Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GZM ogłosiła przetarg na koncepcję techniczną czterech velostrad

infobike
02.01.2023 18:15
0 Komentarzy
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na szczegółową koncepcję techniczną budowy czterech velostrad, czyli szybkich dróg rowerowych, mających służyć komunikacji między miastami. W I kw. 2023 r. ruszyć ma przetarg na koncepcję kolejnych trzech takich połączeń.

Powstanie velostrad GZM to jedno ze strategicznych działań miast Metropolii. Mają one przede wszystkim pełnić funkcję transportową, czyli zapewnić bezpieczny przejazd rowerami do pracy, szkół, na uczelnie – w jednym mieście lub pomiędzy miastami. Velostrady będą finansowane z budżetu Metropolii i ewentualnych dotacji zewnętrznych.

Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2020 r. Przedstawiciele Metropolii stworzyli koncepcje wielowariantowe i określili wstępne przebiegi, przeprowadzili wizje terenowe, uzgodnienia z instytucjami zajmującymi się lasami, wodami, kolejami, a w końcu – negocjacje z gminami członkowskimi GZM w zakresie formy współpracy.

W maju br. samorządowcy z 11 gmin GZM podpisali porozumienie ws. budowy pierwszych czterech z ośmiu velostrad, czyli szybkich, bezkolizyjnych dróg rowerowych o łącznej długości 120 km. Pierwsze velostrady mają przebiegać przez Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice oraz Zabrze.

W następnych miesiącach podpisywano zgody na pozostałe trasy. W ostatnich tygodniach władze GZM zawarły z katowickim samorządem dwie pierwsze umowy ws. finansowania budowy velostrady nr 6 z Katowic do Mysłowic. Wbicie łopaty na budowie odcinka tej velostrady, który najpierw połączy dwie katowickie dzielnice, Brynów z Giszowcem, planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

W piątek Witold Trólka z biura prasowego GZM poinformował o ogłoszeniu przez Metropolię przetargu na opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej dla czterech pierwszych velostrad, uzgodnionych w majowym porozumieniu.

Chodzi o połączenia: Katowice – Sosnowiec (9,7 km), od katowickich Bulwarów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od trasy S86, po centrum Sosnowca przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego oraz Katowice – Tychy (14 km), w dwóch koncepcjach – przez południowe dzielnice Katowic, Podlesie i Kostuchnę, albo przez tyską dzielnicę Czułów, katowickie Murcki i tereny leśne.

Kolejna velostrada to przygotowywane już w Katowicach połączenie z Mysłowicami (9,1 km), z Brynowa, obok nieczynnej linii kolejowej wzdłuż doliny Trzech Stawów, przez Giszowiec, wzdłuż ulic: Mysłowickiej i Mikołowskiej, do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego, przy osiedlu Ćmok, a także przedłużenie velostrady Katowice – Sosnowiec do Czeladzi, Będzina i Dąbrowy Górniczej (16,9 km).

Rozwiązania, które znajdą się w koncepcjach technicznych, mają być podstawą dla przyszłych projektów m.in. architektoniczno-budowlanych, zagospodarowania terenu, a w następnym etapie – dla budowy tras. Realizacja koncepcji zakłada też wykonanie wszelkich uzgodnień własnościowych oraz z zarządcami sieci naziemnych, nadziemnych i podziemnych.

Wykonawca dokumentacji przedstawi rozwiązania przejścia tras w punktach newralgicznych i kolizyjnych, jak skrzyżowania z drogami publicznymi, przejścia przez rzeki czy linie kolejowe, a także rozwiązania ryzyk w zakresie geodezyjnym i dysponowania nieruchomościami, urbanistyki oraz planowania przestrzennego.

Termin składania ofert w przetargu mija 30 stycznia 2023 r. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie koncepcji. W I kw. 2023 r. GZM planuje przetarg na wykonanie koncepcji technicznych kolejnych velostrad: Katowice – Siemianowice Śląskie – Chorzów – Bytom – Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry – Bytom oraz Katowice – Sosnowiec – Mysłowice (wzdłuż Przemszy).

Metropolia dysponuje „Ramowym programem realizacji metropolitalnych dro´g rowerowych w obszarze GZM”, który określa zasady i tryb realizacji dróg rowerowych o funkcji transportowej i znaczeniu ponadlokalnym, a także określa kierunki rozbudowy dróg, aby stworzyć spójną sieć połączeń i wyznacza podział zadań przy realizacji inwestycji między GZM i gminami.

Gminy, które przyjęły program realizacji metropolitalnych dróg rowerowych zobowiązane są m.in. do konsultowania rozwiązań projektowych z organizacjami pozarządowymi oraz do stosowania opracowanych przez GZM standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej.

źródło: PAP

Komentarze