UE apeluje o wstrzymanie lotów do rosyjskich miast po katastrofie w Kazachstanie
Po katastrofie azerbejdżańskiego samolotu Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała zalecenie liniom lotniczym, by wstrzymały loty do Moskwy, Petersburga, Jekaterynburga, Rostowa i Samary, aby zapewnić bezpieczeństwo "w obliczu nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę".
Rozkład lotu:
- Jakie są główne przyczyny, dla których Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zaleciła wstrzymanie lotów do rosyjskich miast?
- Które zagraniczne linie lotnicze już podjęły decyzję o zawieszeniu lotów do Rosji i jakie miasta objęto tymi ograniczeniami?
- Jakie zarzuty wobec Rosji w związku z katastrofą samolotu Embraer 190 sformułował prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew?
Umieszczone na stronie EASA zalecenie obowiązuje do końca lipca i faktycznie dotyczy przewoźników z krajów trzecich - obecnie żadne linie lotnicze państw UE nie latają do, z ani w przestrzeni powietrznej Rosji. Zalecenie wydano po grudniowej katastrofie samolotu azerbejdżańskich linii lotniczych, który .
Trwająca wojna Rosji przeciwko Ukrainie stworzyła ryzyko niezamierzonych ataków na cywilne statki samoloty ze względu na słabą koordynację rządowo-wojskową i błędy w identyfikacji. W szczególności zagrożenie stwarza rosyjski system obrony powietrznej, który jest aktywowany w odpowiedzi na ukraińskie rakiety i drony wystrzeliwane w głąb Rosji – wyjaśniła agencja.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Siedem zagranicznych linii lotniczych podjęło już decyzję o częściowym odwołaniu lotów do Rosji. Są wśród nich kazachstańskie Qazaq Air, izraelskie El Al, emirackie Flydubai, serbskie Air Serbia, uzbeckie Qanot Sharq i turkmeńskie Turkmenistan Airlines. Azerbejdżan zawiesił loty z 11 rosyjskimi miastami, w tym z Kazaniem, Groznym, Machaczkałą, Niżnym Nowogrodem, Saratowem, Soczi i Ufą.
Samolot Embraer 190 azerbejdżańskich linii lotniczych, lecący z Baku do Groznego, rozbił się 25 grudnia rano w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Zginęło 38 z 67 osób na pokładzie. Media, powołując się na źródła w rządzie Azerbejdżanu, podały, że przyczyną katastrofy była rakieta ziemia-powietrze, która eksplodowała w pobliżu samolotu, a jej odłamki trafiły w maszynę. Załodze uszkodzonego samolotu nie zezwolono, mimo próśb, na lądowanie awaryjne na żadnym z rosyjskich lotnisk i nakazano mu lot do Aktau, położonego po przeciwległej stronie Morza Kaspijskiego.
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oskarżył Rosję o spowodowanie katastrofy i podkreślił, że dopiero po zestrzeleniu samolotu ogłoszono zamknięcie nieba nad Groznym. Zarzucił Kremlowi wysiłki na rzecz "wyciszenia sprawy" i narzucenia kłamliwej narracji na temat przyczyn zdarzenia.(PAP)
Komentarze