Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GZM: start Roweru Metropolitalnego w lecie bez szans. System wystartuje dopiero jesienią

infobike
15.05.2023 12:27
0 Komentarzy
Nie ma szans, by rower metropolitalny ruszył jeszcze tego lata. Przedstawiciele Metropolii wprost przyznają, że realnie oceniając sytuację, wypożyczalnia może zostać uruchomiona dopiero jesienią – donosi portal Ślązag

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chciała stworzyć jeden z największych systemów roweru miejskiego w Europie. Wypożyczalnie miałyby działać cały rok, docelowo w sezonie letnim oferując ok. 8 tys. rowerów IV generacji (smart bike). Utworzona miała zostać też długoterminowa wypożyczalnia rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Planowana była integracja systemu płatności za wypożyczenie rowerów z systemem płatności komunikacji miejskiej, tak by w przyszłości za pomocą jednej aplikacji można kupić bilet na komunikację miejską i uzyskać dostęp do roweru miejskiego.

Wdrażanie systemu miało odbywać się dwuetapowo – w pierwszym etapie 2260 jednośladów miałoby pojawić się w tych miastach, które już teraz mają własne systemy rowerowe, a w roku 2024 miałyby one wjechać do pozostałych gmin – czytamy w artykule.

Niestety, choć prowadzone przez GZM postępowanie mające na celu wyłonienie operatora systemu trwa od trzech lat, to nadal oficjalnie nie można wskazać z kim system będzie budowany. 

Zakończono dialog konkurencyjny z dwoma firmami zakwalifikowanych do udziału w tym postępowaniu, a wszyscy liczyli na to, że podmioty te złożą swoje oferty, a GZM po prostu dokona wyboru operatora systemu i podpisze z nim umowę.

Jak przypomina portal Ślązag, sprawy zaczęły się jednak komplikować. Z początkiem roku jedna z firm biorących udział w postępowaniu złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej skarżąc się na warunki przetargu, następnie je wycofała, ale w zamian GZM została zasypana lawiną zapytań uszczegóławiających warunki przetargu. 

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi wszystko wskazywało na to, że umowa z wykonawcą zostanie wkrótce podpisana, jednak wciąż nie została sfinalizowana ze względu na przeciągającą się do teraz wymianę dokumentów oraz odwołania do KIO –  poinformowała  Kamila Rożnowska, rzeczniczka Metropolii 

Dodała, że wspomniane odwołania wycofywano w trakcie rozpoczętej rozprawy.

Szacujemy, że realnie nasza wypożyczalnia może zostać uruchomiona jesienią. To wariant i dla nas pesymistyczny, ale wynika z naszego doświadczenia licznych, wcześniejszych perturbacji, które mocno zweryfikowały ten kalendarz – stwierdziła rzeczniczka w odpowiedzi na pytanie portalu.

Zdaniem Ślązaga, przez zdecydowaną większość tego sezonu na terenie Metropolii z roweru miejskiego będzie można korzystać tylko w tych miastach, które same na własną rękę taki system zorganizowały. Czyli np. w Sosnowcu, Chorzowie, czy Katowicach, które zakontraktowały obsługę wypożyczalni roweru miejskiego co najmniej do końca sierpnia (z opcją jej przedłużenia). Popyt zaś rośnie. Stolica województwa kilka dni temu podsumowała dane za kwiecień, z których wynika, że w miesiącu tym miejskie rowery w Katowicach wypożyczono prawie 20 tys. razy, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Rower miejski świetnie uzupełnia ofertę transportową miasta, dlatego liczę, że działania te już niebawem będą kontynuowane w ramach zadań metropolii. Do tego czasu jako miasto będziemy utrzymywać system miejski – mówi cytowany w rozesłanym do mediów komunikacie prezydent Katowic Marcin Krupa. 

Wszystko wskazuje więc na to, że utrzymywanie miejskiego roweru w stolicy regionu jeszcze trochę potrwa.

Komentarze