Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Powódź 2024: Polskie lotniska bezpieczne – Czesi odwołują “Dni NATO”

infoair
16.09.2024 14:31
0 Komentarzy

15 września Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że mimo trudnej sytuacji związanej z powodzią na południu Polski, infrastruktura portów lotniczych nie została naruszona i nie ma zagrożenia dla ruchu powietrznego.

  • Jakie działania podjęto, aby wspierać akcje ratownicze podczas powodzi na południu Polski?
  • W jakich regionach Czech sytuacja związana z powodzią jest najbardziej krytyczna?
  • Dlaczego odwołano pokazy „Dni NATO” planowane w Ostrawie?
Lotnisko Warszawa Modlin

Minister Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie, po posiedzeniu sztabu kryzysowego, podkreślił, że raport Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nie wykazał istotnych problemów, które mogłyby zakłócić operacje lotnicze.

akcje ratownicze

W odpowiedzi na prośby służb ratowniczych, PAŻP wprowadziła ograniczenia lotów prywatnych dronów oraz lotnictwa prywatnego w wybranych miejscach. Działania te mają na celu zapewnienie wsparcia służbom ratunkowym, które intensywnie pracują nad ewakuacją mieszkańców dotkniętych powodzią regionów, w szczególności w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie śmigłowce wojskowe i policyjne są wykorzystywane do ewakuacji ludności.

„Priorytetem jest ewakuacja – podjęliśmy decyzję, aby skierować wszystkie dostępne zasoby śmigłowcowe w naszych dwóch resortach. Dziś jest to pięć śmigłowców (mogących podejmować osoby ewakuowane z powietrza – PAP), w kolejnych dniach te zdolności będą przyrastały” – zadeklarował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak

Pytany potem przez dziennikarzy szef MON uściślił, że obecnie pracują śmigłowce policyjne i wojskowe. Podkreślił, że zdecydował o skierowaniu do akcji wszystkich dostępnych maszyn tego typu – także TOPR i Straży Granicznej. Już teraz w działaniach bierze udział więcej śmigłowców, jednak nie są to maszyny ratownicze – służą m.in. do rozpoznania i obrazowania zagrożonych terenów.

Do ewakuacji kierowany jest sprzęt odpowiedni w danych warunkach i sytuacji. Szef MSWiA podkreślił, że są to także łodzie i sprzęt wojskowy; wykorzystanie go było w niedzielę możliwe jeszcze np. w Kłodzku (decydują o tym na miejscu komendanci PSP). Siemoniak ocenił jednocześnie, że sytuacja w powiecie kłodzkim wymaga zaangażowania w sposób maksymalny ludzi i sprzętu. Wskazał, że są tam kierowane „maksymalne zasoby”, również z innych województw.

W Czechach

U naszych południowych sąsiadów najbardziej krytyczna sytuacja utrzymuje się w Opawie i Karniowie w województwie morawsko-śląskim oraz w rejonie Frydlantu położonego w województwie libereckim. Poważne problemy w nocy z soboty na niedzielę notowano w Troubkach w województwie ołomunieckim. W całym kraju do tej pory ewakuowano ponad 12 tysięcy osób.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Troubkach ,które były symbolem tragicznej powodzi w 1997 roku, wówczas zginęło 9 osób, woda całkowicie zniszczyła ponad 200 domów. W sobotę podczas posiedzenia lokalnego sztabu kryzysowego zdecydowano o ewakuacji mieszkańców Troubki. Decyzja miała dotyczyć 700 osób, ale zgodziło się z nią tylko kilkudziesięciu mieszkańców. Fala kulminacyjna na przepływającej przez Troubki Beczvie ma przejść około piątej rano w poniedziałek.

Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan ponowił apel, aby w regionach bezpośrednio zagrożonych powodzią ludzie słuchali strażaków i ratowników i nie odmawiali ewakuacji. Zapowiedział też, że policja z całą surowością będzie ścigać osoby, które w obliczu powodzi zachowują się nieodpowiedzialnie i kąpią się we wezbranych rzekach, próbują wypraw kajakowych lub na paddlebordach.

Po posiedzeniu centralnego sztabu kryzysowego stwierdzono, że chociaż Republika Czeska otrzymuje propozycje pomocy od wielu krajów europejskich, to obecnie nie ma potrzeby, aby z nich korzystać.

Ministerstwo obrony poinformowało, że czeskie śmigłowce ze stacjonującej w Polsce  jednostki Heli Unit, na prośbę szefa polskiego sztabu generalnego, będą mogły być zaangażowane w akcje ratownicze podczas powodzi w Polsce. Czeskie śmigłowce stacjonują w Polsce od początku 2024 roku w ramach sił operacji specjalnych SOF i wspierają wschodnią flankę NATO.

W Ostrawie i w Pradze poinformowano w sobotę po południu, że planowane na najbliższy weekend w Ostrawie wielkie i prestiżowe pokazy lotnicze oraz techniki wojsk lądowych znane jako „Dni NATO” zostały odwołane. Gościem honorowym rocznika 2024 miała być Bundeswehra, a w pokazach mieli uczestniczyć także polscy piloci oraz żołnierze sił specjalnych.

Port lotniczy Wrocław
Port lotniczy Wrocław

Komentarze