Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Hulajnoga elektryczna to nie zabawka. Jak bezpiecznie nią jeździć?

infobike
30.01.2024 15:15
0 Komentarzy

Kolejne wypadki z udziałem hulajnóg. Kilka dni temu w Mławie 15-latka zjechała z chodnika na przejście dla pieszych prosto pod samochód. Dziewczyna trafiła do szpitala. Służby przypominają, że hulajnoga to nie zabawka. Należy przestrzegać zasad tak, jak w przypadku innych pojazdów.

Hulajnogi to coraz popularniejszy miejski środek transportu.Są łatwo dostępne prawie na każdym rogu. Niestety wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg jest coraz więcej. Najczęstsze przyczyny to – zbyt duża prędkość, czy jazda we dwójkę. Przepisy jasno regulują, jakie warunki trzeba spełnić aby korzystać z tego środka transportu.

Hulajnogą nie można poruszać się więcej niż 20km/h. Przepisy zabraniają też kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości i przewożenia innych osób. Coraz częściej po hulajnogi sięgają nieletni, bez uprawnień 

Dziecko, które ukończyło 10, ale nie ukończyło 18 roku życia powinno mieć kartę rowerową, lub prawo jazdy. Osobom do 10. roku życia zabrania się korzystania z hulajnóg elektrycznych. Wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej. 

Hulajnoga Elektryczna Wypadek
Hulajnoga to nie zabawka. Należy przestrzegać zasad tak, jak w przypadku innych pojazdów.

Jak przyznają warszawscy radni, mimo szeregu regulacji – problem jest spory.

Warszawa sama zachęca, żeby korzystać z hulajnóg elektrycznych. Z drugiej strony jest problem z nieprzestrzeganiem przepisów, druga z niebezpieczeństwem jakie za sobą niosą i to że są często pozostawiane – powiedział Wiktor Klimiuk, radny Warszawy.

My musimy się poruszać w ramach prawa, a przypomnę że w 2021 roku została przyjęta uchwala i ustawa, która reguluje poruszanie się wg prawa – dodał Sławomir Potapowicz, radny Warszawy.

Nie stosowanie się do przepisów grozi mandatem karnym. Za zbyt szybką jazdę i przewóz innych osób grozi kara grzywny w wysokości 300 zł. Za poruszanie się hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu można zapłacić nawet 2500 złotych.

Komentarze