Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W 2023 mniej opóźnień i odwołań lotów – prognozuje Urząd Lotnicwa Cywilnego

infoair
27.02.2023 15:30
0 Komentarzy
Pasażerowie w tym roku nie muszą spodziewać się odwołań rejsów i znaczących opóźnień lotów. W sezonie 2023 r. potencjalne opóźnienia będą mniejsze niż rok temu – uważa prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Dodał, że to lato będzie dużo lepsze i spokojniejsze niż poprzednie.

Na bazie najnowszych informacji z Eurocontrol wynika, że pasażerowie w tym roku nie muszą spodziewać się odwołań rejsów i znaczących opóźnień lotów – powiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Jak mówił, „w sezonie 2023 r. potencjalne opóźnienia będą mniejsze niż rok temu”.

Dodał, że lotniska są dużo lepiej przygotowane a ewentualne opóźnienia mogą być najwyżej kilkunastominutowe i spowodowane zagęszczeniem ruchu lotniczego nad centralną i południową Europą. To lato będzie dużo lepsze i spokojniejsze niż poprzednie – ocenił.

W ubiegłym roku, szczególnie w sezonie letnim, przez główne europejskie lotniska przetoczyła się fala protestów. Spowodowało to tysiące odwołanych i opóźnionych lotów oraz wielogodzinne kolejki pasażerów na lotniskach. Strajkowali m.in. kontrolerzy lotów, personel obsługi lotnisk, linii lotniczych w Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Holandii.

Prezes ULC powiedział PAP, że zamieszanie w 2022 roku spowodowały braki kadrowe w europejskich hubach, które nie były przygotowane na szybką odbudowę ruchu po pandemii. „W Polsce dużych problemów na tym tle nie było” – ocenił. Zwrócił jednak uwagę, że europejskim lotniskom udało się już wypełnić braki kadrowe i problemy z tym związane będą miały mniejsze znaczenie w tym roku.

Według danych ULC w pierwszej połowie 2022 r. w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym – obsłużono ponad 16,6 mln pasażerów. To wynik ponad 4-krotnie wyższy niż w pierwszej połowie 2021 r., ale o 25,5 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2019 r. Przez pierwszych 6 miesięcy ub.r. na krajowych lotniskach wykonano 144,7 tys. operacji lotniczych, 3-krotnie więcej niż w roku 2021 i o 23,3 proc. mniej niż w 2019 r.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson powiedział, że w tym roku polskie lotniska obsłużą blisko 44,7 mln osób, czyli ok. 91 proc. pasażerów z 2019 r., ostatniego przed pandemią.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawuje nadzór nad lotnictwem cywilnym

Komentarze