenia. Budowa drogi dla rowerów oraz wytyczenie szlaku turystycznego rowerowego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią wymaga zgłoszenia dyrektorowi regionalnemu zarządu gospodarki wodnej oraz dołączenia odpowiednich dokumentów. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej w drodze postanowienia może nałożyć obowiązek uzupełnienia brakujących dokumentów. Warto znaczyć, że zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych, czy też odpowiednich czynności związanych z wytyczaniem szlaku turystycznego rowerowego. Do rozpoczęcia wyżej wymienionych czynności można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Trzeba także nadmienić, że dyrektor regionalnego zarządu gospodarki może wydać sprzeciw wobec planowanych robót albo czynności, jeżeli mogą one przyczynić się do spowodowania utrudnień, zwiększenia zagrożenia powodziowego lub będą mogły spowodować zagrożenie dla jakości wód.

           W przypadku budowy drogi dla rowerów oraz wytyczania szlaku turystycznego rowerowego na wałach przeciwpowodziowych, potrzebne jest odpowiednie zgłoszenie do marszałka województwa oraz dołączenie wymaganych dokumentów. Zarówno dokumenty, jak i pozostałe warunki dotyczące zgłoszenia są takie same jak w przypadku budowy drogi dla rowerów oraz wytyczenia szlaku turystycznego rowerowego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. W przypadku stwierdzenia przez marszałka, że planowane roboty albo czynności zagrażają szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych, marszałek województwa może wydać sprzeciw.

           Zmianie ulega ust. 3 art. 88n poprzez dodanie zapisów, zgodnie z którymi właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego ma obowiązek wprowadzenia na określony czas zakazu poruszania się po wałach jeżeli zagrożona jest szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych lub w razie gdy wystąpi sytuacja zagrożenia powodziowego lub inne zagrożenie powodujące konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach, jak również w razie konieczności wykonania prac związanych z konserwacją lub remontem wałów przeciwpowodziowych. Po wprowadzeniu zakazu, o którym mowa powyżej, właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego ma obowiązek oznaczenia tego obszaru tablicami zawierającymi informację o zakazach poruszania się po wałach lub poprzez ogłoszenie wprowadzenia zakazu w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie lub w środkach masowego przekazu.

 

Komentarze