Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm zajmie się planowanymi zwolnieniami w PLL LOT

infoair
14.01.2021 09:30
0 Komentarzy

W przyszłą środę – 20 stycznia – sejmowa Komisja Infrastruktury zajmie się sytuacją w PLL LOT, zwłaszcza planowanymi zwolnieniami grupowymi w spółce – poinformował PAP szef komisji Paweł Olszewski (KO).

O zwołanie komisji wnioskowali posłowie KO, którzy bronią pracowników LOT-u.

Do 300 osób

5 stycznia rozpoczęły się z PLL LOT negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie planowanego przez spółkę zwolnienia 300 pracowników etatowych, w tym 150 stewardes, 50 pilotów i 100 pracowników administracji. Dwa spotkania władz PLL LOT ze stroną społeczną, które odbyły się do tej pory, nie przyniosły porozumienia. W środę ze związkowcami rozmawiali posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński, Paweł Poncyljusz i Michał Szczerba.

Po spotkaniu informowali m.in., że zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury w sprawie sytuacji w PLL LOT. Obrady komisji – jak przekazał w środę PAP jej szef Paweł Olszewski – zostały zwołane na przyszłą środę na godz. 14. „Chcemy się zająć sytuacją w LOT, która jest kryzysowa, nie tylko jeśli chodzi o sprawy finansowe, ale i personalne, o konflikty ze związkami zawodowymi. Zajmiemy się także kondycją regionalnych portów lotniczych, bo przynajmniej niektóre z nich są na skraju upadłości, a pomoc rządu jest niewystarczająca” – powiedział Olszewski.

Jak dodał, na posiedzenie komisji mają zostać zaproszeni m.in. wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz prezes PLL LOT Rafał Milczarski. W obradach mieliby wziąć udział także przedstawiciele związków zawodowych działających w spółce.

Michał Szczerba poinformował z kolei PAP, że sprawą zwolnień w LOT ma się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Politycy Koalicji Obywatelskiej planują ponadto rozpocząć w najbliższy piątek kontrolę poselską w PLL LOT i Polskim Funduszu Rozwoju, który niedawno przyznał spółce pomoc w wysokości 3 mld złotych. Chcą dowiedzieć m.in., na co przeznaczone mają zostać te pieniądze, skoro firma planuje grupowe zwolnienia.

Związkowa Alternatywa

Lider Związkowej Alternatywy (zrzesza m.in. Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego) Piotr Szumlewicz przekonywał po spotkaniu z posłami KO, że sytuacja w LOT jest dramatyczna. „Narodowy przewoźnik traktuje stewardesy gorzej niż właściciel warzywniaka. Stewardesy obecnie zarabiają poniżej płacy minimalnej, chociaż narodowy przewoźnik dostaje trzy miliardy złotych, a warzywniak zazwyczaj nie dostaje nic, albo dostaje znacznie mniejsze pieniądze, a mimo to przestrzega przepisów o płacy minimalnej” – dodał Szumlewicz.

Zarząd PLL LOT przedstawił związkom zawodowym kryteria, jakimi będzie się kierował redukując zatrudnienie – to np. stosunek do obowiązków – powiedział PAP rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski. Dodał, że zwalniani otrzymają ponadstandardowe pakiety wsparcia obejmujące m.in. odprawy.

Z końcem ub.r. roku zarząd PLL LOT wysłał list do pracowników, w którym poinformował, że spółka będzie musiała rozstać się z niektórymi pracownikami; redukcje obejmą łącznie nie więcej niż 300 osób.

Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych. (PAP)

Komentarze