Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

900 km ścieżek rowerowych W Małopolsce. W tym międzynarodowe

infobike
04.07.2023 12:31
0 Komentarzy

W Małopolsce dostępnych jest prawie 900 km ścieżek rowerowych. Głównym elementem tej sieci są trasy VeloMałopolska oraz trasy górskie, takie jak polski odcinek Szlaku wokół Tatr, VeloKrynica, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Wód Mineralnych oraz Szlak Doliny Karpia. Dzięki nim rowerzyści mają możliwość korzystania z różnorodnych tras o różnym stopniu trudności i charakterze, co umożliwia im odkrywanie piękna Małopolski na dwóch kółkach.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, 53 proc. małopolskich tras rowerowych to szlaki poprowadzone po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego. 33 proc. z nich przebiega po asfaltowych drogach lokalnych o niewielkim ruchu samochodowym, a 14 proc. to drogi szutrowe.

Dodatkowo w Małopolsce funkcjonuje dobrze rozwinięta infrastruktura do kolarstwa górskiego – MTB, w tym jej ekstremalnych odmian Enduro i Downhill. Dziewięć tzw. bikeparków znajduje się na funkcjonujących zimą stokach narciarskich. Miłośnicy zjazdów ekstremalnych mogą korzystać z wyciągów: Bike Park Kasina, Bike Park Kluszkowce, Bike Park Mosorny Groń wraz Babia Góra Trails, Bike Park Słotwiny Arena, PKL Palenica w Szczawnicy, Gorlickie Ścieżki, Myślenice Singletracks, Rabka Trails oraz Bike Park Marcinka w Tarnowie. Szereg górskich szlaków rowerowych, m.in. trasy rowerowe MTB powstały w ramach działań samorządów w Krynicy Zdroju.

Fani rowerowych ewolucji mogą w Małopolsce korzystać z ponad 30 torów, tzw. pumptracków.

Największy w Małopolsce projekt ścieżek rowerowych, czyli VeloMałopolska, cały czas się rozwija. Obecnie jest gotowych 650 km, a ma być 1000 km. VeloMałopolska składa się z ośmiu tras, które docelowo mają przebiegać przez każdy region województwa i połączyć największe miasta regionu. W ramach VeloMałopolska funkcjonują: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloPrądnik, VeloRaba, VeloRudawa, VeloSkawa. Są tu także trasy stanowiące odcinki międzynarodowych ścieżek rowerowych: VeloMetropolis będące częścią trasy EuroVelo 4 oraz VeloNatura będące częścią EuroVelo 11. Zasięg międzynarodowy ma także polsko-słowacki Szlak wokół Tatr.

475 km tras rowerowych w Małopolsce powstało dzięki inwestycji Województwa Małopolskiego – Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Pozostałe odcinki wybudowały gminy, przez których teren przebiegają trasy. W ramach VeloMałopolska powstały także Miejsca Obsługi Rowerzystów, których aktualnie jest 27. Przy ścieżkach są również wiaty zapewniające miejsce odpoczynku i schronienia dla rowerzystów. Takich budowli jest ponad 70. Infrastrukturę rowerową rozbudowują też miasta tworzące trasy nie tylko w celach turystycznych, ale też by umożliwić dojazd do pracy czy szkoły.

Budowa tras rowerowych nie byłaby możliwa bez funduszy zewnętrznych. Infrastruktura rowerowa powstaje dzięki różnym programom unijnym i krajowym, jak: Regionalny Program Operacyjny, Interreg, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, budżet województwa czy państwa.(PAP)

fot. Velo Małopolska

Komentarze