Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Budowa nowego parkingu rowerowego we Wrzeszczu Górnym zakończona. Zmieści się, aż 500 rowerów.

infobike
28.06.2023 18:02
0 Komentarzy

Dworzec kolejowy we Wrzeszczu i jego okolica obecnie jest w trakcie intensywnych prac budowlanych. Powstaje nowy budynek PKP, a Miasto tworzy węzeł integracyjny dla podróżnych. W ramach tego projektu powstaje nowoczesny parking rowerowy, w którym będzie można zostawić pół tysiąca jednośladów.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, zakończono już prace konstrukcyjne, wykonano także schody wewnętrzne. Obecnie trwają roboty instalacyjne.

Kubaturowy parking rowerowy powstaje w sąsiedztwie stacji kolejowej i budynku dworca PKP, niedaleko budynków przy ul. Dmowskiego oraz pętli autobusowej.

Obiekt ma dwie kondygnacje i płaski dach, który pokryty zostanie niską roślinnością. Nadmiar wody deszczowej odprowadzany będzie z niego rynnami do kanalizacji deszczowej.

Wejście z rowerem z trzech stron

Na parking prowadzić będą trzy wejścia : dwa od strony ul. Dmowskiego, jedno pieszo – rowerowe umożliwiające wprowadzenie roweru na parking oraz drugie – piesze dla łatwego dostępu osób odbierających rowery oraz do obsługi punktu gromadzenia odpadów czy pomieszczenia technicznego. Trzecie wejście zaplanowano od strony Galerii Bałtyckiej, pieszo – rowerowe. Na poziom parkingu +1 prowadzić będą schody wewnętrzne i schody zewnętrzne, niezadaszone, ułatwiające dostęp pieszym do parkingu od strony budynku dworca

Budynek będzie pełnił funkcję garażu – parkingu rowerowego o pojemności 500 rowerów. Zamontowane zostaną w nim stojaki dwupoziomowe oraz stojaki rowerowe przeznaczone na parkowanie rowerów specjalnych, w tym dla osób niepełnosprawnych. W hali znajdzie się też stanowisko do samodzielnego serwisowania roweru.

grafika przedstawia prostopadły dwukondygnacyjny budynek
Mat. Dokumentacja projektowa

Zaplecze dla pracowników Gdańskich Autobusów i Tramwajów

W miejscu, w którym powstaje budynek parkingu rowerowego znajdował się parterowy pawilon z pomieszczeniami socjalnymi dla kierowców miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, oraz zatoka parkingowa dla samochodów osobowych pracowników GAiT. 

Dlatego na parterze nowego obiektu znajdą się, poza parkingiem dla jednośladów, także pomieszczenia zaplecza techniczno-socjalnego dla kierowców GAiT.

Węzeł integracyjny przy dworcu

Parking dla rowerów jest jednym z elementów większego projektu, którym jest budowa węzła integracyjnego. W jego ramach zaplanowano także miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride, w formie wydzielonej zatoki postojowej. Skrzyżowanie ulic Lendziona i Dmowskiego, w rejonie Kiss&Ride, zaprojektowano jako mini rondo o średnicy 3 metrów. Zaprojektowano też miejsca postojowe dla taksówek  w bezpośrednim sąsiedztwie wyjść z peronów PKP oraz miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną sieci teletechniczne i kanalizacja deszczowa, a także zamontowana zostanie tzw. mała architektura. W ramach zadania przewidziano także posadzenie drzew owocowych i krzewów.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest Roverpol Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie blisko 13 mln złotych. Te powinny zakończyć się w październiku br.

Budowa węzła integracyjnego jest realizowana w ramach zadania pn.: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Dotychczas w naszym mieście wybudowano takie węzły w Rębiechowie oraz w Osowej. W planach jest budowa takiego węzła przy dworcu kolejowym „Gdańsk Główny”.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne i jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, Osi Priorytetowej 9 Mobilność, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Komentarze