Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PPL weźmie kredyt pod CPK. „Wzrost komponentu długu wyniesie do 6 mld PLN”

infoair
16.04.2025 18:45
0 Komentarzy

Polskie Porty Lotnicze na przełomie III i IV kwartału zakończą prace nad pozyskaniem finansowania w związku z CPK.

Tak informację przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister infrastruktury Maciej Lasek.

Rozkład jazdy:

  1. Kiedy planowane jest zakończenie prac nad pozyskaniem finansowania przez PPL?
  2. Jaką maksymalną wartość ma mieć komponent długu w projekcie CPK?
  3. Jaki udział w spółce CPK mają objąć Polskie Porty Lotnicze?
PPL weźmie kredyt pod CPK
PPL weźmie kredyt pod CPK

Komponent długu

"Informuję, że PPL S.A. prowadzi już działania zmierzające do pozyskania finansowania dłużnego. W nadchodzących miesiącach, w ramach konkurencyjnego procesu, zostanie określona struktura konsorcjum finansowego oraz dobór instrumentów dłużnych. Planowany termin zakończenia prac to przełom III i IV kwartału 2025 r" - dodał.

Lasek poinformował, że PPL i CPK prowadzą analizy dotyczące struktury finansowania projektu.

"Szacuje się, że wzrost komponentu długu wyniesie do 6 mld PLN. Z finansowego punktu widzenia, koszt kapitału własnego jest zazwyczaj wyższy niż koszt długu, pod warunkiem zachowania bezpiecznych proporcji – co w tym przypadku nie budzi obaw" - napisano.

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze podpisały w ubiegłym roku list intencyjny, zgodnie z którym PPL obejmą mniejszościowy udział - do 49 proc. spółki CPK. Lotnisko.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP Biznes)

Komentarze