Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do poszkodowanego… na rowerze

infobike
06.08.2009 14:14
0 Komentarzy
Gdańsk jako kolejne miasto po Krakowie posiada system ratownictwa rowerowego. W miastach zachodniej Europy takich jak Berlin, Londyn lub Amsterdam ratownik na rowerze to codzienny widok na ulicy. W Polsce jest to jeszcze nowość, do której musi przekonać się społeczeństwo i władze lokalne. Miejscem pracy ratownika medycznego lub pielęgniarki nie musi być ambulans lub Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dobry jest również…rower. Od 1 maja 2009 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”w Gdańsku rozpoczęło realizację projektu „Ratownictwo Rowerowe dla Miasta Gdańska”. Projekt, pod Honorowym Patronatem: Pawła Adamowicza –Prezydenta Miasta Gdańska, Bogdana Oleszka –Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska oraz dr Jerzego Karpińskiego –Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego zakłada dyżury dwuosobowych zespołów ratowniczych poruszających się na jednośladach w najbardziej obleganych turystycznie miejscach Gdańska czyli w pasie nadmorskim między Brzeźnem a Sopotem oraz w ścisłym centrum miasta w cieniu Neptuna Kościoła Mariackiego i malowniczych kamieniczek. Są to miejsca, do których dojazd karetki i innych służb ratunkowych jest utrudniony przez korki, wąskie uliczki, źle zaparkowane samochody lub przez brak odpowiednich dróg dojazdowych.
Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy
Wyposażenie rowerowego ambulansu
W skład zespołu rowerowego „ADIUTARE”wchodzi ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy. Rowery ratowników wyposażone są w sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, prowadzenia sztucznej wentylacji oraz w zestaw do infuzji z płynami infuzyjnymi. Dodatkowo ratownicy posiadają gleukometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz dla dorosłych i dzieci, przyrząd do wyciągania kleszczy oraz liczne materiały opatrunkowe do zaopatrywania ran i unieruchamiania kończyn. Sami ratownicy wyposażeni są w system komunikacji bezprzewodowej, który ułatwia porozumiewanie się między sobą w czasie jazdy. Ratownicy prowadzą chwilowo dyżury w soboty i niedziele. Od lipca ratowników będzie też można spotkać także w ciągu tygodnia. Rowerem bez trudu można przejechać między ludźmi, ozdobnymi słupkami drogowymi, ciasno zaparkowanymi samochodami lub wąską, nieutwardzoną ścieżką w parku. Jest to ekologiczny środek transportu, który nie zakłóca spokoju mieszkańców i wypoczywających turystów. Głównym zadaniem ratowników jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej na miejscu wypadku i ewentualne wezwanie karetki lub innych służb ratunkowych. Obok udzielania pomocy osobom poszkodowanym ratownicy udzielają też informacji na temat atrakcji turystycznych lub też pomagają w znalezieniu adresu, hotelu i ulicy. Pomimo tego, że na ulicach Gdańska rowerowi ratownicy pojawiają się już od dwóch miesięcy mieszkańcy lub turyści, którzy przyjechali zwiedzić miasto z zainteresowaniem oraz ze zdziwieniem obserwują ratowników. Niektórzy robią zdjęcia i zastanawiają się co robią na ratownicy na rowerach. Cztery rowery, na których jeżdżą ratownicy zostały przekazane przez producenta rowerów – firmę Zasada Rowery z Wielunia. W pozyskaniu pozostałego wyposażenia ratowników pomogli sponsorzy
z Trójmiasta lub zostały zakupione ze środków własnych Stowarzyszenia. Największą bolączką jest zakup dwóch defibrylatorów AED, których ciągle ratownikom brakuje –jeden to koszt 6 tyś. złotych. Jest to niezbędny sprzęt, służący do przywracania akcji serca w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.
Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy
Ratownicy w akcji
Już w pierwszy dzień pracy ratownicy na ścieżce rowerowej w Brzeźnie udzielili pomocy poszkodowanemu rolkarzowi, który został staranowany przez rozpędzonego rowerzystę. Godzinę później do ratowników zgłosiła się rodzina z trzyletnim synem, który wszedł gołą stopą na szkło i rozciął sobie piętę. Takich przypadków jest chwilowo najwięcej a sezon turystyczny w pełni jeszcze się nie rozpoczął. Aby ratownicy mogli bezpiecznie poruszać się w trudnym miejskim terenie na jednośladach prowadzone były specjalne kursy doszkalające w jeździe na rowerze. Program takiego kursu został zaczerpnięty z Londyńskiego Pogotowia Ratunkowego, które od dawna posiada formację ratownictwa rowerowego. W czasie 40 godzin teorii i ćwiczeń ratownicy zapoznali się ze sprzętem, z którym będą pracowali, nauczyli się pokonywania barier architektonicznych, które występują w mieście (schody, krawężniki, pochylnie) oraz nauczyli się manewrowania rowerem w ekstremalnych warunkach drogowych. Teraz doszkalają swoje umiejętności na ulicach miasta w czasie patroli. Ratownicy prowadzili już dyżury w czasie XIII Wielkiego Przejazdu Rowerowego lub w czasie koncertu 4 czerwca br. W Gdańsku kiedy to większość ulic wokół Stoczni Gdańskiej była pozamykana i zamieniona w deptak dla pieszych. Patrole ratowników na rowerach zwiększają prestiż miasta oraz poczucie bezpieczeństwa głównie wśród osób starszych w upalne i słoneczne dni. Są też alternatywą dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas zbliżających się w Gdańsku mistrzostw w piłce nożnej –EURO 2012.
Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy Gdańscy rowerowi ratownicy
Ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”nie mają zamiaru zastępować pracy Gdańskiemu Pogotowiu Ratunkowemu, a tylko mu pomóc. Zadaniem ratowników jest zabezpieczyć funkcje życiowe osób poszkodowanych do czasu przyjazdu karetki. Obecnie Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”zbiera środki finansowe na zakup 2 automatycznych defibrylatorów AED służących do prawidłowego przywracania akcji serca w przypadku jego zatrzymania oraz jednego zestawu ratownictwa medycznego PSP-R1 celem doposażenia zespołów ratowników rowerowych. Więcej o programie „Ratownictwa Rowerowego dla Miasta gdańska oraz samym Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”można przeczytać na stronie www.adiutare.org.pl .
Gdańscy rowerowi ratownicy

Komentarze